fbpx
Bankacılık

Eski Kredileri Kapatıp Yeni Kredi Çekme İşlemi (Tüm Püf Noktalar)

Eski krediyi kapatıp yeni kredi çekme işlemi çok fazla uygulanan bir yöntem olmasa da; daha çok yapılandırma ya da kredi limitleri gibi konulardan dolayı problem yaşayan tüketicilerin kullandığı bir yöntemdir. Eski kredimi kapatıp yeni kredi çekmek istiyorum diyenlerin; aşağıda paylaştığımız durumlara uygunluğu kontrol etmeleri, uygunlarsa da yine aşağıdaki yöntemleri izlemeleri yeterlidir.

Eski Krediyi Kapatmak Yeni Kredi Çekmek

Eski kredinizi; taksitlerin artık yüksek geliyor olması, yeni nakit ihtiyacı nedeniyle aylık kredi ödeme limitine takılma ya da herhangi bir sebepten ötürü kapatmak ve bunun akabinde yeni bir kredi çekmek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken ve dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Dikkat etmeniz gereken noktalar;

  • Kredi notunuzun ne durumda olduğu,
  • Aylık kredi ödeme limitinizin ne kadar boşta olduğu,
  • Çekmek istediğiniz kredinin türünün bu duruma uygunluğu,
  • Kredi verecek olan bankanın kendi iç şartları olup, bu konular önem arz edecektir.

Şimdi sırasıyla devam edelim.

Kredi Notu

Kredi notunuzun artık kredi işlemlerinde ayrılmaz bir bütün olduğu hepimizin malumu. Kredi notunuzda eğer bir problem var ise (problemden kastımız düşük kredi notunuzun olması); bu durum kredi almanıza engel teşkil edecektir.

Aylık Kredi Ödeme Limiti

Her bankanın, kredi verdiği kişilerde aradığı önemli kriterlerden birisi de aylık kredi ödeme limitidir. Bu kredi ödeme limiti genelde maaşınızın 2/3 ü ile sınırlıdır. Bazı bankalar bu sınırı biraz daha aşabilir. Örneğin; 3.000 TL maaşı olan bir kişi azami 2.000 TL aylık ödemeyle kredi çekebilmektedir. Dolayısıyla eski krediyi kapatıp, yeni kredi çekme işlemlerinde bu konu da dikkate alınır.

Kredi Türü

Eğer kapatmak istediğiniz kredi ihtiyaç kredisi ve çekmek istediğini yeni kredi konut kredisi ya da taşıt kredisi ise; bu durumda prosedürler farklı olabilmektedir. Ancak her ikisi de ihtiyaç kredisiyse (ki genelde böyledir) bu durumda rutin işlemler devam edecektir.

eski kredi kapatip yeni kredi cekme

Eski Krediyi Kapatıp Yeni Kredi Nasıl Çekilir

Aslına bakıldığında; bankacılık literatüründe bu iki tür işleme uygunluk göstermektedir. Bunlar kredi yapılandırması ve borç transferidir. Kredi yapılandırmasında; eski kredi kapatılır ve yeni kredi koşulları üzerinden ilgili kişiye tekrar kredi tahsis edilir. Bu durumda yeni faiz oranları geçerli olacaktır. Bankalar özellikle faizlerin düşüş eğilimi gösterdiği dönemlerde bu işlem türünde tüketicilere zorluk çıkarabilmektedir.

Bir diğer yöntem olan borç transferinde ise; X bankasından çekmiş olduğunuz eski krediyi kapatmak için Y bankasına başvuruda bulunursunuz. Y bankası sizin namınıza eski bankadaki kredinizi kapatır ve size kendi bankasından, kendi kredi şartları üzerinden yeni bir kredi tahsis eder. Elbette; eski bankaya toplam 10.000 TL borcunuz varken, borcu transfer edeceğiniz bankadan 20.000 TL başvuruda bulunabilir, 10.000 TL si ile eski krediniz kapanırken, kalan 10.000 TL ise hesabınıza aktarılabilmektedir. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere; bu tarz işlemlerde kredi notunuz, aylık kredi ödeme limitiniz, vs. gibi konular önem arz etmektedir.

Borç Transferi konusunda daha detaylı bilgi almak için En Kolay Borç Transferi Kredisi Veren Bankalar konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu