fbpx
Bankacılık

Emlak Katılım Bankası Taşıt Finansmanı Örnek Ödeme Planı

Emlak Katılım Bankası faizsiz bankacılık anlayışıyla sunduğu finansman destekleri arasında taşıt finansmanı da bulunuyor. Faiz yerine kar oranını benimseyen Emlak Katılım Bankası ‘nın güncel finansman tekliflerini bu içeriğimzide sizler için derlemeye çalışacak ve örnek ödeme planları ile diğer bürokratik işlemler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Emlak Katılım Bankası Taşıt Finansmanı Başvurusu

Öncelikle katılım bankacılığında finansman desteklerinin, diğer özel sermayeli bankalara nazaran farklı işlediğini belirterek başlayalım. Katılım bankacılığı sisteminde; taşıt almak isteyen kişinin, herhangi bir proforma fatura ile bankaya başvurması gerekir. Bu proforma fatura üzerinden tahsis edilebilecek azami finansman tutarı belirlenir. Örnek vermek gerekirse; 200 bin TL değeri olan ve proforma faturasında 200.000 TL değer biçilen bir araç için ortalama % 50 – 70 arası finansman desteği sunulacağından, Emlak Katılım Bankası en fazla 100.000 – 140.000 TL arası finansman desteği sağlayacaktır. Kalan kısmın ise elde nakit bulunması gerekir. Banka tarafından bazı ilave kriter ve şartlar da sunulabilir.

Murabaha Sistemi İşliyor

Katılım bankacılığında bir diğer kriter ise murabaha sisteminin işletilmesidir. Murabaha sisteminin özü; finansman desteği ile satın alınmak istenen taşıtın, katılım bankası tarafından peşin para ile satın alınması ve daha sonrasında size taksitli bir şekilde satılmasıdır. Bu taksitlendirme sırasında da vade farkı uygulanacaktır. Vade farkı belirlenirken, Emlak Katılım Bankası ‘nın daha önceden size belirttiği kar oranı baz alınır. Kar oranları ile faiz oranları ise genel olarak faiz oranları ile yakın seyretmektedir.

Emlak Katılım Bankası Taşıt Finansmanı Örnek Ödeme Planı

Emlak Katılım Bankası ‘ndan 100.000 TL tutarında faydalanacağınız bir taşıt finansmanında örnek ödeme tablosu şu şekilde olacaktır.

Kar payı oranı % 1,02 olarak hesaplanacak olup, bu rakamlar üzerinden;

100.000 TL 60 ay vadeli bir taşıt finansmanında,

 • Aylık Taksit Tutarı 2.362,64 TL,
 • Toplam Geri Ödeme Tutarı 141.759,06 TL olacaktır.

100.000 TL 48 ay vadeli bir taşıt finansmanında ise;

 • Aylık Taksit Tutarı 2.767,28 TL,
 • Toplam Geri Ödeme Tutarı 132.829,84 TL olacaktır.

Taşıt Finansmanı Şartları

 • Diğer bankalar gibi Emlak Katılım Bankası ‘nın da taşıt finansmanında bazı şartlar öne süreceğini belirtmiştik. Bu şartlar sırası ile şu şekildedir.
 • Satışa konu aracın değeri 120 bin TL ya da altında ise %70 oranında,
 • 120 bin TL ‘den daha yüksek değerli araçlarda, 120 bin TL ‘lik kısmına %70 oranında,
 • Ya da 120 bin TL ‘den daha değerlia raçlarda %50 oranında finansman desteği sunulur.
 • İkinci el araçlar için azami yaş sınırı 5 yaş olup, bu yaştan daha yaşlı ikinci el araçlarınız için taşıt finansmanı yapılmamaktadır.
 • Değeri 120.000 TL ye kadar olan araçlar için finansman taksit sayısı en fazla 60 ay olabilir,
 • Değeri 120.000 TL den daha değerli araçlar için finansman taksit sayısı en fazla 48 ay olabilir,

Emlak Bankası Taşıt Finansmanı İçin Gerekli Belgeler

Emlak Katılım Bankası ‘ndan taşıt finansmanı kullanmayı düşünen tüketicilerin, finansman başvurusu sırasında aşağıda yer alan belgeleri de temin etmesi istenir.

 • Finansman başvuru formu,
 • Çalışma durumu ve gelir belgesi (maaş yazısı),
 • Sıfır km alınacak araçlarda ilgili bayiden temin edilecek proforma faturası,
 • İkinci el alınacak araçlarda satıcı kişiden temin edilecek araç ruhsat fotokopisi istenir.

Emlak Bankasi tasit finansmani

Bununla birlikte gerekli görülmesi halinde aşağıda yer alan ilave belgeler de talep edilebilir.

 • Finansman başvurucusuna ait elektrik, sabit telefon, doğalgaz ya da su faturası fotokopisi,
 • Kefil istenirse; kefile ilişkin diğer belgelerdir.

Tüm bunların dışında Emlak Katılım Bankasından kullanılacak tüm araç finansmanlarında; araca kasko yaptırılması zorunlu olup, bu kasko ile diğer zorunlu trafik sigortasının da Emlak Bank ‘tan yapılması şartı da sunulur.

Daha önceden sizlerle paylaşmış olduğumuz ve tüketiciler arasında çok merak edilen bir konu olan Emlak Bankası Kimin konulu içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu