fbpx
Bankalar

İş Bankası Kime Ait ve Ortaklık Oranları

Geçtiğimiz dönemde Türkiye İş Bankası ile ilgili hararetli tartışmalar yapılmış, aidiyeti, kamu malı mı özel sermayeli banka mı olduğu çok fazla tartışılmıştı. Halen bir sonuca bağlanmayan bu konu ile ilgili; onlinekrediler.net ekibi olarak okurlarımızın kafasındaki karışıklıkları gidermek ve yine bu konuyu aydınlatmak adına İş Bankası Kime ait ve ortaklık oranları nedir ile ilgili içeriğimizi hazırlamaya karar verdik. Buyrun detayları sırasıyla aktaralım.

İş Bankası Kime Ait

Türkiye İş Bankası ‘nın kime ait olduğunu incelemeden önce kuruluş sebebi ve işleyişi hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. Türkiye İş Bankası, Mustafa Kemal Atatürk ‘ün talimatı ile Kurtuluş Savaşı ‘nın sona ermesinden ve Cumhuriyetin ilan edilmesinden hemen sonra İzmir Birinci İktisat Kongresi kararları gereğince 26 Ağustos 1924 yılında kurulmuştur. Kuruluş amacı sanayileşmenin desteklenmesi, ekonominin finansa edilmesi idi. Bu kapsamda ilk etapta iki şube ve 37 personel ile faaliyetlere başlayan Türkiye İş Bankası ‘nın ilk kuruluş sermayesi 1.000.000 TL (bir milyon Türk Lirası) idi. Hatta bu sermayenin 1/4 ü yani 250.000 TL (iki yüz elli bin Türk Lirası) Mustafa Kemal Atatürk tarafından karşılanmıştır. Böylelikle kuruluşu tamamlanan Türkiye İş Bankası günümüze kadar sürecek bankacılık faaliyetlerine başlamıştır.

Türkiye İş Bankası Ortaklık Yapısı

Türkiye İş Bankası kuruluşundan sonra çeşitli sermaye değişiklikleri yaşamış, belli bir süre sonra halka arz olmuştur. Dolayısıyla ortaklık yapısında birçok değişiklikler meydana gelmiştir. Son günümüz itibariyle Türkiye İş Bankası ortaklık yapısı ve ortaklık paylarına baktığımızda aşağıdaki tabloyu görmekteyiz.

İş Bankası Ortaklık Yapısı
NO Ortak ADI SERMAYE MİKTARI SERMAYE Payı (%)
1 Türkiye İş Bankası A.Ş. Mensupları 1.797.750.000 TL 39,95
2 Halka açık kısım 1.438.200.000 TL 31,96
3 Cumhuriyet Halk Partisi (Atatürk Hisseleri) 1.264.050.000 TL 28,09
TOPLAM 4.500.000.000 TL 100

Is Bankasi Kime Ait ve Ortaklik Oranlari

Türkiye İş Bankası Özel mi Devletin mi ?

Kuruluş aşamasında Mustafa Kemal Atatürk ‘ün direktifleri ve sermaye desteği ile kurulan Türkiye İş Bankası, devlet bankası mı özel sermayeli banka mı kafalarda karışıklık oluşabiliyor. Aslında kimlik olarak ve barındırdığı Atatürk hisseleri nedeniyle halka ait gibi duran bankanın, kağıt üzerinde yukarıdaki ortaklık yapısı incelendiğinde, net bir şekilde özel sermayeli banka olduğunu söyleyebiliriz. Bu konu son dönemde halen hukukçular ve siyasiler açısından tartışılmaya devam ediyor. Sonucundan ne çıkacak bizler de merak ediyoruz.

Vakıfbankası Devletin mi konulu yazımızı da okuyabilir ve bu bankanın da aidiyeti konusunda bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu