fbpx
Blog

Define Bulan Kişiye Devlet Tarafından Ne Kadar Ödül Verilir

Define kaçakçılığının önüne geçmek ve adil bir düzen oluşturarak kültürel mirasın ortaya çıkarılabilmesini teşvik etmek amacıyla devlet tarafından define bulan kişilere belirli bir oranda para ödemesi yapılmaktadır. Ödemeler bulunan definenin değeri üzerinden hesaplanmakta, bu sayede haksızlık yaşanmaması sağlanmaktadır. Bu kapsamda define bulan kişiye devlet ne kadar ödül verir, nelere dikkat edilmelidir ve ödül sisteminin ayrıntıları nelerdir gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Define Bulana Ne Kadar Ödül Verilir?

Sahibi olduğu ya da kiracısı olduğu mülk üzerinde define bulan kişinin bulduğu mirasın değeri öncelikle Maliye ve Gümrük Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. İlk değerlemelerin yapılmasından sonra tescillenen değere hitaben ne kadar ödül alınacağı da belirlenmiş olur.

Define kişinin kendi arazisinde kendisi tarafından bulunduysa define değerinin % 50’si defineyi bulan kişiye, % 50’si ise Hazine’ye aktarılmaktadır. Defineyi bulan kişi arazinin gerçek sahibi değilse define değerinin % 10’u arazi sahibine, % 40’ı defineyi bulan kişiye % 50’si ise Hazine’ye aktarılmaktadır.

Arama İzni Olması Şart

Eğer tesadüfen bir define bulunduysa bulunan bu define için bir ödül alınması mümkün değil. Define bulan kişinin daha önceden bu bölgede arama yapmak için izin almış olması gerekmektedir. Definenin değeri akçe üzerinden hesaplanmaktadır ve yapılan hesaplama sonrasında bakanlık aracılığıyla ödeme tahsis edilmektedir.

Define Bulan Kişi Ne Yapmalıdır?

Define bulan ve bulduğu defineyi üzerinde taşıyan ya da bu durumdan devleti haberdar etmeyen kişiler suç işlemektedir. Define bulunması halinde yapılması gereken ilk şey Müzeler Müdürlüğü’nü define bulunduğuyla ilgili bilgilendirmek ve definenin alınması için talepte bulunmaktır. Define en yakın müze tarafından alındıktan sonra defineyi bulan kişinin emanet fişi alması gerekmektedir.

Define müzeye getirildikten sonra bunun incelenmesi için bir komisyon kurulacaktır. Kurulan komisyon definenin tabiatını, yaşını, önemini ve değerini ortaya çıkarmak için çalışacaktır. Komisyonun definenin değerini belirlemesi sonrasında Bakanlığa bildirimde bulunulur ve komisyon da devletten ödenek talep eder.

Arama İzninin Alınması

Define araması yapmak isteyen kişilerin mutlaka arama izni alması gerekmektedir, 1 yıl geçerliliği olan bu iznin alınmaması halinde suç işlenmiş olur ve kişiler cezaya çarptırılır.

Kanuna göre define bulan kişilerin en geç 72 saat içerisinde en yakın müzeye ya da Bakanlığa bildirimde bulunması gerekmektedir.

Arama izninin alınması kolay değildir, bu nedenle karar verdikten sonra kısa süre içerisinde gerekli prosedürlere başlanmalı ve gereklilikler yerine getirilmelidir. Arama izni ve arama süreciyle ilgili prosedürler konusunda iletişime geçilmesi gereken kurum Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında faaliyet gösteren Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’dür. Ayrıca kişilere doğrudan doğruya arama izni verilmesi de mümkün değil. Her halükarda aramanın devlet görevlileriyle birlikte yapılması gerekiyor.

define bulana devlet payı
define bulan kisiye devlet tarafindan ne kadar odul verilir

Üzerinde İz Bulunmayan Altın Define

Bilindiği gibi üzerinde herhangi bir izin bulunmadığı altının değerlemesinin yapılması mümkün değildir. Dolayısıyla bu kanun kapsamına da alınmamıştır. Tesadüfi olarak bulunan izsiz altının müzeyle iletişime geçerek müzeye satılması en akıllıca yöntem olacaktır. Aksi takdirde kaçakçılık başta olmak üzere birçok farklı suçlamayla karşılaşılması mümkün olabilir.

Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu Yapabileceğiniz Bankalar konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Etiketler

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı