fbpx
BankacılıkEFT Havale

Cep Telefonuna Para Gönderme İşlemi İçin Detaylı Rehber

Gelişen teknoloji mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla istenilen kişinin cep telefonuna havale yapılabilmesini ve bir banka hesabına sahip olmasa dahi 18 yaşından büyük herkese para gönderilebilmesini mümkün kılmıştır. Oldukça güvenli ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilen bu transfer için neredeyse her bankanın kendi prosedürleri bulunur.

Cep Telefonuna Para Gönderme

En sık kullanılan bankaların cep telefonuna para transferi gerçekleştirme işlemi için takip edilmesini zorunlu tuttuğu prosedürlere değinmeden önce, mantığın her banka için aynı olmasından mütevellit genel bir anlatımla cep telefonuna para transferinin nasıl gerçekleştiğini anlamak yararlı olabilir.

cebe para havale
hangi bankalardan cep telefonuna para gonderilir

Cep telefonuna yapılan para transferleri provizyon mantığıyla hesaptan transfer edilen para kadar çekim yapılabilmesine belirli bir zaman için izin vermek demektir. Bu parayı çekmeye yetkili olan kişi ise cep telefonu numarası ve referans kodu gibi güvenlik önlemleriyle teyitler vererek provizyonda tutulan paranın çekimini gerçekleştirebilir.

Cep telefonuna para transferi gerçekleştirirken para gönderilecek kişiyle ilgili bilinmesi gereken tek bilgi cep telefonu numarası ve bazen de isim soyisim bilgisidir. Bu bilgileri edindikten sonra gönderilecek para miktarını belirlemek ve parayı çekecek kişinin cep telefonu numarasını yazmak yeterli olacaktır. İşlemin sonunda bir referans numarası ya da şifre paylaşılacak bunun parayı çekmek isteyen kişiyle paylaşılması gerekecektir. Bazı bankalar ise bu referans kodunu da direkt olarak parayı çekecek kişiye iletebilmektedir, ancak iki prosedür için de mantık aynıdır.

Çekim yapacak kişi ATM’ye gittiğinde kartsız işlemler menüsünden ilgili sayfaya erişip, referans kodu ya da şifre ve gönderimi gerçekleştirilen para miktarını tuşladıktan sonra anında parayı çekebilir. Çekimi gerçekleştirilecek parayla ilgili kesintiler her zaman için parayı gönderen kişiden tahsil edilir, dolayısıyla eksik transfer gerçekleşmesi ya da paranın kesintiye uğraması söz konusu değildir.

Garanti Cep Telefonuna Para Gönderme

Garanti Bankası müşterileri Gönderim Gerçekleştirilecek Kişinin Cep Telefonu Numarası boşluk Gönderilecek Para Miktarı boşluk Cepbank Şifresi yazıp 3333’e kısa mesaj göndererek para transferini gerçekleştirebilir. Örneğin: 53210987XX 200 1991

Ziraat Cep Telefonuna Para Gönderme

Ziraat Mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra para transferleri sayfasına giren müşteriler Cebe Havale işlemini seçerek para transferini gerçekleştirebilecektir. Gönderim gerçekleştirilecek kişinin TC kimlik numarası ve cep telefonu numarasının bilinmesi gerekir.

Akbank Cep Telefonuna Para Gönderme

Direkt Mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra para transferleri sayfasında giren müşteriler Cep Telefonuna seçeneğini işaretleyerek cep telefonuna havale gerçekleştirebilir.

Vakıfbank Cebe Para Transferi

Mobil ya da internet bankacılığı uygulamasına giriş yapan tüketiciler Para Gönderme > Cebe Para Gönder adımlarını takip ederek para transferini gerçekleştirebilir. Para gönderilen kişinin TC kimlik numarası ve cep telefonu numarasının bilinmesi gerekir.

cep havale
cep telefonuna para gonderme islemi icin detayli rehber

Yapı Kredi Cebe Para Gönderme

Mobil ya da internet bankacılığı uygulamasına giriş yapıldıktan sonra Para Transferleri > Cebe Havale adımlarını takip eden müşteriler para transferi gerçekleştirilecek cep telefonu numarasını yazarak işlemi gerçekleştirebilir.

QNB Finansbank Cebe Para Gönderme

Mobil ya da internet bankacılığı uygulamasına giren müşteriler Para Transferleri > Cep Telefonuna Para Transferi adımını takip ederek cebe havale işlemi gerçekleştirebilir.

En son güncel faiz oranları üzerinden hesaplanmış ve şubeye gitmeye gerek kalmadan Şubeye Gitmeden Kredi imkanı sunan bankalar ile ilgili bölümümüze buradan göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu