fbpx
Blog

Asgari Ücretle Geçinmek İçin Çalışanlara Bütçe Önerileri

Hak edilen ücretle yaşamanın en zor olduğu ülkelerden birisi Türkiye ve OECD ülkeleri arasında yapılan bir araştırma neticesinde ortaya çıkana göre en fazla çalışan, çalışmasına karşın en az ücret alan, işçi kalifikasyonu en düşük, iş tanımı en geniş ve en mutsuz ülke de Türkiye. Biraz daha araştırma yapıldığında dünya üzerinde en fazla asgari ücretle çalışan kişinin de Türkiye’de olduğu ortaya çıkıyor. Öyle ki halkın ölçülebilene göre % 52’si yoksulluk sınırının altında bir ücret için çalışmaya devam ediyor.

Yine de aslında ihtiyaç olmayan şeylerin satın alınmasından vazgeçilmesi, daha ucuzuna yönelinmesi, bütçe planı oluşturulması, sosyal hakların farkında olunması ile kişi kendisini ekonomik olarak biraz daha rahatlatma imkanına sahip. Aşağıda verilen tavsiyeler asgari ücretle çalışan bir işçi için hazırlanmıştır, dolayısıyla Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde daha üst sıralarda olan kişiler için bağlayıcı nitelikte olmayabilir.

asgari ücretle geçinmek
asgari ucretli calisanlar icin gecim ve butce onerileri

Daha Fazla Maaş

Asgari ücretle çalışan işçiler için bütçe tavsiyelerine geçmeden önce daha fazla para kazanma imkanının olup olmadığı düşünülmelidir. Çünkü bütçe tavsiyelerine her ne kadar uyulsa da Türkiye otonom harcamaların yani gelirden bağımsız, mutlaka yapılması gereken harcamaların en yüksek olduğu ülkelerdedir. Dolayısıyla maalesef ülkemizde para biriktirmekte kolay değildir, bu nedenle ilk olarak daha fazla para kazanma fikri üzerine düşünülmesi gerekir.

Neden Asgari Ücretle Çalışıyorum?

Asgari ücretli bir işçinin ilk olarak düşünmesi gereken konu budur. Daha iyi bir maaşla neden çalışılmadığı ve daha iyi bir maaşla çalışabilmek için neler yapılması gerektiği çözülmesi gereken problemlerdir. Örneğin bir kursa katılım sağlandığında ya da sertifika alındığında daha yüksek ücretle çalışma imkanı olabilir ve bu gibi fırsatların iyice analiz edilmesi gerekir. Tavsiyelere geçmeden önce aşağıdaki soruların kişisel olarak yanıtlanması ve üzerine düşünülmesi şüphesiz faydalı olacaktır.

  • Neden daha yüksek maaşla çalışmıyorum?
  • Amirim ya da şefim neden benden daha fazla maaş alıyor?
  • Mesleğimle ilgili katılabileceğim kurslar var mı?
  • Bu kurslar faydalı olacak mı?
  • Farklı bir yerde çalışmaya başlamam daha fazla maaş almamı sağlar mı?
  • Daha fazla maaş almak için ne gibi niteliklere sahip olmam gerekir?
  • Bu niteliklere nasıl sahip olurum?
  • Meslek mi değiştirmeliyim?

Kendi İşimi Kurabilir Miyim?

İşçiler, mesleğin gerektirdiği niteliklere sahipse ve kendi işini de idare edebilecek potansiyeli varsa İŞKUR’un Girişimcilik Eğitimi için randevu alabilir. Bu eğitim, genel hatlarıyla iş süreçlerini ve bu süreç içerisinde nelerle karşılaşılacağını detaylıca aktarmaktadır.

Sermayesi olmayan vatandaşlar bu eğitime katıldıktan sonra girişimci sertifikası ile ödüllendirilir ve bu sertifika KOSGEB, TKDK ve devlet iş birlikli çoğu hibe, faizsiz kredi projelerinden yararlanmanın anahtarı niteliğindedir. Dolayısıyla sermayenin olmaması bir bahane değildir ve kendi işini kurmak isteyen kişiler bu gibi destekleri araştırmalıdır.

Devletin Her Yıl Yaptığı Asgari Ücret Zammı İyi Mi?

Çoğu işçi yeni yıla girerken yapılacak asgari ücret zammını heyecanla bekler ve yine büyük bir çoğunluk zam yapılmasından memnun olur fakat aslında herhangi bir şeye genel bir zam yapılması bu ödenecek ücret dahi olsa iyi değildir.

Şöyle ki asgari ücret ne kadar artarsa artsın fiyatlar genel düzeyinin belirlenmesi için firmalar işçilerine ödeyecekleri asgari ücreti dikkate alacak ve ortaya koyduğu ürünün ya da hizmetin fiyatını da buna göre belirleyecektir. Asgari ücretin artması dolayısıyla asgari ücretten daha fazla maaş alan işçilere de zam yapılır ve bunun yüzde ile yapılmasından dolayı asgari ücretli çalışanın alım gücü aslında düşmüş olur.

Kısaca tekrar açıklamak gerekirse aslında yıl sonunda yapılan asgari ücret zammı diğer sorunlar çözülmeden yapılmasından dolayı (alım gücü, enflasyon, refah, sosyal haklar, uzun mesai saatleri vb.) asgari ücretli işçinin alım gücünü giderek düşürür ve asıl sorunları sürekli erteler. Aynı zamanda orta sınıfı yok eder ve gelir adaletsizliğine neden olur.

Örneğin son 20 yılda Türkiye’deki asgari ücret % 120’den fazla artış gösterirken Avrupa ülkelerinde bu % 30 – % 40 seviyelerindedir. Anlaşılabileceği gibi Avrupa ülkeleri parasının değerini korumayı başarmış, halkının alım gücü sorununu çözebilmiş ve refah düzeyini korumak için ciddi zamlar yapmak durumunda kalmamıştır. Ülkemizde ise izlenen yanlış ekonomi politikaları günden güne yoksulun daha da yoksul olmasına neden olmaktadır.

Çalışılacak Bankayı İyi Seçin

Ülkemizde çoğu banka müşterilerinden hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı, EFT, havale, dosya masrafı vb. gereksiz ödemeler tahsil etmektedir. Bu gibi ücretleri tahsil etmeyen bankalar da vardır ve bu bankalarla çalışmak asgari ücretli işçiler için yararlı olabilir. Kuveyt Türk Katılım Bankası ve QNB Finansbank Enpara masrafsız bankacılık için çalışılabilecek en iyi kurumlardır.

Televizyon İzlemeyin

Televizyonu kapatmak aslında ihtiyacınız olmayan ürünlerin pazarlama kampanyalarına maruz kalmak, gereksiz elektrik kullanımı ve boşa giden zamanı önlemek adına atılabilecek büyük bir adımdır. Yalnızca televizyon izlemek için ayrılan zamanı bir hobi için ayırmak dahi gelire katkı sağlayabilir.

Kampanyaları Takip Edin

Serbest ekonominin en büyük nimetlerinden birisi de fiyatlar genel düzeyinin zarar edilecek olsa da istenildiği gibi belirlenebilmesidir. Dolayısıyla kampanyalı dönemlerde alışveriş yaparak ihtiyaçlar çok daha ucuza karşılanabilir. Bunun için kampanya bültenlerine abone olunabilir ya da indirim günleri araştırılabilir. Kampanyalı günlerde alışveriş yapmak bütçeye ciddi katkı sağlayacaktır.

Bir Şey Satın Almadan Önce 7 Gün Bekleyin

Satın alınması planlanan bir şey aslında pazarlama kampanyasının mükemmel bir sonucu olabilir. Dolayısıyla bir şeyi satın almadan önce gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını anlamak için kendinize 7 gün süre verin ve 7 gün geçmesine rağmen halen ihtiyacınız olduğunu düşünürseniz o ürünü alın. Bunu uygulamak çoğu zaman 7 günün sonunda ürünün satın alınmasından vazgeçilmesine neden olmaktadır.

Alışveriş Listesi Hazırlayın

Alışverişe çıkmadan önce bir liste hazırlayın ve nelere ihtiyacınız olduğunu anlamak konusunda net olun. Bunun uygulanmaması halinde yapılacak alışveriş sırasında ileride bir gün ihtiyaç oluşabileceği düşüncesine kapılarak alınmaması gereken şeylerin alınması mümkün olabilir. Dolayısıyla bütçeye zarar vermemek ve yalnızca ihtiyaçları giderip, tasarruf etmek için alışveriş listesi hazırlamak oldukça önemlidir.

Çocuklarınızı ya da Kendinizi Eğlendirmek için Para Harcamayın

Çocuklarınızın ya da kendinizin eğlenebilmesi için para harcamaya gerek yok. Günümüzde özellikle çocukların eğlenebilmesi için çok ciddi paralar harcanmaktadır, ancak bunlar daha fazla materyalist birey yetişmesinden başka bir işe yaramayacaktır. Çocuklarınızla bahçede top oynamayı, onlara satranç öğretmeyi ya da parka gitmeyi düşünün.

Kullanmadığınız Şeyleri Satın

İkinci el kitap, az kullanılmış giysi veya daha fazla ihtiyaç olmayan bir çalışma masasını satmak mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken kullanmadığınız ürün için piyasa araştırması yapmak ve uygun bir fiyatla LetGo, Gitti Gidiyor ya da Sahibinden gibi bir markete koymak.

Sigarayı Bırakın

Sigara kullanımının en yüksek olduğu ülkelerden birisi de Türkiye ve bu oran her geçen gün artmakta. Günde 1 paket sigara içen kişi her ay ortalama 300 TL harcama yapmak durumunda kalıyor ve bu, doğrudan paranın üzerine kolonya döküp yakmaktan çok daha zararlı bir alışkanlık. Tasarruf edip daha fazla refah içerisinde yaşamak isteyen bir kişinin mutlaka sigarayı bırakması gerekir.

Bazı Ürünler için Yalnızca Ucuzunu Tercih Edin

Örneğin temizlik maddelerinin çoğu aynı kimyasalların aynı oranlarda kullanılmasıyla ortaya çıkar, ancak firmanın büyüklüğüne göre gerek reklam kampanyaları  gerek ambalaj tasarımı ile mucizevi bir iksir gibi raftaki yerini alır. Çoğu zaman kendisinden neredeyse % 50 daha ucuz olan ürünle aynı işlevi görür fakat pazarlama kampanyaları o ürünün daha pahalı da olsa satın almasını kolaylaştırır. Dolayısıyla mantıklı bir şekilde düşünüldüğünde kimyasal ürünlerin, plastik eşyaların, cep telefonlarının, tuvalet kağıdının  vb. kaliteli olduğu sanılanına değil ucuzuna yönelmek faydalı olacaktır. Zira bu tarz ürünler için kalite, bilinirlikten fazlası değildir.

Kendi Ekmeğinizi Yapın

Dört kişilik bir aile gün içerisinde ortalama 3 ekmek tüketir ve bunun için en az 3,75 TL ödeme yapmak zorundadır. Dolayısıyla her ay hak edilen asgari ücretin % 9’unu sadece ekmeğe aktarmak pek mantıklı değildir ve tüketiminden vazgeçilemiyorsa evde yapılması düşünülebilir. Evde ekmek yapmak maliyetli ya da karmaşık değildir, en azından bir defa denemeye değer.

Otomatik Ödeme Talimatı Vermeyin ya da Kart Bilgilerinizi Kaydetmeyin

Kredi kartıyla alışveriş yapıldıktan sonra çoğu zaman kart bilgilerinin sisteme kayıt edilmesi mümkündür, ancak sisteme kayıt edilmiş kredi kartıyla alışveriş yapmak kolaylaşacağından dolayı uzak durulması yararlı olabilir. Zira kredi kartı bilgilerinin orada kayıtlı olduğunu bilmek yalnızca sağlayacağı kolaylık nedeniyle dahi ihtiyaç olmayan bir ürünün satın alınmasına neden olabilir.

Aynı zamanda verilen otomatik ödeme talimatları da iptal edilmelidir. Zira kesilen her fatura görülmeli ve analizi yapıldıktan sonra ödenmelidir.

Derin Dondurucu Satın Alın

Satın alınacak bir derin dondurucu indirime giren gıda maddelerinin stoklanabilmesini kolaylaştırır ve uzun vadede tüketicilere ciddi tasarruf etmelerini sağlar. Derin dondurucu olmaması halinde bozulma ya da stoklama problemlerinden dolayı yüksek miktarda alım yapılamayacak ve uzun vadede çok fazla kar edilemeyecektir.

Farklı bir Şehre Taşınmayı Düşünün

Asgari ücret her yerde asgari ücret, ancak İstanbul, İzmir veya Ankara gibi şehirlerin maliyeti asgari ücretli işçiler için ciddi şekilde fazla ve bu nedenle farklı bir yerde çalışmayı düşünmek mantıklı olabilir. Kiraların düşük olduğu, yeşil ve sessiz bir yer cebinizde para kalmasına yardım edeceği gibi daha mutlu olmanızı da sağlayacaktır.

İnterneti Hayatınıza Dahil Edin

Operatörlerin talep ettiği abonelik ücretleri oldukça yüksek ve asgari ücretli işçi için üzerine düşünülmesi gereken bir konu. Gelişen teknoloji internet üzerinden konuşabilmeyi veya mesajlaşabilmeyi mümkün kılmıştır. WI-FI’ninde giderek yaygınlaştığı düşünüldüğünde aslında faturalı hattı iptal edip yalnızca WhatsApp veya Skype gibi uygulamalarla ücretsiz iletişim kurulması düşünülmelidir.

Tatil Nedir?

Tatil kavramının içi giderek boşaltılıyor ve lüks otellerde plaj kenarında yapılması ya da inanılmaz paraların harcanması gerektiği yönünde bir algı oluşturuluyor. Bunun sizi kandırmasına izin vermeyin, tatil yalnızca sevdiklerinizle beraber kalabalıktan ve stresten uzak bir moladır. Çok izbe bir bölgede günlüğü 15 TL’ye kiralanabilecek bir oda da dahi mükemmel bir tatil yapmak mümkündür.

Sosyal Haklarınızı İyi Bilin

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere çoğu devlet kurumu yoksul kişilere çeşitli destekler sağlamaktadır. Bu kapsamda yararlanabileceğiniz projeleri araştırarak ve bunlar için başvuruda bulunarak gelirinize katkı sağlayabilirsiniz.

Sitemizde daha öncen yayına aldığımız ve çalışanlara yönelik ayda 650 TL para biriktirmek için tasarruf önerileri konulu bölümümüze buradan göz atabilir ve alternatif bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu