fbpx
BlogTicaret

İş Yerini Kadının Üzerine Açmanın Avantajları Nelerdir

Kadın istihdamının ekonomideki önemi tartışılmaz bir gerçek ve bunu matematiksel olarak dahi sayfalarca ifade etmek mümkün. Fakat yalnızca çalışan kişilerin para harcayabileceğini hatırlamak ve ülkemizdeki kadın istihdamının düşük olması nedeniyle ekonominin tam anlamıyla potansiyeline kavuşamadığını bilmek yeterli olacaktır.

Devlet ve derneklerin kadın istihdamının artırılmasını istemesinin başlıca nedeni de tam olarak ekonominin tam istihdam seviyesine ulaşmasına yardımcı olmak ve nüfusun tüm dinamiklerden yararlanabilmektedir. Bu kapsamda kadın girişimcilere çeşitli destekler ve istisnalar sağlanmaktadır. Dolayısıyla iş yeri sahibinin kadın olması da yalnızca kadın istihdamı özelinde sağlanan onlarca destek ve istisnadan yararlanmak anlamına gelecektir.

Kadın Girişimcilere Verilen Devlet Destekleri

Bazı devlet destekleri yalnızca kadınlara verilirken bazıları kadınlara öncelikli olarak verilmektedir. Örneğin KOSGEB hibe ve desteklerinden yararlanmak isteyen kadın girişimciler öncelikli olarak bunlardan yararlanabilir. Bu kapsamda kadın girişimcilere sunulan devlet destekleri şu şekildedir:

  • KOSGEB,
  • TKDK hayvancılık ve tarım destekleri,
  • Kalkınma Vakfı Destekleri,
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Destekleri
  • Mikro Kredi Destekleri,
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Destekleri

Ek olarak çeşitli özel ve yarı özel kurumların da kendi bünyesinde kadın girişimcilere yönelik sağladığı çeşitli istisnalar vardır. Örneğin Ziraat Bankası yalnızca kadın girişimcilerin yararlanabileceği oldukça düşük faizli bir kredi ürünü ortaya çıkarmıştır.

KOSGEB Destekleri

KOSGEB 50 bin TL hibe, 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği sunmaktadır. Söz konusu desteği Yeni Girişimci Destek Paketi olarak isimlendiren KOSGEB, başvuru yapan kişileri yapılacak projenin niteliğine ve istihdam profiline göre sıraladıktan sonra verilecek destek miktarına karar vermektedir. Bu kapsamda kadınlara çeşitli istisnalar sağlayan KOSGEB, hem hibeden yararlanmak için bulundurulması gereken sermayede indirime gitmekte hem de desteklerden yararlanacak kişilere arasında kadınlara öncelik vermektedir.

TKDK Hayvancılık ve Tarım Destekleri

TKDK Hayvancılık ve Tarım Destekleri herkesin başvurusuna açık destek programlarıdır ve Avrupa Birliği’ne üye olacak ülkelere sağlanan bir finansmandan bütçe alması dolayısıyla AB üyesi ülkelerin denetimine tabi olarak tahsis edilmektedir. AB’nin de kadın istihdamına büyük önem vermesinden kaynaklı söz konusu desteklerden yararlanacak kadınlara öncelik verilmektedir.

Mikro Kredi Destekleri

TİSVA tarafından 5 kadın girişimcinin bir iş kuracak olması halinde sağlanan bu kredinin geri ödemeleri faizsiz olarak gerçekleşmektedir ve bu kapsamda oldukça avantajlı bir destek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Söz konusu destekten yararlanabilmek için kadın olmak ve akrabalar arasından seçilmeyen en az 4 kadını istihdam edecek olmak şarttır.Ek olarak KEDV tarafından da il bazında verilen mikro kredi destekleri vardır. Söz konusu faizsiz kredi yalnızca kadınlara verilmektedir.

kosgeb kadın destekleri
is yerini kadinin uzerine acmanin avantajlari

İş Yerini Kadının Üzerine Yapmak Yasal Mı?

İş yerinin kadın girişimci tarafından istihdam edilmesinin önünde hiçbir engel yok ve olmayacaktır da. Fakat yalnızca kağıt üzerinde işletme sahibi olması ve hiçbir işleme aracılık etmemesi ve yönetimde söz sahibi olmaması desteklerin verilmesinden sonra yapılacak ilk denetlemede ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla işi kılıfına uydurmaya çalışmaktan ziyade gerçekten de kadın istihdamına katkıda bulunmak ve iş yerini kadının üzerine yapmak çok daha iyi olacaktır.

Aksi taktirde verilecek desteklerin geri alınabileceği gibi cezai yaptırımlarla karşılaşılması da kuvvetle muhtemeldir.

Sitemiz üzerinden Kadın Girişimcilere Özel Mikro Kredi konulu bölümümüzü de buradan inceleyerek kadınlara özel diğer bir destek hakkında da bilgi alabilirsiniz. Yazımızı ortalama 2,5 dakikada okuyabilirsiniz.


Etiketler

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı