fbpx
BankacılıkFaktoring Şirketleri

Çek Kırdırma Masrafı Ne Kadar Tutar (Detaylı Değerlendirme)

Ticari hayatın vazgeçilmez unsurlarından birisi olarak çek, ülkemizde de sık kullanılmaktadır. Düzenlendiği tarihte değilde ilerki bir vadede yapılacak borç ödemesini belgeliyor olması itibariyle arada geçen süreçte çeki alan kişiye bazı ek maliyetler yükleyebilen çekin vadesinden önce tahsil edilmesi mümkündür.

Paranın değer kaybetmesi, satın alınacak malların maliyetinin artması ve ucuza stoklanamaması gibi çeşitli sorunları beraberinde getirebilen, riskli olan çekleri vadesinden önce teslim alan ve karşılığında peşin ödeme yapan kurumlara faktoring şirketi, bu işleme de faktoring denilmektedir. Bu hizmet karşılığında komisyon ve hizmet ücreti alan firmalara istinaden en bilinen haliyle çek kırdırma masrafı ne kadar tutar, nasıl kırdırılır, neler gerekir ve türevi konulara değinmek yararlı olacaktır.

Faktoring Nedir?

Satılacak ya da satılmış mal, sunulacak ya da sunulmuş hizmet karşılığında kesilen faturadan doğan ödemeyi belgeleyen çekin vadesinden önce bir firma tarafından satın alınması ve karşılığında peşin ödeme yapılması işlemine faktoring, bu işlemi yapan kuruma da faktoring şirketi denilmektedir. Faktoring firması çeki vadesinden önce satın alıp tek seferde peşin ödeme yapmasıyla çekin yeni sahibi olur.

Faktoring Nasıl Yapılır?

Faktoring hizmetinden yararlanmak isteyen kurumların takip etmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  1. Temlik edilecek alacağı belgeleyen fatura ve bu faturaya istinaden düzenlenen çek faktoring firmasına teslim edilir.
  2. Faktoring firması çek ve fatura üzerinde inceleme yapıp çekin vadesi, miktarı ve borçlunun geçmiş dönemlerdeki finansal işlemlerini inceleyerek risk hesaplaması yapar.
  3. Yapılan hesaplama sonrasında faktoring sözleşmesi hazırlanır ve çek satıcısına teslim edilir.
  4. Satıcı, çeki faktoring firmasına teslim ettiğini ve sözleşmeyi onayladığını beyan eder.
  5. Faktoring firması çeki satın alır ve karşılığında komisyonu düşerek sözleşmede belirtilen banka hesabına yine sözleşmede belirtilen tutar kadar tek seferde peşin ödeme yapar.

Çek Kırdırma Maliyeti Ne Kadar (2018)

Çek kırdırmak isteyen kişilerin ne kadar maliyete katlanacağı oldukça değişkendir. Düzenlenen çekin vadesi, miktarı ve çekin borçlusunun geçmiş dönemlerdeki çeklere istinaden ödemelerini düzenli olarak yapıp yapmadığı kısacası çekin ne kadar riskli olduğu maliyet üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Buna ek olarak faktoring firmalarının hizmet bedelleri de vardır. Firmadan firmaya ciddi değişikliklere konu olabilen hizmet bedeline karşın hesaplama sonrasında elde edilen risk oranı ve komisyon miktarı firmalar arasında pek ciddi bir değişikliğe konu olmaz ve ortalama % 5 ile % 20 arasında değişen miktarlarda maliyete katlanılması beklenir.

Çek kırdırmaya karar veren kişilerin olabildiğince fazla firmayla temas kurup en düşük maliyetle hizmet veren güvenilir bir sözleşmeye imza atması yararlı olacaktır. Faktoring firmasının bu hizmeti yapabileceğini gösteren belgeleri beyan edebilmesi şarttır, belge sahibi olunmadan faktoring hizmeti yapılamamaktadır.

Kimler Faktoring Hizmetinden Yararlanabilir

Faktoring hizmetlerinden yararlanacak kişilerin mutlaka fatura kesmiş olması gerekmektedir. Faturaya ek olarak kurum olunması haricinde herhangi bir şart bulunmamaktadır. Vade ya da çekin maliyetine istinaden bir sınırlama olmaksızın herkes faktoring hizmetlerinden yararlanabilir.

Faktoring hizmetinden yararlanabilmek için şahıs firmaları vergi levhası fotokopisi, kimlik fotokopisi, imza beyannamesi fotokopisi; tüzel firmalar vergi levhası fotokopisi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, şirket ortaklarının kimlik fotokopisi ve imza sirküleri fotokopisi beyanında bulunmalıdır.

çek kırdırmada komisyon ne kadardır
cek kirdirma masrafi ne kadar

Bu belgeler beyan edildikten sonra faktoring hizmetinden yararlanabilmek için faktoring sözleşmesi, müşteri kabul beyanı, eş rıza belgesi, ABF ön ödeme talimatı çek tevdi bordrosu, sözleşme eki ve aydınlatma onay formu, kefil kabul beyanı, dövize endeksli işlemler için taahütname imzalanması gerekmektedir.

Çek ile ilgili olarak; sitemizde sizler için daha önceden yayımlamış olduğumuz Denizbank Çek Gönder ile Çek Kırdırma konulu yazımızı da okuyarak alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu