fbpx
Denizbank

Denizbank Denize Çek Gönder ile Çek Kırdırma

Vadesi gelmeden çekin tahsili için faaliyet gösteren Faktoring firmalarına sık sık gitmek bazı kişiler için pek istenen bir şey değil ve bunun üstesinden gelebilmek için herhangi bir alternatif olmadığı sanılıyor, ancak Denizbank çekin vadesinden önce bozdurulabilmesi için bir uygulama geliştirmiş durumda. Bu kapsamda Denizbank Denize Çek Gönder ile çek kırdırma nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Alacak Finansmanı Nedir

Belirli bir vadede alınmasına karar verilen borcun vadesinden önce tahsil edilmesini mümkün kılan finansmana alacak finansmanı denir. Alacak finansmanı borcun devri anlamına gelecektir. Borcun devredildiği kişi ya da kurum devredilen borcun miktarıyla borcu devreden kişinin talep ettiği miktar arasında kalan miktarda kar eder.

Çekin Vadesini Beklemeden Kırdırma

Denizbank’ın geliştirdiği uygulamanın tam adı Deniz’e Çek Gönder olarak belirtildi. Bu uygulamayı indirmek için Android Play Store ya da App Store’a giriş yapmak yeterlidir. İndirilen uygulama sayesinde 7 gün 24 saat Deniz Faktoring’e çek barkod fotoğrafı göndermek ve ilgili çekin vadesinden önce tahsil edilmesi için talepte bulunmak mümkündür.

Çeke karşın ne kadar para alınabileceği yapılacak değerlendirme sonrasında kişiye ulaştırılacaktır. Eğer bu tutar uygun bulunursa en yakın Denizbank şubesine giderek nakit paranın teslim alınması mümkün olur.

Denizbank’ın bu uygulama sayesinde çözdüğü sorun Faktoring firmasına gidilmesine gerek kalmadan çekin ederinin öğrenilebilmesi ve uygun bulunması halinde en yakın banka şubesinden kısa süre içerisinde tahsilin gerçekleşebilmesidir.

  • Uygulama sayesinde barkodun DenizFaktoring’e gönderilmesi ve kısa süre içerisinde nakit paraya çevrilmesi mümkündür.
  • Eğer karekodlu çek mevcut değilse yapılması gereken çekin ön ve arka yüzünün fotoğrafının çekilmesi ve bu fotoğrafın uygulamaya yüklenmesidir.
  • Çeke ilişkin ne kadar para alınacağı kısa mesajla bildirilecektir.
  • 100 bin TL ve üzeri değere sahip çeklerin uygulama üzerinden tahsile gönderilmesi mümkün değildir.

Uygulama Nasıl Kullanılır

Uygulamayı Android Play Store ya da App Store aracılığıyla indirdikten sonra hızlı başvur sayfasına erişilmelidir. Açılan sayfada gerekli bilgileri doldurduktan sonra çekin kare kodunun fotoğraflanabilmesi için uygulamanın kameraya erişimiyle ilgili bir izin istenecektir. Bu izni verip kare kodun fotoğrafını çektikten sonra başvuru işlemi tamamlanabilir. Karekod fotoğraflanabilse de bilgilerin teyit edebilmesi için bazı durumlarda klavye yardımıyla bilgi doldurulması istenebilmektedir. Doldurulması gereken alanlar başvuru sayfasında ünlem işaretiyle işaretlenir. Tüm işlemler tamamlandığında gönder butonuna tıklanarak çek tahsil talebi Deniz Faktoring’e iletilir.

denizbank faktoring cek kirdirma
denizbank qr ile cek kirdirma

Faktoring, Banka Kredisinden Daha Mı Karlı?

Faktoring bazı durumlarda maliyetli olabilmektedir ve kullanan kişilerin esnaf ya da ticari niteliğe sahip kişiler olduğu düşünüldüğünde esnaf ya da ticari nitelikteki kredilerin daha maliyetsiz çözümler olabileceği mutlaka düşünülmesi gereken alternatiflerdir. Eğer kredi çekilebilecek durumdaysa düşük faizli ya da faizsiz kredilere talepte bulunulabilir ve ihtiyaçlar karşılanabilir. Ek olarak finansmanların daha uzun vadeli olmasından mütevellit ödemelerde güçlük çekilmeyeceği, vadesi gelen çekle kredinin erken ödemesinin yapılabileceği de bilinmelidir.

Sizler için daha önceden yayımlamış olduğumuz Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir Hesaplama konulu yazımızı da okumanızı öneririz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu