fbpx
BlogVarlık Yönetim Şirketleri

Borcum Varlık Yönetimi Şirketine Aktarılmış Ne Yapmalıyım

Varlık Yönetim Şirketleri avukatlık olacak ya da olmuş borçları satın alarak tahsil etmeye çalışan ve tahsilat masraflarıyla bankaya borç için ödediği para arasındaki kalan farktan kar eden kurumlardır. Bankalara karşın tek işi borç tahsil etmek olması nedeniyle maliyetleri ciddi şekilde düşürebilen Varlık Yönetim Şirketleri bankacılık sisteminin güven içerisinde devam ettirilebilmesi ve yıl sonunda daha temiz bilançoların ortaya çıkarılabilmesi için büyük önem arz etmektedir. Borcu varlık yönetimine devredilen tüketicilerin ise bundan sonra muhatap olacağı kurum banka değil varlık yönetim şirketidir.

Hali hazırda faaliyette olan 8 varlık yönetim şirketi vardır ve bankaların borçlarını ihale usulüyle satın alır. Söz konusu ihale sonuçlandığında tüketicilerin kredi sözleşmeleri ve taksit ödemelerine ilişkin dekontların da yeni sahibi varlık yönetim şirketi olur. Dolayısıyla tüketicilerin borç ödemeleri ve süreç ile ilgili çeşitli bilgilere sahip olması mağduriyetlerin yaşanmaması adına oldukça önemlidir.

Süreç Nasıl İşler

Alacaklı banka borçlarının hesabını yapar ve bu borçları ne kadar maliyete katlanarak tahsil edebileceğiyle ilgili verileri inceler. Bu incelemenin ardından tahsil etmesinde mali açıdan bir engel olmayan borçları ayıklar fakat ciddi risk içeren sözleşmeleri varlık yönetim şirketlerine satmak üzere ihale açar.

Varlık yönetim şirketleri ihaleye katılır ve bankanın alacaklı olmasını sağlayan kredi sözleşmelerini dolayısıyla da tüketicilerin borçlarını bankadan satın alır.

Bu satın almadan sonra varlık yönetim şirketi tıpkı krediyi kendisi sağlamış gibi tüketicinin yeni muhatabı koltuğuna oturur ve ilk işi borçlu olan tüketicilere erişerek borçlarıyla ilgili bildirimde bulunmaktır.

Yapılan borç bildirimine istinaden en kısa sürede belirtilen bankanın ilgili IBAN’ına ödemenin yapılması talep edilir. Talebin yerine getirilmemesi halinde tüketiciyle telefon üzerinden iletişim kurulur.

İletişimin sonucunda ödemelerin yapılabilmesi için çeşitli hukuki yöntemlere başvurulur ve borç tüketiciden tahsil edilir.

Ben Ne Yapmalıyım?

Aslında borcu varlık yönetim şirketine devredilen tüketicilerin yapması gereken çok fazla bir şey yoktur. Varlık yönetim şirketi borçlu ile iletişime geçmekte ve ödemelerle ilgili bilgilendirme yapmaktadır fakat tüketicinin bir şey yapmaktan çok bilgi sahibi olması önemlidir. Aşağıda varlık yönetim şirketlerine devredilen borçlarla ilgili bilinmesi gereken en önemli detaylara değinilmiştir.

Bilmem Gerekenler

Varlık yönetim şirketi olduğunu söyleyerek kredi notu düşük veya borçlu olduğu tescillenen tüketicilere erişen dolandırıcılar olmaktadır. Bu nedenle varlık yönetim şirketiyle yapılan ilk görüşme sonrasında banka borcunuzu belgeleyen kredi sözleşmesini ve diğer evrakları sizinle paylaşmasını istemelisiniz. Söz konusu evraklar mutlaka varlık yönetim şirketinde olmalıdır. Aksi durumda borcu belgeleyen bir evrak olmadığından dolayı alacaklı konumunda da kimsenin bulunması söz konusu olamaz.

Varlık yönetim şirketleriyle sıkı pazarlık yapın. İlgili kurumların borcunuzu bankalardan çok çok düşük bedellerle satın aldığını ve bu nedenle kar marjının çok yüksek olduğunu unutmayın. Ne kadar iyi pazarlık yaparsanız o kadar iyi olacaktır. Varlık Yönetim Şirketi maliyetinin üzerindeki her miktar için karda sayılacağından dolayı ilk teklifi şirketin yapmasını bekledikten sonra katbe kat altında bedellerle borç ödemesi yapmayı teklif etmeniz yararınıza olacaktır.

borcum varlık yönetim şirketine aktarılmış ne yapmalıyım
varlik yonetimi sirketine borçlu olmak

Borç ödemesi yaptıktan sonra tüm sürecin tamamlandığını sanmayın. Çoğu tüketici varlık yönetim şirketine olan borcunu ödedikten sonra her şeyin bittiğini ve tüm sorumluluklarından kurtulduğunu sanmaktadır fakat borç tahsilatının gerçekleşmesinden sonra tahsil harcının ödenmesi gerektiği unutulmaktadır. İlgili harç ödemesinin yapılmaması halinde ortada hiçbir borç olmasa dahi UYAP sisteminde borçlu görüleceği ve bu nedenle bankalara yapılan kredi ve kredi kartı başvurularında sorunların yaşanabileceği unutulmamalıdır.

Sitemiz üzerinden Varlık Yönetim Şirketi Borcu Zamanaşımı Süresi konulu bölümü buradan inceleyerek, ilgili borcun ne zaman zaman aşımı nedeniyle düşeceğini, neler yapılması gerektiği öğrenmek için yazımızı ortalama 2 dk içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu