fbpx
Bankacılık

Bir Banka Nasıl ve Nereye Şikayet Edilebilir

Bankacılık kanununa aykırı hareket ettiği ya da kişilerin sorunlarının çözülmediği gerekçesiyle bankalar hakkında şikayette bulunulabilir. Söz konusu şikayet sadece bir kullanıcı tarafından geliyor olsa dahi incelemeye alınmakta ve bankalara gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır, bu kapsamda bir banka nasıl ve nereye şikayet edilebilir, süreçler nasıl işler ve türevi ayrıntılara değinilmesi yararlı olacaktır.

Başlamadan Önce

Bankalar genellikle hukuki prosedürlere başvurup zaman maliyetine katlanmamak ve hukuk personellerinin de iş yüküyle karşılaşmasını önlemek için işlemleri çözmeyi amaçlar. Bu açıdan eğer mümkünse öncelikle bankayla temas kurmalı ve gereken tüm yöntemleri denemelisiniz, bu sayede hem çok daha kısa süre içerisinde çözüme ulaşabilir hem de umduğunuzdan daha karlı çıkabilirsiniz. Bankacılık Kanunu’nun 76’ncı maddesi uyarınca tüm bankaların hizmetlerinden faydalanan müşterilerin sorularını yanıtlaması ve bu soruların yanıtlanabileceği bir sistemi inşa etmesi gerekmektedir. Bu açıdan gelen soruları yanıtlamakla ve çözümlemekle sorumlu olan bankaların istekleriniz hakkında geri dönüş yapması zorunludur, eğer yapılan dönüş sizi tatmin etmiyor olsa bile bu dönüş metnini saklamalı ve ilerleyen süreçlerde kullanmak üzere kayıt etmelisiniz.

Türkiye Bankalar Birliği’ne Şikayet

Bir bankayla yaşanan problem karşısında şikayet edilecek en yetkili kurum Türkiye Bankalar Birliği’dir. Türkiye Bankalar Birliği sadece bu gibi şikayetlerin değerlendirilmesi ve problemlerin çözülmesi için hakem heyeti kurmuş, sadece bankacılıkla ilgili problemlerin işin uzmanları tarafından çözülmesini mümkün kılmıştır. TBB Hakem Heyeti’ne başvuru yapabilmek için öncelikle bankayla konuyla ilgili görüşmüş olmanız gerekmektedir.

Bu görüşme çağrı merkezinden yaplıyor olsa dahi bankanın yaptığı dönüşü belgeleyebilmek için şubeden dilekçeyle şikayetinizi iletmeli, yine dilekçe ile size dönüş yapılmasını istemelisiniz. Banka şubesine yaptığınız şikayet başvurusu sonrasında başvuru teyit belgesi almalısınız.

Dlekçeyi tek seferde yazmış olsanız da fotokopisinin çekilmesini ve her ikisine de sizin ve banka yetkilisinin imzasının atılmasını talep etmelisiniz. Aslını teslim alan banka yetkilisi sizde kalacak fotokopiyi de imzalamak durumundadır.

Mail ile yapılan şikayet başvuruları da belge hükmündedir, bu açıdan süreçlerin hiçbirisine katlanmamak için mail ile şikayet başvurusu da yapabilirsiniz, bankanın yapacağı otomatik dönüş başvuru teyit belgesi yerine geçecektir.

Bu şikayetin bankaya iletilmesi sonrasında başvuru teyit belgesinin size teslim edilmesi itibariyle 30 gün beklemeniz gerekebilir. Bankanın yanıt vermeden önce 30 gün bekleme hakkı vardır, tek istisna kredi ve banka kartlarıdır. Banka ve kredi kartlarıyla ilgili bir başvuru yapılması halinde banka 20 gün içerisinde dönüş yapmalıdır. Talep etmesi halinde bankanın bu süreyi 10 gün daha uzatma hakkı vardır, ancak bu zaman diliminden daha uzun bir süre yanıtsız bırakılamaz.

Banka bahsi geçen sürenin sonunda halen tatmin edici bir yanıt vermediyse TBB’ye şikayet etmek için takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

banka nasil sikayet edilir
  1. TBB’nin sitesine girilir ve Hakem Heyeti Başvuru Formu doldurulur,
  2. Doldurulan hakem heyeti başvuru formuna bankadan gelen yanıt, başvuru teyit belgesi, şikayet dilekçesi örneği teslim edilir ve gönderilir.

Yapılan şikayet başvurusu sonrasında 15 gün içerisinde TBB Hakem Heyeti tarafından incelenen talebiniz yanıtlanacaktır. Eğer haklı bulunursanız TBB sizin adınıza bankayla iletişime geçecek ve probleminizin çözülmesi için gerekli yaptırımları uygulayacaktır.

Bankaların Kredi Kartı Kampanyaları Tuzak mı Fırsat mı ? konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu