fbpx
Kredi Kartı

Bankaların Kredi Kartı Puan Kampanyaları Tuzak mı Fırsat mı

Bankalar çeşitli kampanyalar kapsamında harcama yapan tüketicilerin yaptıkları harcamalardan puan kazanmalarını ve bu puanları farklı harcamalarda kullanabilmelerini mümkün kılmaktadır. Bazı bankalar kazanılan puanların nerede ve ne zaman harcanacağına karışmazken, bazıları bu konuda kısıtlamalar getirmektedir. Kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için bankaların kredi kartı puan kampanyaları tuzak mı fırsat mı değinilmesi yararlı olabilir.

Kredi Kartı Puan Kampanyalarının Arka Yüzü

Kredi kartı puanı kazanmak için mutlaka harcama yapılması gerekir, ilgili kart hiçbir harcama yapılmadığı halde dahi puan vereceğini söylese dahi (Enpara’nın kredi kartı gibi) kampanya detayları incelendiğinde bir harcama sözü verilmesi ya da kredi kartının aktif olarak kullanılıyor olması gibi şartlar aranır. Dolayısıyla istisnasız bir şekilde kredi kartı puanı kazanabilmek için kredi kartını kullanmak, harcama yapmak zorunluluktur.

İşte burada tüketiciler için ilgili harcamadan kaznadıkları puan fırsat ve tuzak olarak ikiye ayrılmaktadır. Tüketiciler ilgili puanı kendilerine fırsat olarak saymak için kredi kartı puanını zaten yapmak istediği bir harcamada kullanabilmelidir, eğer ilgili puanları ihtiyacınız olmayan bir harcamayı yapmak için kullanıyorsanız kazandığınız puan daha çok harcama yapmanıza neden olacağı için kişisel bütçeniz adına tuzak olarak nitelendirilebilir.

Fakat çoğu zaman kredi kartı kullanımı nedeniyle aidat, alışveriş faiz oranı, nakit çekim bedeli vb. maliyetlere katlanılması beklenir. İşte hesaplamaya bu gibi faktörler de dahil edildiğinde puanların hiçbir faydasının olmadığı açıkça görülecektir. Yapılması gereken, tavsiye edilen kredi kartlarından olabildiğince uzak durmaktır.

Kredi kartı kullanımı giderek artmakta, bununla birlikte borç miktarı da yükselmektedir. Faizlerin % 2,5’lere dayandığı şu günlerde kredi kartından nakit avans çekmek ya da harcama yapıp taksitlendirmek gerçektne ciddi bir maliyetin altına girmek demektir. Eğer mümkünse harcamalarınızı erteleyin, tasarruflarınızı arttırın ve kazanacağınız puanın katlanacağınız maliyetten daha fazla olacağını unutmayın. Şu an bütçeniz yeterli olmadığı için ilgili ürün ya da hizmeti kredi kartıyla satın almak mantıklı gibi görünebilir, ancak yapacağınız taksit ödemelerinin yapmanız gereken farklı ödemelerden pay alacağını aklınızdan çıkarmayın. Ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın da dediği gibi ihtiyacınız olmayan şeyleri satın alarak ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalmayın.

Kredi Kartı Kullanmamak için 5 Sebep

Kredi kartları yalnızca acil durum fonu olmadığında ve yapılması zorunlu bir harcama ile karşılaşıldığında kullanılmalıdır. Market alışverişleri, giyim harcamaları ya da temel diğer harcamalar için kredi kartlarının kullanılması oldukça büyük bir maliyet anlamına gelir. Sahip olmadığınız parayı harcayarak borç batağına batmamak adına kredi kartlarından kurtulmanız için bazı sebeplere değinmek yararlı olabilir.

1 – Yeterince Borcunuz Var

Hali hazırda kredi kartı ya da kredi gibi çeşitli finansmanlara ödeme yapıyorsanız zaten borcunuz var demektir ve kredi kartı kullanarak daha fazla borçlanmaktan vazgeçmenizin en önemli sinyali de budur. Eğer kredi ya da kredi kartı gibi borçlarınız yoksa dahi düşünmeniz gereken şey zaten yapabileceğiniz harcamalar için neden bankalara komisyon ödemesi yapacağınız olmalıdır.

2 – Aşırıya Kaçabilirsiniz

Kredi kartı ekstresine istinaden yapılması gereken minimum ödeme tutarı % 25 – % 30 gibi oldukça düşük bir orandır yani kart limitinizin tamamını harcasanız dahi gelecek ay faiziyle birlikte ekstrenizin % 25 ya da % 30’unu ödemeniz beklenir dolayısıyla bu rahatlık yapmamanız gereken harcamaları yapmanıza neden olabilir. Zaten en az 3 taksite bölüneceği düşüncesiyle hareket etmek içinden çıkılmaz finansal problemlerle baş başa kalmanıza sebep olacaktır.

3 – Ekstrenizi Tek Seferde Ödeyemiyorsunuz

Eğer yaptığınız harcamalardan doğan ekstre borcunuzu tek seferde ödeyemiyorsanız borcunuz ciddi seviyelere ulaşmış demektir, kısa süre içerisinde kredi kartı kullanımından vazgeçmeli ve borcunuzu ödemeye odaklanmalısınız. Yapmanız gereken en basit haliyle kazandığınızdan daha az harcamaktır ve bu en temel görevin icra edilemediği bir durumda daha fazla borç almak işleri daha kötü yapacaktır.

4 – Neden Faiz Ödeyesiniz

Ülkemizin ekonomisi hakkında detaylı bir açıklama yapmaya gerek yok, ancak fiyatlar genel düzeyinin her geçen gün arttığı buna karşın gelirde ciddi bir artış olmadığı açıkça ortada. Dolayısıyla böyle bir ortamda neredeyse sabit olan gelirinizi maliyeti giderek artan ürün ya da hizmetleri almak için kullanmanız bile oldukça büyük bir sorunken faiz maliyetine de katlanmak gerçekten çok anlamsızdır.

kredi karti puan kampanyalari fırsat mı tuzak mı
kredi karti puan kampanyalari tuzak mı

5 – Kredi Kartı Olmadan da Yaşayabilirsiniz

Kredi kartı kullanmak zorunda değilsiniz, ücretsiz bir banka kartı kullanarak kredi kartıyla yaptığınız tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden ödeme yapmanıza, ATM kullanmanıza ve zaman zaman faizsiz, maliyetsiz nakit avans çekmenize de imkan tanıyan bu kartları kullanarak oldukça rahat bir yaşam sürebilirsiniz.

Masrafsız Kredi Kartı Veren Bankalar (Anında Onay) konulu yazımızı da okuyarak herhangi bir masraf ödemeden başvuru yapabileceğiniz kredi kartı markalarını öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu