fbpx
Ticaret

VEDOP Beyanname Sorgulama İşlemi (Basit ve Kısa Anlatım)

Vergi dairelerinde gerçekleştirilen işlemlerin bir kısmının otomasyona bağlanması ve verimliliğin artırılması amacıyla hayata geçirilen Vergi Daireleri Tam Otomasyon Projesi (VEDOP) aracılığıyla beyanname sorgulaması da yapılabilmektedir. Bu kapsamda çeşitli kolaylıkları beraberinde getiren sistem sayesinde büyük bir veritabanı oluşturulmuş, başta vergi dairesi olmak üzere çeşitli kurum ve kişiler tarafından sistemin kullanılması mümkün hale getirilmiştir. Önemli bir konu olması itibariyle VEDOP nedir,  VEDOP beyanname sorgulama işlemi nasıl yapılır ve türevi konulara değinmek yararlı olacaktır.

VEDOP Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen bu proje kapsamında vergiyle ilgili çeşitli işlemlerin tam otomasyona çevrilmesi mümkün hale getirilmiştir. Daha aktif ve verimli çalışmayı mümkün hale getiren bu sistem sayesinde geçmiş dönemlerde birçok bürokratik işlem gerektiren meselelerin saniyeler içerisinde çözümlenmesi amaçlanmıştır.

VEDOP Beyanname Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın VEDOP sayfasına eriştikten sonra karşınıza çıkacak ekranda Beyanname Sorgulama, AZO Durumu, Çıktı Seri No gibi seçenekler göreceksiniz. Su seçeneklerden Beyanname Sorgulama’yı işaretli hale getirdikten sonra beyanname numarasını yazmalısınız. Sorgula butonuna basmadan önce ekranın altında yer alan güvenlik kodu doğrulaması bölümünden istenen resmi sağdaki çemberin içerisine sürüklemeli ve robot olmadığınızı doğrulamalısınız. Bu doğrulamayı yaptıktan sonra sorgula tuşuna basarak beyanname sorgulaması yapabilirsiniz.

Beyanname sorgulaması yaptığınız sırada AZO Durumu ve türevi bilgileri de görmek istiyorsanız bunların da yukarıdaki seçenekler kısmından seçilmesi ve aynı anda görünmesi mümkündür. Tek yapmanız gereken bu seçenekleri de seçerek tekrar sorgulama butonuna basmaktır.

İşlemleri adım adım şu şekilde anlatmak mümkündür:

  1. uygulama.gtb.gov.tr/BeyannameSorgulama/ web sayfasına girilir.
  2. Beyanname seçeneği seçilir ve Beyanname Durumu işaretli hale getirilir.
  3. Beyanname numarası yazılır.
  4. Şekil doğrula kısmından istenen resim sağdaki “Buraya Sürükle” yazan alana üzerine tıklanmış şekilde sürüklenir,
  5. Sorgula butonuna basılır ve VEDOP beyanname sorgulaması yapılır.
vedop beyanname sorgulama

VEDOP Ne İşe Yarar?

VEDOP aracılığıyla yerine getirilebilecek işlemlerin başında vergi dairesi işlemleri gelmektedir. VEDOP sayesinde bir veri ambarı oluşturulmuş ve tüm veriler tek bir yerde toplanmış olur. Bu toplanan verilerin zaman içerisinde vergi tahsilatını artırması, kayıt dışının önüne geçmesi ve çeşitli konularda kamu kurumlarının şeffaflaşmasını sağlaması amaçlanmaktadır.

Basit Usul Vergiye Tabi Olmanın Şartları konulu yazımızı da okuyabilir ve alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu