fbpx
Gündem

Bedelli Askerlik 2020 Yılı Şartları (2001 doğumlu 35 Bin TL)

Yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren bedelli askerlik 2020 yasa tasarısı TBMM’ye sunuldu. Toplamda 28 günlük askerliğin yapılmasını gerektiren yasa tasarısı uyarınca bedelli askerlik imkanından yararlanmak isteyen vatandaşların 2020 yılı için 35 bin TL ücret ödemesi yapması gerekecek. Başta 28 gün süresince askerde kalınması gerekliliği olmak üzere kredi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle vatandaşların bir çoğu ne yapacağını düşünüyor, bu kapsamda bedelli askerlik 2020 ile ilgili bilinmesi gereken çeşitli detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Bedelli 2020

Bedelli askerlik ile ilgili bir yasa tasarısı olduğu, beklentilerin karşılanacağına ilişkin açıklamaların ardından; yapılan son çalışmalarla birlikte; bedelli askerlik için ücret 35 bin TL, askerlik ise 28 gün olacak. 2001 ve sonrası doğumluların başvurabileceği bedelli askerlik uygulaması kapsamında 5 milyon kişinin talepte bulunması bekleniyor.

Bedelli Askerlik için Araç Satışları Başladı

Bedelli askerlik için yatırılması gereken ücreti ödemek adına yüksek kredi faizlerine maruz kalmamak isteyen vatandaşlar TBMM’ye yasa tasarısının sunulduğu günden itibaren araçlarını satmak için yoğun bir çaba göstermeye başladı.

28 Günlük Askerlik Şartı İşten Çıkarmalara Neden Olabilir Mi?

Bedelli askerlik uygulamasının tartışmalara neden olan en önemli konusu 28 günlük askerlik şartı. Vatandaşlar 28 gün süresince bedelli askerlik yapmak için talepte bulunduğunda işten çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirdi, ancak Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar tarafından yapılan açıklama sonrasında derin bir nefes alındı.

Nacar, bedelli askerlik yapmak için başvuran kişilerin 15 yıl 3 bin 600 gün şartının yerine getirilmemesi durumunda ihbar almaksızın kıdem tazminatı almaya hak kazanacaklarını söyledi. Dolayısıyla işten çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan kişiler çeşitli belgeleri ibraz ederek kıdem tazminatlarını talep edebilmektedir.

İşten Ayrılanlar Tekrar İşe Girebilir

Düzenlemenin en can alıcı noktası ise tazminatını aldıktan sonra 28 günlük askerlik görevini yapmak adına ayrılan vatandaşların askerlik görevini yerine getirdikten sonra 2 ay içerisinde eskiden çalıştıkları kuruma iş başvurusu yapabilecek olması. Vatandaşlar aynı kuruma tekrar iş başvurusu yapmaları halinde işverenler kıdem tazminatı ödemesini yapmış olsalar dahi tekrar işe almak zorunda olacak. Eğer kıdem tazminatı alarak ayrıldığı kuruma iş başvurusu yaptığında işe kabul edilmeyen bir vatandaş olursa, itirazda bulunarak işine tekrar dönme imkanına sahip olacak.

İş Yerine Dönmek İsteğini Reddedene Para Cezası Verilecek

28 günlük askerlik şartını yerine getirmek için işten ayrılan kişilerin vatani görevlerini icra ettikten sonra aynı kurumda tekrar çalışabileceklerini söyleyen Erhan Nacar, iş yerine dönme isteğinin noter üzerinden gönderilecek ihtar ile bildirilmesi gerektiğini söyledi. Verilen ihtar sonrasında olumlu yanıt alınması halinde işçi işine geri dönebilir, ancak eğer ihtara olumsuz yanıt verilirse müfettişler olaya müdahil olur ve hazırlanan raporlar sonrasında işverene idari para cezası kesilebilir.

28 Günlük Askerlik Şartı Kaldırılacak Mı?

Her ne kadar dönemin CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım tarafından 28 günlük askerlik şartının kaldırılmasına yönelik bir çağrı yapılmış olsa da; sonuca varamadı. Yalım, düzenlediği basın toplantısında özellikle özel sektörde istihdam edilen vatandaşların bedelli askerlik yapmak için işten ayrılmasının ciddi sorunlar ortaya çıkabileceğini söyledi. 28 günlük askerlik ile 6 ay ya da 1 yıl askerlik yapmak arasında bir fark olmadığını belirten Yalım, işverenlerin de sorun yaşayacağını savundu.

bedelli yaş ve fiyat
bedelli askerlik sartlari

Bedelli Askerlik Yapan Memurların Durumu

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Dr. Hakan Uzun tarafından yapılan açıklamada kamuda istihdam edilen memurlar için yasa tasarısına göreve iade şartının eklenmesi gerektiğini savundu. Uzun, bedelli askerlik yapıldıktan sonra memurların da aynı görevlerine herhangi bir şartta değişiklik olmaksızın iade edilmesinin yazılı olarak ifade edilmesini istedi.

Bedelli Ne Zaman?

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan tarafından yapılan açıklamaya göre bedelli askerliğin ne zaman yapılacağı henüz net olarak belirlenmedi, ancak yüksek ihtimalle Ekim ayı içerisinde aksiyon alınacağı ifade edildi.

Askere Geç Teslim Olunca Ne Olur Cezası Var mı konulu yazımızı da inceleyebilir ve detaylarına göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu