fbpx
Blog

Askere Geç Teslim Olunca Ne Olur Cezası Var mı

Askeri kurumlar diğer kurumlarla kıyas edilemeyecek düzeyde katı bir hiyerarşi ve kurallarla idare edilmektedir. Bu durum düzenin ve disiplinin devam ettirilebilmesi için büyük önem taşımakta ve en ufak sorumsuzluk ya da tutarsız davranış kanunen de açıkça ifade edildiği üzere gerektirdiği ceza ile yaptırıma uğramaktadır. Dolayısıyla askere geç teslim olmayı düşünen ya da geç teslim olmak durumunda kalan kişilerin karşılaşacaklarıyla ilgili önceden bilgi edinmesi yararlı olacaktır. Ayrıca bu kriterler bedelli askerlik geç teslim olma durumu için de geçirlidir.

Acemi Birliğine Ne Zaman Teslim Olunmalıdır?

Askerler ilk olarak acemi birliğine katılır ve burada askerlik süresince kendilerine yardımcı olacak temel bilgilerle askeri düzenin niteliklerini kavrar. Acemi birliği tahmin edilenin aksine usta birliğine nazaran çok daha sıkı bir şekilde idare ettirilir ve her şeyin gerektiği zamanda gerektiği gibi yapılmış olması beklenir. Gereklilikler ise askeri yürütmelikler ve komutanlar tarafından paylaşılan direktiflerdir.

Askere teslim tarihi sülüs belgesinin üzerinde yer alan tarihtir. Bedelli askerlik görevini ifa edecek kişilerin de bu sülüs belgesi tarihine uymaları mecburidir. Bu tarih sona ermeden mutlaka acemi birliğine teslim olunması gerekir. Eğer söz konusu tarihte acemi birliğine teslim olunmamışsa asker hakkında soruşturma başlatılıyor ve tutanak tutuluyor. Söz konusu soruşturma tamamlanınca da geç teslim olunan tarih kadar geç terhis olunuyor.

Fakat geç teslim olmanın yalnızca geç terhis olunacağı anlamına gelmediğine bir defa daha değinmek gerekir. Şöyle ki neden geç teslim olunduğuyla ilgili savunma yapılması ve bunun çeşitli belge ve yöntemlerle ispatlaması isteniyor. Dolayısıyla mazeretsiz bir şekilde geç teslim olmanın farklı cezai işlemlere de konu olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Saat Kaçta Teslim Olunmalı?

Sülüs yani askeri sevk belgesinin üzerinde saat 10:00’da teslim olunması gerektiği yazmaktadır, ancak bu saatlerce önceden sıraya girilmediği müddetçe pek mümkün değildir. Dolayısıyla kışlanın önündeki binlerce askerle birlikte teslim olmayı beklemek yerine gün içerisinde çevreyi ve şehri gezmek, saat 16:00 sularında da teslim olmak üzere sıraya girmek mantıklı olacaktır. Teslim tarihinin bir sonraki güne sarkmaması halinde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Birliğe Teslim Olduktan Sonra Neler Olur?

Birliğe teslim olma işlemi yaklaşık 2 – 3 saat kadar sürmektedir. Bu süreç boyunca tek sıra halinde sürekli belirli noktaların takip edilmesi gerekir. İlk olarak elle arama yapılır, daha sonra kayıt olunur. İleride, askeri alana adım atmadan hemen önce X-Ray cihazından geçilir ve yasaklı eşya bulundurulup bulundurulmadığı kontrol edilir.

Aramalar tamamlandıktan sonra Mehmetçik Yaşam Sigortası yaptırmak için sırada  beklenilmesi gerekir. Yaklaşık 30 TL kadar ödeme yapılması istenir, ancak askerlik süresince yaşanabilecek her türlü olumsuzluğa karşı güvence altına alınıldığının unutulmaması gerekir.

Daha sonra siz ve yakınlarınızla ilgili 7 sayfadan oluşan bir form doldurmanız istenir. Ardından bulaşıcı hastalıkların önlenmesi amacıyla 3 aşı yaptırılır.

Daha sonra askeri malzemelerin alınması için bir sırada beklenilmesi gerekir. Kamuflaj, bot vb. alınırken olabildiğince kısa süre içerisinde deneme yapılması gerektiği ve değişim işlemlerinin sıkça baş ağrıttığı unutulmamalıdır.

askere geç teslim olmak
askere gec teslim olunca ne olur cezasi var mi

Son alarak bölüğe gidilir ve bölük künye defterine kayıt yaptırılır. Dolap ve yatağın nerede olduğu gösterilir ve yemek saati beklenmeye başlar. Yemek yendikten sonra gece 11 gibi ilk içtima yapılır, sayım tamamlandıktan sonra askeriyedeki ilk gün geride bırakılmış olur.

Sitemiz üzerinden Asker Kişiye Nasıl Para Gönderilir konulu bölüme buradan göz atabilir ve en düşük kesintilerle ve en hızlı şekilde nasıl askere para transferi yapacağınızı öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu