fbpx
BankacılıkBlog

Bankalara Staj İçin Herkes Başvurabilir mi Şartlar Neler

Staj, eğitim döneminde bir öğrencinin cv dosyasına  ekleyebileceği en değerli deneyimlerden birisidir ve çoğu zaman mesleğin beklentileri karşılayıp karşılamadığı konusunda karar vermek için de yardımcı olur. Bu, yalnızca yerine getirilmesi gereken bir zorunluluk olarak düşünülmemeli içerisinde yer alınacak sektörün gerekliliklerinin ve çalışma şartlarının ne olduğunu anlamak için dikkatli şekilde gözlem yapılan bir dönem olmalıdır.

Bankada Staj Yapma Şartları Neler?

Bankacılık alanında staj yapmak isteyen öğrencilerde aranan bazı nitelikler vardır ve bu çoğu zaman bir şart olarak değil de beklenti olarak ön plana çıkmaktadır. Yine de staj adı altında bir bankaya başvuru iletiliyorsa önceliğin staj zorunluluğu olan öğrencilerde olduğunu unutmamak gerekir. Staj zorunluluğuna ek olarak yerine getirilmesi gereken temel bir şart bulunmaz, ancak insan kaynaklarının beklentileri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Umut vaat eden not ortalaması,
  2. Bankacılık ya da finans alanlarında kişisel merak ve bu merakı gidermek için atılan somut adımlar,
  3. Özgüven ve düşündüğünü ifade edebilme yeteneği,
  4. Ekonomi ve bankacılık alanındaki gelişmeleri takip etmek,
  5. Yabancı dil.

Bir bankada staja başlayan kişilerin çoğu staj dönemi sona erdikten sonra ileride aynı kurumda çalışmaya başlar ve kariyerini bu bankada devam ettirir. Dolayısıyla ilk günden itibaren geleceğe yönelik düşünülerek çeşitli sorumluluklar almak her zaman için iyi olacaktır.

Stajyer Alımı Yapan Bankalar

Bazı bankalar doğrudan staj programı başlatır ve bu programa başvuru yapılmasını bekler. Buna ek olarak CV havuzu oluşturan bankalar da vardır ve bunlar da başvuru yapılmasını beklemeksizin CV havuzunda bulunan adaylar arasından doğrudan seçim yapmayı tercih eder.

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar dönemsel bazda stajyer alımı yapar ve bunun öncesinde çeşitli mecralarda ilan da oluşturur. Bu ilanların takip edilmesi ve en kısa süre içerisinde başvuru iletilmesi gerekir.

Yetenek Avcısı Bankalar

Staj programlarına ek olarak özellikle son dönemlerde bazı bankaların yetenek avcılığı yaptığına tanık olunabilir. Özellikle üniversite öğrencileri arasından seçilen bu kişiler genel itibariyle gelecek vaat eden ve Manager Training (MT) programı sonrasında yeni açılacak şubelere müdür olabilecek potansiyeldedir. Bilgisine ve potansiyeline güvenen kişilerin bu programları da araştırıp başvuru iletmesi yararlı olabilir.

Bu programa katılmak isteyen adaylar 2 – 3 mülakat ve yazılı sınav sonrasında ancak programa dahil edilebilir. Üniversite öğrencisi olmak, yüksek not ortalaması, ekonomik olayları yorumlayabilme kabiliyeti ve yabancı dil en önemli şartlar arasındadır.

banka staj şartları
bankalara staj icin herkes basvurabilir mi sartlar neler

Herkes Staj Programına Başvurabilir Mi?

Başlatılan programın türü ve bankanın isteğine bağlı olarak programa herkes başvurabilir ya da başvuramaz. Başvuru yapabilecek kişilerle ilgili bir sınırlama yoktur ve banka aksini talep etmediği müddetçe de başvuru iletilebilir.

Dönemsel Programlar

Bazı bankalar son zamanlarda çeşitli dönemsel programlar başlatmıştır ve bu programlar ne staj ne de yetenek avcılığı kapsamında değerlendirilebilir. Bu kapsamda öğrenciler hızlı bir eğitimden geçirilir ve çeşitli konularda kendilerine destek olması beklenir. Düzenlenen bu dönemsel programlar sonrasında performans verileri iç açıcı olan öğrenciler daha nitelikli işler için istihdam edilmek üzere teklif alabilir.

Sitemiz üzerinden Banka Müdürü Nasıl Olunur konulu yazımızı da bu bölümden sadece 2 dakikada okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu