fbpx
BlogTicaret

Kara Cuma Black Friday Nedir Neden İndirimi Yapılıyor

Kasım ayının dördüncü Cuma günü düzenlenen kara cuma yani black friday etkinliği, şirketlerin etiket fiyatlarında ciddi indirimler yaptığı bir alışveriş gününe verilen isimdir. 90 yıla yakın süredir uygulanmaya devam eden bu etkinlik tahmin edilebileceği gibi ilk defa ABD’de uygulanmış ve zaman içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır.

Son dönemlerde ülkemizde de karşılık bulan kara cuma indirimleri tüketicilerin alışveriş için yüksek miktarlı harcamalar yapması ve şirketlerin ciddi karlar elde etmesi itibariyle oldukça sürdürülebilir bir yapıdadır.

2016 yılında düzenlenen black friday indirimlerine ilişkin bir araştırma yapılmış ve yapılan araştırma neticesinde bir gün içerisinde kişi başına aşağı yukarı 935 USD harcama yapıldığı ortaya çıkmıştı. Bu rakam bir önceki yıla yani 2015 yılına göre % 3.6’lık bir yükseliş anlamına geliyordu ve 2015 yılında da 2014 yılına göre bir yükseliş söz konusuydu. Dolayısıyla basitçe ifade etmek gerekirse kara cuma kampanyalarına ilgi her geçen gün daha da artıyor ve artmaya da devam edeceğe benziyor.

Kara Cuma Nedir?

Kara cuma etkinliği 1930’lu yıllarda ilk defa Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulandı ve takip eden yıl içerisinde Kanada, İngiltere gibi ülkelerde de düzenlenmeye başladı. Çok kısa süre içerisinde dünyaya yayılmayı başaran bu etkinlik, ürünlerin etiket fiyatlarında yüzde 90’a kadar dahi indirim yapılmasına sebep olabiliyor.

ABD özelinde tam anlamıyla uygulanan bu etkinlik için şirketler sabahın ilk ışıklarıyla mağazalarını açıyor ve gece geç saatlere kadar da hizmet vermeye devam ediyor. Fakat yine de black friday etkinliği kapsamında yapılan tüm satışların % 65’lik büyük bir dilimi internet üzerinden gerçekleştiriliyor.

Şirketler Neden İndirim Yapıyor?

Harcamanın ve alışverişin teşvik edilmesi için şirketler kara cuma günü içerisinde % 90’a varan indirimlerle ürünlerini satışa çıkarabiliyor. Bu, kara cuma etkinliğinin anlamını doldurabilmek için yapılması gereken bir hamle fakat şirketler bu indirim sonrasında dahi kar elde edebiliyor. Elde edilen satış miktarı ile ufak kar oranlarının çarpılması şirketin kasasına çok ciddi miktarlarda para girmesini sağlıyor.

Kara Cuma Türkiye İndirimleri

Yukarıda da değinildiği gibi etkinlik son zamanlarda ülkemizde de uygulanmaya başladı. Özellikle e-ticaret sitelerinin sunduğu % 80’e varan indirimler tüketiciyi oldukça memnun ediyor. Fakat yine de ürünü satın almadan önce hızlı bir piyasa araştırması yapmakta ve indirim öncesi ürünün fiyatının yükseltilip yükseltilmediğini gözlemlemekte fayda var. Zira üzeri çizilmiş rakam ve yapıldığı söylenen bir indirim bazen gerçekten de bir indirim yapıldığını ortaya koymuyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye izolesinde yapılan bir araştırma neticesinde elde edilen verilere göre 2016 yılı kara cuma etkinliği günü içerisinde bir önceki yıla göre neredeyse % 200 daha fazla alışveriş yapıldı. Bu yıl ise bir rekor kırılması bekleniyor.

kara cuma indirimi nedir
kara cuma black friday neir sirketler neden indirim yapiyor

Neden Kara Cuma Deniliyor?

Alışveriş çılgınlığının ABD, Kanada ve İngiltere gibi ülkelerde çok ciddi boyutlara ulaşması, yoğunluk sebebiyle mağazaların önünde rahatsızlananların olması ve trafiğin kilitlenmesi gibi sebeplerle etkinliğe kara cuma adı verilmiştir.

Sitemiz üzerinden Kredi Kampanyaları bölümünü buradan inceleyebilir ve son güncel kampanyaları öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu