fbpx
BankacılıkBlogKOBİ

KOBİ miyim ? Tıkla Öğren : KOBİ Olma Şartları Güncel

Araştırma ve geliştirme faaliyetleri ya da reklamcılık hizmetleri gibi masraf kalemleri bulunmasa da KOBİ’ler ülke ekonomimizin bel kemiği niteliğindedir. Neredeyse her gün herkesin en az 1 defa muhatap olduğu KOBİ’ler aslında kanunen bir tanıma sahiptir ve bu ismi hak etmesi için sağlaması gereken bazı şartlar vardır.

KOBİ niteliğine sahip olunması aslında bir işletme için oldukça önemlidir, çünkü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren KOSGEB, yalnızca KOBİ statüsüne sahip işletmelere faizsiz kredi ve hibeler sunmaktadır ve yürütülen çoğu devlet destekli proje de KOBİ’lere yöneliktir.

kobi miyim
kobi miyim tikla ogren kobi olma sartlari guncel

KOBİ Nedir?

KOBİ, kelime anlamı olarak Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler demektir ve Türkiye’de sayısı 2 milyon civarındadır. Bu sayı ülkemizde faaliyette olan şirket sayısı içerisinde oldukça büyük bir rakamdır ve aslında bu sayının bu denli büyük olması ekonomik anlamda sorun teşkil edebilir.

Kanunen KOBİ’ler 250 kişiden az işçi çalıştırıp, yıl içerisinde 40 milyon TL’den daha az ciro yapan şirketler olarak tanımlanmaktadır, fakat sağlanması gereken özellikler farklı kanun maddelerinde ayrı ayrı düzenlenmiştir.

KOBİ Özellikleri Nelerdir

  1. KOBİ’lerin yatırım maliyeti düşük, ancak katma değeri yüksektir.
  2. Teknolojik yenilikler karşısında büyük ölçekli işletmelere nazaran çok daha esnektir ve kısa süre içerisinde reform gerçekleştirebilir.
  3. Çok küçük miktarlı yatırımlar dahi üretimde patlama yaşanmasına yardımcı olabilir.
  4. KOBİ’lerin sık sık bulunduğu bölgeleri kalkınmasına yardımcı olduğuna tanık olunmaktadır.
  5. KOBİ sayısının fazla olması servetin herkese eşit şekilde yayılmasına yardımcı olur.
  6. Büyük işletmelerin ihtiyaç duyduğu anda makine ve teçhizatlarını çok kısa bir süre içerisinde üretim için hazır edebilir ve bu özelliği sayesinde ekonominin en önemli yapı taşlarından birisi haline gelir.
  7. Liberal ekonomi politikalarının vazgeçilmez unsurlarındandır ve istikrarın sürdürülmesi konusunda büyük fayda sağlar.

KOBİ Miyim?

KOBİ’nin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler anlamına geldiğine yukarıda değinilmişti. Bu kapsamda her ölçek farklı bir tanıma sahiptir:

Mikro İşletme Olabilmek için: En az 1, en fazla 9 kişi istihdam ediyor olmak ve yılda 1 milyon TL’den daha az satış yapmak gerekir.

Küçük Ölçekli İşletme Olabilmek için: En az 10, en fazla 50 kişi istihdam ediyor olmak ve yılda 8 milyon TL’den daha az satış yapmak gerekir.

Orta Ölçekli İşletme Olabilmek için: En az 51, en fazla 250 kişi istihdam ediyor olmak ve yıl içerisinde 40 milyon TL’den daha az satış yapmak gerekir.

kobi şartları
kobi olup olmadigimi nasil anlarim kobi olmanin sartlari nedir

Her biri farklı ölçekte olsa da bu işletme türlerinden herhangi birisine dahil olmak işletmeyi KOBİ yapmaktadır. Diğer yandan sağlanması gereken ortak şart hangi ölçekte faaliyet gösteriliyor olunursa olunsun işletmenin % 25’inden fazlasının bir kamu kurumuna ait olmamasıdır. Kamu kurumunun % 25’den fazla hisse sahibi olduğu kurumlar KOBİ statüsünden otomatik olarak çıkar.

KOBİ Destek Kredisi Şartları ile ilgili bilgilere de göz atmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu