fbpx
BankacılıkBlog

Banka Hesabımda Paramı Unuttum Ne Yapmak Gerekiyor

Avrupa’dakinin aksine ülkemizdeki tüketicilerin birden fazla bankada birden fazla hesabı olabilmektedir. Zaman içerisinde bunun önüne geçmek için çeşitli adımlar atılmış olsa da halen çeşitli bankalardaki hesabından haberdar olmadığı için bu hesapları kapatmayan ve içerisindeki paralarla birlikte öylece duran hesap sayısı milyonlarla ifade edilmektedir. Banka hesabında para unutan veya banka hesabında unuttuğu para olup olmadığını sorgulamak isteyen tüketicilerin takip etmesi gereken prosedürler ve bilmesi gereken bazı ayrıntılar vardır.

Bankada Unutulan Paraya Ne Olur?

Yürürlükteki yasa uyarınca hak sahiplerince aranmayan paraların 10 yıl süresince herhangi bir aktiviteye konu olmadan hesapta durması halinde TMSF’ye devri gerçekleşir.

Geçtiğimiz yıl bankada unutulan para miktarının 100 milyon TL’den fazla olduğu ve devri gerçekleşen hesap sayısının da 3 milyon kadar olduğu duyuruldu. Bu kapsamda her yıl aşağı yukarı aynı oranda ve miktarda devir işlemi gerçekleştirildiği düşünülürse işin boyunu çok daha iyi anlaşılabilir.

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Geçtiğimiz dönemde kurulan ve bankacılık faaliyetleriyle ilgili birçok konuda sorumluluk alan Türkiye Bankalar Birliği, unutulan paraların sorgulanabilmesi için de başvurulması gereken kurum niteliğindedir. Bu kapsamda unuttuğu parası olup olmadığını sorgulamak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken TBB’nin internet sitesine ya da TMSF’nin internet sitesine girip Zamanaşımı Hesapları Ön Bildirim Sorgulama formunu kullanmaktır.

Farklı bir site ya da web sayfası içerisindeki formlar aracılığıyla kesinlikle kişisel bilgilerin gönderilmemesi gerekir. Söz konusu sayfalar çerçeve içerisinde ilgili kurumlara bağlanıyor olsa dahi güvenlik açısından resmi web siteleri üzerinden işlem yapmak çok önemlidir.

Bankada Unutulan Parayı Geri Alma

Bankada unuttuğu parası olan tüketiciler sorgulama yaptıktan sonra zamanaşımı süresi dolmadan önce ilgili bankayla iletişime geçerek parasını tahsis etmek durumundadır. Genellikle ilgili bankanın herhangi bir ürünü saklanmadığından dolayı şubeye gidilmesi gerekmektedir.

Nüfus cüzdanıyla birlikte para unuttuğu bankanın herhangi bir şubesine giden tüketiciler vezneden parasını alabilmektedir. Bunun için veya diğer işlemler için hiçbir ücret ödemesi yapılması gerekmez.

Sorgulama Ne Zaman Yapılabilir?

TMSF ve TBB, bankalarda unutulan paraların zaman aşımlarını tek celsede hesaplamakta ve bu kapsamda duyuruyu da bir defada tüm hesaplar için yapmaktadır. Dolayısıyla yıl içerisinde yalnızca belirli dönem aralıklarında sorgulama yapılabilir.

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında unutulan paraların listesi açıklanmıştı ve 15 Haziran’a kadar bankalardan alınması istenmişti. Bu yıl da aynı şekilde Ocak ayı içerisinde açıklamanın yapılması bekleniyor. Para Sorgulamalar da yine açıklamanın hemen sonrasında yapılmaya başlayabilir.

hesabımda para unuttum
banka hesabimda parami unuttum ne yapmak gerekiyor

Bu tarihler öncesinde veya sonrasında sorgulamaların yapılması mümkün değildir. Yine aynı şekilde zaman aşımı süresi dolduktan sonra TMSF’ye devredilen paraların herhangi bir şekilde geri alınması da söz konusu değil. Bu nedenle duyuruları iyi takip etmekte ve hatta duyuruları beklemeden önce e-Devlet aracılığıyla banka hesabı sorgulaması yapıp bankalarla doğrudan iletişime geçerek bakiye bilgisini öğrenmekte yarar var.

Sitemiz üzerinden Vadeli ve Vadesiz Hesap Arasındaki Farklar konulu bölümü de buradan inceleyerek aradki farkları öğrenebilirsiniz yazımızı okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu