fbpx
Bankacılıkİhtiyaç Kredisi

Banka Haricinde Kredi Veren Kurumlar Var mı (Evet Var!)

Para ihtiyacını gidermek için ilk başvuru bankalara yapılsa da yararlanılabilecek tek kurumlar bankalar değildir ve banka haricinde kredi veren kurumlar da bulunur. Bu kurumlar da tıpkı bankalar gibi BDDK denetimine tabidir ve tüm işlemleri ayrıntılı olarak incelenir.

Kredi Veren Kurumlar

Bankalar da dahil olmak üzere genel itibariyle tüketicilerin kredi veya diğer bir deyişle sermaye sahibi olabilmesi için başvuru iletebileceği kurumları irdelemek yararlı olacaktır.

Bankalar

Bankalar iş süreci en basit ve tüketici lehine olan kurumlardandır. Bu kapsamda kredi kullanımı her geçen gün artan bankaların tüketicilere sağladığı çeşitli avantajlar bulunur. Yine de daha karlı olması nedeniyle perakende ürünlere ağırlık vermesi yüksek miktarlı kredi kullanmak isteyen ya da katı şartları yerine getiremeyen tüketicileri alternatif kurumlara yönlendirmektedir.

Finansal Kurumlar

Faktoring şirketleri ve bazı özel finansa kuruluşları tüketicilere kredi sağlama imkanına sahiptir. Yapılan kredi başvuruları bankalara nazaran daha farklı bir şekilde değerlendirilir ve genellikle amacıyla yönelik krediler için kullanılırlar.

Örneğin faktoring şirketleri genellikle vadesi gelmeyen çekleri sermayeye çevirmekle ilgilenirken finans kuruluşları belirli marka ve model özelinde alınması planlanan taşıtları kredilendirebilmektedir.

Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifleri

Kooperatifçilik her geçen gün daha da gelişmekte ve üyelerine çeşitli avantajlar sunmaktadır. Geçtiğimiz yıl verilmeye başlanan Esnaf Kefalet Kredisi bunun en önemli örneğidir. Söz konusu kredi bankadan alınıyor olsa da kooperatif tarafından tahsis edilmektedir.

KOSGEB

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) iş kurmak ya da işini büyütüp istihdam yaratmak isteyen girişimcilere kredi veren kurumlar arasındadır. Bankalar haricinde KOBİ ve girişimcilerin yararlanabileceği en avantajlı kredi veren kurum konumundadır.

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve bazı sivillerin yararlanabildiği OYAK, kredi kullanmak için başvuru iletilebilecek kurumlar arasındadır. Oldukça çeşitli faaliyet alanı bulunan OYAK ile en çok taşıt kredisi kullanılmaktadır.

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN)

MEB’e bağlı bir şekilde kurulan İLKSAN, ilkokul öğretmenleri arasında faaliyet gösteren bir oluşumdur. İlkokul öğretmenlerinin maaşlarından belirli miktarlarda kesinti yapan İLKSAN, bu kesintileri diğer ilkokul öğretmenlerine ikraz adı altında kredi olarak tahsis etmektedir. Kullanılabilecek ikrazın üst limiti 25 bin TL’dir.

Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN)

Üye polislerin maaşlarından belirli miktarda kesinti yapan POLSAN bu sayede yurt, kredi vb. hizmetlerini finanse edebilmektedir. Üyelerine yüksek limitli kredi tahsis edebilen POLSAN 60 aya varan vadelerle sermaye paylaşımı yapabilmektedir.

Diğer Finans Kuruluşları

BDDK tarafından yetkili kılınan finans kuruluşları şu şekildedir:

 • ALJ Finansman A.Ş.
 • DD Finansman A.Ş.
 • Evkur Finansman A.Ş.
 • Hemenal Finansman A.Ş.
 • KOÇ Fiat Kredi Finansman A.Ş.
 • Mercedes Benz Finansman Türk A.Ş.
 • Orfin Finansman A.Ş.
 • Şeker Mortgage Finansman A.Ş.
 • TEB Finansman A.Ş.
 • Tırsan Finansman A.Ş.
 • Turkcell Finansman A.Ş.
 • VFS Finansman A.Ş.
 • Volkswagen Doğuş Finansman A.Ş.
banka dışında kredi veren kurumlar
banka haricinde kredi veren kurumlar var mi

Söz konusu firmalar BDDK tarafından denetlenmekte ve yasal olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Kredi kullanımı için başvuru iletmekte hiçbir yasal ya da güvenlik sorunu bulunmamaktadır.

Sitemiz üzerinden Faktoring Şirketi Faiz Oranları ve Nasıl Kredi Çekilir konulu bölümü ortalama 2 dk da buradan inceleyerek alternatif bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. ıyı gunler bankalardan kredi cekemeyenler kredi gecıkmesı olanlar kredı kartı gecıkmesı olanlar yasal takıpte olanlar ıcraatlık olanlar skor puanı dusuk olanlar ssk sı olmayanlar her turlu kredı cıkarılır uzun vadede arayın yardımcı olalım 054******

 2. ıyı gunler bankalardan kredi cekemeyenler kredi gecıkmesı olanlar kredı kartı gecıkmesı olanlar yasal takıpte olanlar ıcraatlık olanlar skor puanı dusuk olanlar ssk sı olmayanlar her turlu kredı cıkarılır uzun vadede arayın yardımcı olalım 0536 815 39 44

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu