fbpx
Faizsiz KrediSıfır Faizli Krediler

Faizsiz Kredi Nasıl Alınır (Taşıt-Konut-İhtiyaç)

Sermaye ya da şirketlerin tek gelir kaynağı faizler değildir ve bu nedenle çeşitli projeler ya da kampanyalar kapsamında faizsiz olarak ürün satışı da gerçekleştirilebilir. Örneğin yalnızca banka özelinde düşünüldüğünde krediler bankaların birer ürünüdür, ancak çeşitli devlet destekleri, sosyal sorumluluk projeleri ya da kampanyalar kapsamında faizsiz krediler sağlanabilir.

Bu nedenle kredi kullanmak isteyen tüketicilerin her zaman için faiz ödemek zorunda olmadığını bilmesi gerekir ve bu konuda da tam olarak en sık kullanılan kredi ürünlerinin faizsiz alternatiflerine yer verilmiştir.

Faizsiz Araba Kredileri

Çoğu otomobil üreticisi kendi finans kurumunu kurar ve kendi markasına sahip aracın satın alınacak olması halinde bu aracı kredilendirir. Tüketiciler bankalara taşıt kredisi için başvuru yapmadan önce satın alacağı aracın finans kuruluşu ile iletişime geçmeli ve düzenlenen sıfır faizli kredi kampanyası olup olmadığını öğrenmelidir. Hali hazırda Fiat, Peugeot, Ford, Toyota, Volkswagen, Audi ve Hyundai tarafından düzenlenen ve oldukça sık kullanılan bazı faizsiz araç kredileri bulunmaktadır.

Fiat Faizsiz Araba Kredisi

Fiat, Doblo, Florino ya da Pratico gibi otomobilleri satın almak isteyen kişilere 30 bin TL’ye kadar faizsiz kredi sunmaktadır. 24 aya kadar vadelendirilebilen bu finansmandan yararlanacak kişilerin tek yapması gereken finansman sağlama yetkisine sahip bir Fiat bayisine başvuru yapmak ve satın alacağı aracı kredilendirmek.

Peugeot Faizsiz Araba Kredisi

Peugeot, araç özelinde faizsiz kredi sağlayan otomobil üreticilerinden birisidir. Bu kapsamda Peugeot 208, 2008, 308, 3008, 5008 veya 301 gibi otomobillerinden satın almak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken aracın finansmanı konusunda yetkili bir Peugeot bayisine başvuru iletmek.

Peugeot’un faizsiz kredileri konusunda bilinmesi gereken en önemli detay aracın belirli bir kısmını kredilendirmesidir. Örneği 208 satın almak isteyen bir kişi ancak 15 bin TL’ye kadar finansman kullanabilir. Söz konusu finansman oranı model özelinde değişiklik gösterebileceği için bayi ile detaylı görüşme yapmak yerinde olacaktır.

Ford Araç Kredisi

Ford, geçtiğimiz yıla kadar faizsiz araç kredisi sunmaktaydı, ancak bu yıl % 0,99 faiz oranıyla kredi kullandıracağını açıkladı. Konunun faizsiz araç kredileri olmasına rağmen listede yer almasının sebebi ise % 0,99 gibi çok düşük bir faiz oranıyla finansman sunmasıdır. Bilindiği gibi bankalardan tahsis edilecek finansmanlar bu orandan daha fazladır ve Ford marka araç satın almayı düşünen bir kişi için bu bilgi yararlı olacaktır.

Toyota Faizsiz Araç Kredisi

Toyota’da faizsiz araba kredisi için başvurulabilecek otomobil üreticileri arasındadır. Neredeyse her model aracı için finansman sağlayan Toyota, model özelinde belirli bir payı kredilendirmektedir. Modelden modele değişiklik gösteren kredi oranları için finansman yetkilisi bir Toyota bayisi ile görüşmek gerekir.

Faizsiz Konut Kredileri

Konut satın almak için de faiz ödemesi yapmak zorunlu değildir. Düzenlenen kampanya ve kurulan ortaklıklar sayesinde tüketiciler bazı projeler ve organizasyonlar aracılığıyla faiz ödemesi yapmadan ev sahibi olabilir.

Eminevim Sistemiyle Ev Sahibi Olmak

Eminevim, en basit haliyle katılım için herkesin belirli bir miktarda ödeme yaptığı ve yapmaya devam ettiği, biriktirilen fon yardımıyla da sırayla herkese konut alınmasının amaçlandığı bir sistemdir. Şimdiye kadar sistemin işleyişince çok ciddi bir problemle karşılaşılmamıştır ve halen faiz ödemeden ev sahibi olmak için başvurulabilecek kurumlar arasında yer alır.

Sisteme katılmak için öncelikle satın alınacak konutun fiyatı belirlenmeli ve kaç ay vade ile ödeme yapılacağı saptanmalıdır. Bundan sonra Eminevim aynı vade için ödeme yapan kişilerin bulunduğu farklı bir gruba kişiyi dahil edecek ve en fazla belirttiği vadenin sonuna gelene kadar kişinin talep ettiği evi satın alacaktır.

Sıfır Faizli Konut Projeleri

Geçtiğimiz yıllarda bankacılık sisteminin konut kredisi pazarı ve konut sektörü üzerinde gereğinden fazla güçlenmesine istinaden Gayrimenkul şirketleri harekete geçmiş ve EMLAK GYO, GYODER vb. ortaklıklarda kendi finansmanını oluşturmayı başarmıştı.

Oluşturulan bu finansmanlar konut satın almak isteyen tüketicilerin bankalardan farklı alternatifler bulabilmesini sağlamak ve faiz üzerinde daha ciddi bir kontrol sağlamak amacı taşımakta, ancak gelinen noktada gayrimenkul ortaklıkları tüketicilere faizsiz konut kredisi dahi sunabilmeye başladı.

Proje özelinde hazırlanan faizsiz kredi kampanyaları için tüketicilerin GYODER ve Emlak GYO gibi kurumların  web sitelerini ziyaret etmesi ve faizsiz kredinin verildiği konut projelerini incelemesi gerekir.

Gayrimenkul ortaklıklarından kredi kullanmanın faizsiz olmasına ek olarak en büyük avantajı 20 yıla kadar vadelendirme yapılabilmesidir. Bu sayede yalnızca sözde değil gerçekten de kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün hale gelebiliyor.

faizsiz kredi
faizsiz kredi nasil alinir puf noktalar tasit konut ihtiyac

Sıfır Faizli İşletme Kredileri

Özellikle işletmeler için neredeyse her çeyrekte farklı bir faizsiz kredi kampanyası düzenlenmektedir. Bu kapsamda işletme sahipleri faaliyet gösterdiği alanla ilgili meslek odası ya da kooperatif tarafından yayınlanan bildirileri takip eder ve kişisel araştırmalarda da bulunursa onlarca fırsat olduğunu fark edecektir.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi

KOSGEB, 100 bin TL’ye kadar olan işletme ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için Girişimcilik Sertifikası sahibi olunması şartıyla sıfır faizli kredi imkanı sunmaktadır. Bu krediden yararlanmak için yapılması gereken tek şey en yakın KOSGEB merkezinde ya da Üniversite’de düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmak ve iş planı projesi hazırlayıp KOSGEB’e iletmek.

Halkbank, Esnafa 30 bin TL Faizsiz Kredi

Gelir Vergisi Muafiyet Belgesi bulunan, kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden sanatkar ve zanaatkarlara sunulan 30 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi kampanyası için işletme sahiplerinin tek yapması gereken Halkbank KOBİ birimi ile görüşmek.

Ustalık Belgesi Olana Faizsiz Kredi

Halkbank, ustalık belgesi olan ve belgesinin ait olduğu dalda en az 1 yıldır faaliyette bir iş yeri bulunan girişimcilere sıfır faizli kredi imkanı sunmaktadır. Ustalık belgesi sahibi ve kendi işini yapan kişiler, Halkbank KOBİ birimi ile görüşerek faizsiz kredisini kullanabilir.

Milli Tarım Projesi Kapsamında 30 bin TL Geri Ödemesiz Hibe

Geçtiğimiz dönemlerde başlatılan tarımsal kalkınma projelerine bir yenisi daha eklendi ve Milli Tarım Projesi ile özellikle havza bazlı ekim işi yapmak isteyen çiftçilere 30 bin TL’ye kadar hibe verileceği duyuruldu. Verilecek hibeye ek olarak çiftçiler faizsiz TKDK kredilerinden yararlanma imkanına da sahip. Bunun için öncelikle ÇKS üyesi olunması, daha sonra çağrı ilanının yayınlanmasının beklenmesi gerekiyor.

Sitemiz üzerinden faizsiz krediler ve yine sıfır faizli krediler ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu