fbpx
Finans Sözlüğü

Ödenmeyen Senet Nasıl İcraya Konulur Tüm Süreci Anlattık

Senedin vadesinde ödenmemesi ya da hiç ödenmemesi en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Bu kapsamda binlerce farklı hukuk bürosundan yardım alınabilir ve tavsiye edilen de konusunun uzmanı bir avukatla çalışmaktır. Fakat yine de konuya genel hatlarıyla vakıf olunabilmesi amacıyla ödenmeyen senet nasıl icraya konulur, nelere dikkat edilmelidir, bilinmesi gerekenler nelerdir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Senet Borcu Ödenmedi

Senet borcunun vadesinde ödenmemiş olması halinde yapılması gereken ilk şey banka üzerinden senede istinaden protesto talebinde bulunmaktır. Protesto bildiriminde bulunulması ve senedin protesto edilmesi halinde ödemenin yapılmadığıyla ilgili bildirimde bulunulduğu resmi olarak kanıtlanabilecektir.

Ayrıca banka üzerinden protesto gerçekleştirmenin diğer bir avantajı da protesto edilen senedin borçlusu olan kişinin gelecekte bankacılık sisteminin ürün ve hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilmek için borç ödemesini yapmak zorunda oluşudur. Yani protesto edilen senet borcunuzun ödenmemesi halinde ilgili kişi kara listeye alınarak 5 yıl süreyle bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanamayabilir ki bu gerçekten de özellikle ticari hayatta göze alınamayacak bir risktir.

Senet protesto edildiği halde borç ödemesi gerçekleşmezse yapılması gereken ilk şey icra prosedürlerine başlamaktır.

İcra yoluna başvurulduktan sonra borçlu kişinin mallarına ihtiyati tedbir uygulanır. Bunun için borçlu kişinin hacze kabil konut ya da taşıt gibi mal sahibi olması gerekmektedir.

Ödenmeyen Senedi İcraya Vermek

Ödenmeyen senedin icraya verilebilmesi için atılacak ilk adım İcra Dairesi’ne gitmektir. İcra Dairesi’ne yapılan başvuru sonrasında icra takibi başlatılır ve borçlunun adresine İcra Dairesi tarafından ödeme emri gönderilir. Ödeme emrinin borçluya ulaşmasından sonra 10 gün içerisinde ödemenin yapılması gerekir.

Ödemenin ödeme emri kişiye ulaştıktan sonra 10 gün içerisinde yapılmamış olması durumunda hacze kabil gayrimenkul ya da taşıtlara ihtiyati tedbir uygulanır.

Eğer 10 gün içerisinde ödeme yapılırsa ödeme alacaklıya ulaştıktan sonra borçlunun icra takibine itiraz etmesi gerekir. Borçlu, ödemeyi yaptığına ilişkin itirazda bulunduktan ve ödemeyi yaptığını ispatladıktan sonra icra takibi kaldırılır.

İcra Masrafları

İcra Dairesi’ne gidilmesiyle başlayan süreçte borçlunun borcunu ödemesi için alıcının katlandığı her maliyet borçluyu bağlar. Yani bu süreçte yapılan tüm harcamalar ve katlanılan maliyetler borçludan tahsil edilebilecektir.

Borç Taksitlendirme

İcra Dairesi’ne yapılan başvuru sonrasında tebligatın borçluya ulaşması sonrasında taksitlendirme talep etme hakkı da vardır. İcra Hukuku Dairesi, bu bildirim sonrasında borcun taksitler halinde ödenmesini kabul etmektedir. Taksitli ödemeler yapılması halinde faiz talep etme hakkı da vardır.

Ödeme Emrine İtiraz

Eğer ödeme emri borçluya ulaştıysa ve borçlu bu ödeme emrinin gerçekten haksız sebeplerle kendisine ulaştığını düşünüyorsa 5 gün içerisinde ödeme emrine itiraz edebilir. Ödeme emrine itiraz edilmesi sonrasında borçlu kişinin neden itirazda bulunduğunu açıklayabilmesi ve kendisini haklı çıkarabilmesi halinde ödeme emri geri alınır.

borcu ödenmeyen senedin icraya verilmesi
odenmeyen senet nasil icraya koyulur

Ödenmeyen Senet Hapis Cezası Uygulanır Mı

Ödenmeyen senetler için hapse girilmez ya da adli para cezası ödenmez. Ödenmeyen senetler durumunda haciz ve kara liste gibi yaptırımlarla karşılaşılabilir.

Ödenmeyen Senede Nasıl İhtarname Çekilir konulu yazımızı da buradan https://onlinekrediler.net/odenmeyen-senet-borcu-icin-ihtarname-nasil-cekilir okuyabilir ve hukuki süreç hakkında daha kapsamlı bilgiler de edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Arac takası ile ticarî araç aldım. 3ayrı senet duzenledik. Her ay için 10.000 alacaklı kişiye elden 5000 tl verdim. İlk senet tarihinde 5000 daha verip ilk seneti iptal edecektik. Ancak şahıs elden alınan 5000 i inkar ediyor. Bende ilk senetini odemem istersen icraya ver dedim. Şimdi sormam her gereken soru şu? Araç rehinli aracı baglata bilir mi? Diğer bir soru ise şahıs vadesi gelmeyen senetler için de icra takibi başarırım diye tehdit ediyor? Vadesi gelmeyen senetide icraya verebilirmi? Biz her ay için ayrı ayrı senet yaptik ve bir sözleşmemiz yok ki odenmeyen bir senet için tüm senetler takep edilebilir seklinde. Şimdiden tskler.

  1. Merhaba Fatih Bey,
   Öncelikle konuyu anlattığınız şekliyle ele alacak olursak; ödemeyi yaptığınız dair herhangi bir belge, tanık, vs ibraz edemiyorsanız, ispat anlamında sorunlar yaşamanız muhtemel olacaktır. Ayrıca günü gelmeyen senet için herhangi bir icra işlemi söz konusu olmayacaktır. Eldeki senetler karşılığında araca bir rehin koyulduysa, günü gelen ve ödenmeyen senet kapsamında icra işlemleri başlayabilir. Bu icra işlemleri kapsamında da aracın haczi, satışı, borcun tahsili silsilesi ile süreç ilerleyebilir. Anlattığınıza göre konuda bazı ayrıntılı durumlar var gibi duruyor. Dolayısıyla konuyla ilgili alanında uzman bir hukukçudan yardım almanızda sizin adınıza daha yararlı olacaktır.

 2. Merhabalar
  senet ile ilgili ödeme yaptığım halde ödememe protestosu kağıdı elime ulaştı. Buna itirazı nasıl yaparım. Senet şahıs ile yaptığım bir senettir ve gününden önce ödenmiştir.

  1. Merhabalar, ödemenize dair elinizde belge var ise; bu belge ile birlikte başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır. Belgeden kasıt; bir ödendi makbuzu ya da banka kanalıyla ödendiyse ödemeye ilişkin banka dekontu olabilir.

 3. Mrb alacaklı olduğum senedi bankaya protostolu olarak verdim 4 ay geçmesine rağmen ödeme yapılmadı bankada beni herhangi bir sekile uyarmadı neyapmam gerekli tşk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu