fbpx
İhtiyaç Kredisi

İşsizlik Maaşı ile Kredi Çekmek Mümkün mü

Kredi çekmek isteyen kişilerin bankacılık mevzuatı gereği bazı şartları sağlıyor olması gerekir fakat spesifik durumlarda kafa karışıklıklarının ortaya çıkması da mümkündür. Bahsedilen bu spesifik durumlardan birisi olarak işsizlik maaşı ile kredi çekmek mümkün mü, nelere dikkat edilmesi gerekir, kredi çekmek için neler gereklidir ve türevi konulara değinmek yararlı olacaktır.

İŞ-KUR Maaşı ile Kredi Çekilebilir Mi

Banka kredisi çekmek isteyen tüketicilerin bu ürünlerden yararlanabilmesi için düzenli gelire sahip olması, kefil bulması ya da teminat gösterebilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda çeşitli sebeplerle işten ayrılmak zorunda kalan kişilerin istifade ettiği sosyal yardımlardan birisi olan işsizlik maaşı da ilk bakışta düzenli gelir gibi görünebilir fakat durum aslında öyle değil.

İşsizlik maaşıyla neden kredi çekilemeyeceğini açıklamadan önce işsizlik maaşının ne anlama geldiğine kısaca değinmek gerekir. İşsizlik maaşı işine son verilen ya da geçerli sebeplerle işten ayrıldıktan sonra devlete başvurarak sosyal ödenek talep eden kişilere yapılan bir yardımdır. İşsizlik maaşı anlaşılabileceği gibi devlet tarafından sunulan sosyal bir yardımdır ve kişinin hayatına devam edebilmesi için verilir. Dolayısıyla sosyal yardımla geçinen bir kişinin kredi kullanabilmesi mümkün değildir.

Nasıl Kredi Çekilebilir

Kredi çekmek için işsizlik maaşının gelir olarak gösterilmesi mümkün değildir. Uygulanabilecek alternatifler kefil göstermek, teminat göstermek ya da ipotek vermek olabilir.

Taşınmaz bir mal varlığı varsa bunu ipotek vererek kredi çekmek isteyen tüketiciler ilgili mal varlığının ekspertiz değerinin % 80’ine kadar kredi çekebilir. Bu yöntem en basit, etkili ve kesin kredi tahsis yöntemidir. Ayrıca konut ipotekli ihtiyaç kredisi çeken tüketiciler çeşitli vergilerden de muaf olması itibariyle maliyet avantajına da sahip olur.

Kredi Çekme Şartları

Kredi çekebilmek için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların yerine getirilmemesi halinde yüksek limitli kredi başvurularına olumsuz yanıt alınabilir ya da kredi tahsisi gerçekleşmeyebilir. Bu şartları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Kredi notunun yüksek olması,
  • Sosyal güvenlik çatısı altında çalışmak,
  • Düzenli gelire sahip olmak,
  • Kredi taksit ödemelerinin düzenli gelirin en fazla yarısı kadar olması.

Kolay Kredi Veren Bankalar

Bazı bankalar diğerlerine nazaran kredi tahsis sürecinde yerine getirilmesini beklediği şartları daha esnek tutabilmektedir. Bu bankalar genel itibariyle dijital hizmet kanalına odaklanan kurumlardır. Hali hazırda belge talep edilmeden en kolay kredi tahsisi gerçekleştirilebilecek bankalar:

  • Aktifbank N Kolay Kredi,
  • CEPTETEB İhtiyaç Kredisi,
  • QNB Finansbank Enpara Masrafsız İhtiyaç Kredisi,
  • ING Bank E-Kredi.
işsizlik maaşıyla kredi başvurusu
issizlik maasi ile kredi cekmek

Bloke Teminatlı Kredi Kartı

Eğer kredi çekilemiyorsa yararlanılabilecek bankacılık ürünlerinden birisi de bloke teminatlı kredi kartlarıdır. Bloke teminatlı kredi kartları kart limiti kadar paranın bir hesapta bloke edilmesi sonrasında alınabilir. Banka, kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde ilgili hesaba yatırılan paradan borcu tahsil etmek konusunda yetkili kılınır. Bloke teminatlı kredi kartı için herhangi bir bankayla temas kurulabilir.

Gelir Belgesi İstemeden Kredi Veren Bankalar konulu yazımızı da buradan https://onlinekrediler.net/gelir-belgesiz-maas-yazisi-olmadan-kredi-veren-bankalar/ okuyabilir ve alternatif kredi başvuru yöntemlerini inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu