fbpx
BankacılıkBlogİhtiyaç Kredisi

Arsa İpoteği İle Nasıl Kredi Çekilir-Arsa İpotekli Kredi Başvuru

İpotekli kredi kullanan kişilerin genellikle gelir belgesi göstermeyen veya kredi notu düşük kişiler olduğu düşünülebilir, ancak durum böyle değildir. Örneğin uygulamadaki kanun uyarınca tüketicilerin belirli bir finansman kullanmak için taşınmaz mal varlıklarını ipotek ettirmeleri halinde normalde olduğundan daha düşük faizle ve çok daha yüksek limitle kredi çekebilmesi mümkün olur. 

Arsa ipotekli kredi çekmek isteyen tüketiciler için bankaların belirlediği bazı özel şartlar ve prosedürler vardır, ancak önce ipotekli kredi kullanmadan önce bilinmesi gereken bazı detaylara değinmekte yarar var.

arsa ipotekli kredi
arsa ipotegi ile nasil kredi cekilir arsa ipotekli kredi basvurusu

İpotekli Kredi Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İpotekli kredi başvurusu yapan tüketicilerin borçlarını ödeyememeleri halinde mal varlıklarından olabileceğini bilmesi gerekir. Bu çok önemlidir çünkü genellikle ipotekli kredi kullanan kişiler mevcut borçlarını tek bankada toplayıp daha düşük faiz oranından yararlanmak gibi mantıklı girişimlerde bulunmaktansa ipotek imkanından yararlanarak yüksek miktarda edindiği krediyle araba, ev vb. mal alımı yapabiliyor.

İpotekli kredi kullanan tüketiciler düşük faiz oranı ve yüksek vade imkanının sağladığı faydanın farkında olmalı ve yatırım yapacaksa katma değeri yüksek olan yatırım alanlarını tercih etmelidir.

Arsa ipotekli kredi kullanacak tüketicilerin bilmesi gereken en önemli detaylardan birisi de bankadan bankaya finansman sağlama oranının değişiklik gösterebileceğidir. Örneğin Vakıfbank arsa ipotekli ihtiyaç kredisi için ekspertiz değerinin % 75’ine kadar kredi sağlanabilirken, Ziraat Bankası arsa ipotekli ihtiyaç kredisi için ancak imara açık arsaların ekspertiz değerinin % 50’sine kadar kredi sağlanabilir. Bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir ve başvuru öncesinde konuya mutlaka netlik kazandırılmalıdır.

Arsa İpotekli Kredi Avantajları

Arsa ipotekli kredilerin geri ödenmeme riski yok denecek kadar azdır ve bu nedenle faiz oranları diğer kredilere nazaran çok daha düşük olur. Buna ek olarak Kredi Garanti Fonu (KGF) ve türevi kefil aracılara ihtiyaç duyulmadığından dolayı vergilerde de ciddi bir azalış söz konusu olur, dolayısıyla kredinin tüketiciye olan maliyeti ciddi şekilde düşer.

Ek olarak arsa ipotekli kredi ile arsanın ekspertiz değerinin % 75’ine kadar kredi kullanılması mümkündür.

Arsa İpotekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

Arsa ipotekli kredi başvurusu yapacak tüketicilerin arsa tapularını edinmeleri ve bu belge ile şube aracılığıyla kredi başvurusu iletmesi gerekir.

Söz konusu belgeyi temin eden banka bir ekspertiz görevlendirecek ve bölgede inceleme yapması için yetkilendirecektir. Bölgede inceleme yapan ekspertiz arsanın gerçek değerini belirleyen raporunu bankaya iletecek ve bu rapor üzerinden sağlanabilecek finansman için tüketiciye teklifte bulunulacaktır.

Teklifin kabul edilmesi halinde noter aracılığıyla arsaya ipotek koyulacak ve finansman tahsis edilebilecektir.

Görüldüğü üzere arsa ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin uygulaması gereken çok farklı bir prosedür bulunmuyor, banka başvuru sonrası gerekli tüm işlemleri yerine getiriyor.

Arsa İpotekli Kredi Başvuru Şartları

Krediye ipotek olarak gösterilecek arsanın sağlaması gereken bazı şartlar bulunur. Bu şartlar;

  • Arsanın belediye sınırları içerisinde olması,
  • Hisselerinin daha önceden belirlenmesi ve sınırlamanın olmaması,
  • Satışı yapılmak istendiğinde bunun rahatlıkla gerçekleştirilebileceği bir bölgede olması,
  • Başvuru yapan kişiye ya da aile yakınına ait olması şeklindedir.
arsayı ipotek ettirerek kredi
arsa ipotekli kredi basvurusu nasil yapilir hangi bankalar ipotekli kredi veriyor

Başvuru için gerekli belgeler:

  • Nüfus cüzdanı,
  • Gelir belgesi,
  • İkametgah belgesi,
  • Arsa ekspertiz raporu,
  • Arsa tapusu.

Sitemizde İpotekli krediler açısından alternatif olarak Ev ipotekli kredi başvurusu bölümünü buradan ve yine Araç ipotekli kredi başvurusu ile ilgili olarak da bu bölümü  inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu