fbpx
BankacılıkBlogEsnaf KredileriKOBİ

KOBİ Destek Kredisi Şartları Nelerdir ve Nasıl Başvurulur

KOSGEB tarafından Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) (KOBİ Olma Şartları için bu bölümü inceleyebilirsiniz) finansal sorunlarını çözmek ve daha fazla kişiye istihdam sahası oluşturmanın önündeki engelleri kaldırmak için sunulan KOBİ destek kredisi çeşitli şartların sağlanması ve prosedürlerin yerine getirilmesi halinde işletme sahiplerine verilebilmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda zaman zaman kötüye kullanımın tespit edilmesi üzerine sıkı denetime tabi tutulan KOSGEB kredileri faizsiz ya da çok düşük faiz oranları ve yüksek vadelerle sunulmasından dolayı KOBİ’ler için gerçekten de fırsat niteliği taşımaktadır. Bu nedenle şartların araştırılması, şartlara uygun hale gelinmesi ve en fazla 3 başvuru hakkının olduğunun hatırlanması yararlı olacaktır.

kobi destek kredisi
kobi destek kredisi sartlari nelerdir ve nasil alinir

Kimler KOBİ Destek Kredisinden Yararlanabilir?

KOSGEB tarafından sunulan KOBİ destek kredisini tahsis etmek isteyen KOBİ’lerin bazı yükümlülükleri yerine getirmesi gerekir. Bunlar sırasıyla:

  1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmak ve başarıyla tamamlayıp Girişimcilik Sertifikası
  2. KOBİ niteliklerine sahip olmak.
  3. Daha önce özel bankalar dahi olsa finans kuruluşları ya da kamu kuruluşlarıyla sorumlulukların yerine getirilmemesiyle ilgili bir problem yaşamamış olmak.
  4. KOSGEB tarafından desteklenen bir sektörde faaliyet gösteriyor olmak.
  5. Başvuru sırasında geçmişe dönük 1 yıl içerisinde aynı faaliyet konusunda sahip olunan farklı bir şahıs şirketinin bulunmaması.
  6. KOSGEB desteğinden yararlanılan dönem boyunca farklı bir kurumda çalışmıyor olmak. (İnkübatör’de faaliyet gösteren öğretim elemanları hariç)

Bu yükümlülükleri yerine getiren 18 yaşından büyük vergi levhası olan her işletme sahibi KOBİ destek kredilerinden yararlanabilir. 

KOBİ Destek Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ kredi ve hibelerine başvuru yapıp yararlanmak isteyen işletme sahiplerinin öncelikle bağlı olduğu bölgede düzenlenen bir Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne kayıt olması gerekir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi 4 farklı bölümden oluşan 60 saatlik bir eğitimdir ve aşağı yukarı 1 ay sürmektedir. 1 ayın sonunda katılımcıların başarıyla eğitimi tamamlaması halinde Girişimcilik Sertifikası hazırlanır ve teslim edilir.

Temin edilen girişimcilik sertifikası ile KOSGEB’e gidilmeli ve daha önceden hazırlanan iş planı projesi teslim edilmelidir. İş planı projesinin teslim edilmesinden sonra KOSGEB inceleme yapacak ve kararını KOBİ’ye ulaştıracaktır.

KOBİ Destek Kredisi Başvuru

Kararın olumlu olması halinde KOBİ’ye bildirimde bulunulacak ve KOBİ beyannamesi doldurulması istenecektir. KOBİ beyannamesinin 90 gün içerisinde doldurulmamış olması halinde destek iptal olacak ve yeni bir başvuru için bir sonraki destek dönemini beklemek gerekecektir.

Beyannamenin doldurulmasından sonra yetkili banka kuruluşu aracılığıyla finansman dönemsel bazda ya da tek seferde hazırlanan iş planı projesine uygun olacak şekilde KOBİ’ye ulaştırılacaktır.

kobi kredisi başvuru
kobi destek kredisi basvurusu nasil yapilir

Son olarak kurul değerlendirmesi sırasında iş planı projesinin onaylanma ihtimalini arttırmak isteyen girişimcilerin hazırlayacağı iş planı projesiyle istihdam yaratacağı konusunda ikna edici olması gerektiğini belirtmekte fayda var. Unutulmaması gereken en önemli nokta KOSGEB’in söz konusu desteği yeni istihdam sahaları oluşturmak amacıyla sunduğudur. Proje dosyasının çıkış noktası bu olduğunda onaylanma ihtimali katbekat artacaktır.

KOBİ Destek Kredisine Kimler Başvurabilir ile ilgili bölümü de buradan ziyaret edebilir ve alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu