fbpx
Bankacılıkİhtiyaç Kredisi

Araç İpoteği İle Nasıl Kredi Çekilir Başvuru Yap

Acil nakit ihtiyacını karşılamak için başvurulabilecek yöntemlerden birisi de araba ipotekli kredi başvurusu iletmektir. Bankalar, eskiden taşınır malların ipotek gösterilmesine sıcak bakmazken gelişen sigortacılık faaliyetleri ve araç fiyatlarının artması arabaların da ipotek gösterilebilmesinin önünü açtı. Yine de otomobil ipotekli kredi çekmek isteyen tüketicilerin sağlaması gereken bazı şartlar ve uygulaması gereken bazı prosedürler bulunur.

araç ipotekli kredi
arac ipotegi ile nasil kredi cekilir arac ipotekli kredi basvurusu

Araba İpotekli Kredi Başvuru Şartları

Tüketiciler genellikle bankalara yaptığı ipotekli ya da teminatlı kredi başvurularını düşük kredi notu ya da kara listeye girilmiş olması nedeniyle yapar. Dolayısıyla bankalar da iç mevzuatlarını bu yönde hazırlar ve teminatla ipotek gösterilen kredileri kullanım amacı ne olursa olsun aynı kefede tutar. Bu nedenle araç ipotekli kredi kullanacak tüketicilerin araç değerlerinin kullanacakları kredi limitinden mutlaka fazla olmasına dikkat etmesi gerekir, aksi taktirde açıkta kalan tutarın kredi notunun iyi olması ya da gelir belgesi beyan edilmesi nedeniyle görmezden gelinmesi mümkün değildir ve başvuru olumsuz sonuçlanabilir.

Araba ipotekli krediyi diğer ipotekli kredilerden ayıran en önemli özelliklerden birisi de aracın kredi başvurusunu yapan kişiye ait olma zorunluluğudur. Örneğin arsa ipotekli kredi başvurusu iletecek bir kişi aile bireyine ait arsayı ipotek ettirebilme imkanına sahipken, araç ipotekli kredi kullanacak bir kişinin bunu yapma imkanı yoktur. Ruhsat üzerinde mutlaka kredi başvurusunu yapan kişinin adı bulunmalıdır.

Araç, ipotek ettirilse de kredi kullanan kişinin düzenli bir gelire sahip olması gerekir. Bunun sebebi bankanın kredinin ödenmemesi halinde hukuki süreçlerle uğraşmak istememesi ve gelirden ayrılan bütçe ile borcun ödenmesini istemesidir. Banka, her ne kadar aracı ipotek ederek riskini azaltsa da aracın satışını gerçekleştirerek borcu tahsil etme yöntemini en son çare olarak kullanmayı tercih eder.

Araba İpotekli Kredi için Gerekli Belgeler

  • Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi fotokopisi,
  • Gelir belgesi,
  • İkametgah belgesi ya da son 3 ay içerisinde başvuru yapan kişi adına kesilmiş elektrik, su ya da doğal gaz faturası,
  • İpotek ettirilecek aracın ruhsat aslı ve fotokopisi gerekmektedir.

Araç İpotekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

Araç ipotekli kredi kullanmak isteyen tüketici gerekli belgeleri toparladıktan sonra banka şubesi aracılığıyla kredi başvurusu yapmalıdır. Prosedür olarak farklı bir işleyiş olduğundan dolayı şube dışında yararlanılabilecek bir kanal bulunmaz.

Gerekli belgelerle şubeye giden tüketicinin ipotek göstereceği araç ekspertiz incelemesi yapılmak üzere danışmana yönlendirilir ve ekspertiz danışmanı aracın gerçek değeriyle ilgili bir rapor hazırlar. Hazırlanan raporda aracın gerçek değeri belirlendikten sonra banka söz konusu değer uyarınca limit ve faiz teklifini tüketiciye iletir.

Söz konusu teklifin kabul edilmesi halinde ödeme planı oluşturulur ve araç ipotek ruhsatı ipotek ettirilmek üzere notere götürülür. İpotek işleminin tamamlanmasından sonra kredi anında tüketici hesabına tahsis edilir.

Bu süreçte ekspertiz, noter ve sigorta gibi masraf ödemelerinin tümü tüketici tarafından yapılacaktır. Talep edilmesi halinde bazı bankalar bu ödemeleri de finansmana dahil edip faiz oranında ufak bir artış da yapabilmektedir.

arabayı ipotek ettirerek kredi
araba ve otomobil ipotekli kredi basvurusu nasil yapilir hangi bankalar veriyor

Araç İpotekli Kredi Özellikleri

  • Araç ipotekli krediler araç modeli ya da yılı fark etmeksizin ekspertiz değerinin % 50’sine kadar limitlidir. Dolayısıyla bu limitten daha fazla kredi kullanılabilmesi için ek teminat gösterilmesi gerekebilir.
  • Kredi kullanımı süresince krediyi kullanan kişiye hayat sigortası yaptırılır.
  • İpotek olarak gösterilen aracın kasko sigortası mutlaka olmalıdır.

Farklı ipotek yöntemleri ile kredi başvurusu konularından bahsettiğimiz; Ev ipotekli kredi başvurusu ile ilgili bölüm için buraya ve yine Arsa ipotekli kredi başvurusu ile ilgili bölüm için ise buraya göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ıyı gunler bankalardan kredi cekemeyenler kredi gecıkmesı olanlar kredı kartı gecıkmesı olanlar yasal takıpte olanlar ıcraatlık olanlar skor puanı dusuk olanlar ssk sı olmayanlar her turlu kredı cıkarılır uzun vadede arayın yardımcı olalım 05456226976

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu