fbpx
Kredi KartıVakıfbank

Vakıfbank Sanal Kredi Kartı Açma ve Oluşturma

İnternet harcamalarını güven içerisinde yapmak ve korsanlardan korunmak isteyen tüketicilerin istifade edebileceği bankacılık ürünlerinin başında sanal kredi kartları gelmektedir. Sanal kredi kartları sadece güvenlik çemberi örmekle kalmaz, aynı zamanda tüketicilerin internet özelinde yaptığı harcamaları takip ve analiz etmesine de katkıda bulunarak tasarrufu teşvik eder. Tüketiciler asıl kredi kartının limitini aşmamak kaydıyla sanal kart tanımlaması yapabilir ve bu kartı tüm internet harcamalarında kullanabilir.

Çeşitli avantajları olan sanal kartın temin edilebileceği bankalardan birisi de Vakıfbank’tır. Bu kapsamda Vakıfbank sanal kredi kartı oluşturma işlemine ve bu işlemin beraberinde getirdiklerine değinmek faydalı olacaktır.

Vakıfbank Sanal Kart Nasıl Oluşturulur

Vakıfbank aracılığıyla sanal kredi kartı oluşturmak isteyen tüketicilerin bir adet cari hesaba ve bir adet de fiziksel kredi kartına sahip olması gerekmektedir. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla sanal kredi kartı oluşturabilen tüketicilerin takip etmesi gereken adımlar şunlardır.

  1. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasına giriş yapılır.
  2. Kredi kartlarım sekmesine girilir ve kart işlemleri menüsünden sanal kredi kartı butonuna tıklanır.
  3. Açılan sayfada oluşturulacak sanal kredi kartı için limit belirlenir ve ilgili limitte kredi kartının oluşturulmasına onay verilir.
  4. Oluşturulan sanal kartın 16 haneli kart numarası, CVV kodu ve son kullanım tarihi ekrana yansıtılır.

Ekrana yansıyan bu 3 bilgi kredi kartınızla harcama yaparken size lazım olacak bilgilerdir. İlgili sanal karta aittir ve belirlediğiniz limitle yapacağınız harcamalarda kullanılabilir. İlgili limitin tamamını hacamalarda kullanmanız halinde yeniden limit açılmaz yani bakiyeniz sıfırlanır ve bir sonraki ekstre dönemine girinceye kadar da hiçbir şekilde siz istemedikçe yükselmez.

Gelecek ekstrede sanal kredi kartının aynı limite tekrar tanımlı olmasını istemeyen tüketiciler sanal kredi kartını kullanıma kapatabilir, internet alışverişlerine kapatabilir ya da kart limitini 1 TL gibi çok düşük bakiyelere güncelleyebilir.

Vakıfbank Sanal Kart Ücreti

Vakıfbank aracılığıyla sanal kart oluşturan tüketicilerin bunun için ek bir ücret ödemesi yapması gerekmez. Tıpkı asıl kredi kartında olduğu gibi tüm harcamalarda sanal kartın kullanılması mümkündür, ancak sanal kart kullanılıyor diye asıl karta istinaden yapılması gereken faiz, aidat vb. ödemeler de iptal olmaz. Yani normal şartlar altında kredi kartınıza hangi oranda ve düzende ödeme yapıyorsanız sanal kredi kartınız için de aynısını yaparsınız, hatta sanal kart için değil ödemeleri asıl kredi kartınız için yapmanız gerekir.

Sanal Kart İşlem İadeleri

Eğer sanal kredi kartınızla bir harcama yaptıysanız ve bunun için iade almanız gerekirse, sorunsuzca halledebilirsiniz. Sanal karta yapılan iadeler limite tekrar tanımlanır, eğer limit aşıyorsa aşan tutar asıl kredi kartına limit olarak yansıtılır yani iadenin gerçekleşmemesi gibi bir sorun söz konusu değildir.

Sanal Kartta Para Yoksa Ne Olur

Yapılacak harcama için sanal kredi kartınızda yeterli bakiye yoksa bu tutar asıl kredi kartınızdan tahsil edilmez ve işlemin gerçekleştirilemediğiyle ilgili bir uyarıyla karşılaşırsınız. Sanal kredi kartınızın limitini güncelleyinceye kadar da aynı hatayı alıp durursunuz.

vakıfbank sanal kredi kartı açma
vakifbank sanal kart olusturma

Sanal Kredi Kartının İnternet Alışverişine Kapatılması

Eğer sanal kredi kartınızı internet alışverişine kapatırsanız mail order işlem yapılması yani internet üzerinden ödeme yapılması mümkün değildir. Tekrarlayan ödemelerin yapılamayacağını ve bu nedenle çeşitli faturalarınızın ödenememe ihtimali olduğunu unutmayın.

Sanal Kart Nedir konulu yazımızı da okuyarak, güvenli alışveriş konusunda sıklıkla kullanılan sanal kredi kartları hakkında bilgi alabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu