fbpx
Akbank

Akbank Direkt İnternet Bankacılığı Şifremi Nasıl Alırım

Akbank ‘ın kurduğu elektronik ortamlar sayesinde her geçen gün bankacılık işlemlerinin kolaylaştığını ve bu sayede bir çok işlemi herhangi bir Akbank şubesine gitmeden halledebildiğimizi söyleyebiliriz. Akbank ‘ın internet ve mobil bankacılığı platformu olan Akbank Direkt üzerinden yapılabilen işlem çeşitliliğinin de her geçen gün arttığını görmekteyiz. Halen bu platformları kullanmayan ve bu platformları kullanmak için internet bankacılığı şifresi almayı bilmeyenler için bu yazımızda Akbank Direkt İnternet Bankacılığı Şifremi Nasıl Alırım sorusunu detaylı bir şekilde sizler için cevaplandıracağız.

Akbank Direkt İnternet Bankacılığı Şifremi Nasıl Alırım
Akbank Direkt Şifre

5 Dakikada Akbank Direkt İnternet Şifrenizi Alın

Lafı uzatmadan tarife geçelim ve adım adım ilerleyelim.

 • İlk önce Akbank ‘ın web sitesi olan www.akbank.com.tr ‘a giriş yapıyoruz.
 • Sonrasında hemen sağ üst barda yer alan “AKBANK DİREKT” butonuna tıklıyoruz.
 • Tıkladıktan sonra karşımıza çıkan ekranda ŞİFRE AL ‘a tıklayıp, artık şifre belirleme ekranına geçiş yapıyoruz.
 • Bu tıklama sonrasında karşımıza bir form çıkacak, bu formdaki bilgilerin doğru bir şekilde doldurulması gerekecektir.

Lütfen Akbank Direkt İnternet Bankacılığı Şifresi Belirlerken Bunlara Dikkat Edin

Herşeyden önce Akbank Direkt internet bankacılığı şifrenizi siz oluşturacaksınız, dolayısıyla bu parolanın herkes tarafından kolayca bulunabilir bir şifre olmamasına özen göstermelisiniz. Çocuğunuz, eşiniz, kendi adınız, vs. gibi şifrelerin yanı sıra TC kimlik numaranız, doğum tarihini gibi şifreleri de kullanmamalısınız. Bunun yerine unutmayacağınız rakam grupları, vs. gibi zor bulunacak şifreleri tercih etmenizde yarar vardır.

Akbank Direkt İnternet Bankacılığı Şifresi Alma Formu Nasıl Doldurulur

Kimlik Bilgileri

Burada annemizin kızlık soyadı ile ilgili bilgiler istenecek, bu soyadın iki harfi bize sorulacaktır. Detaylı açıklamanın formda olduğu görülecektir. Şunu da unutmayın ki; Akbank sizden hiç bir zaman annenizin kızlık soyadının tamamını istemeyecektir.

Kredi Kartı ile ilgili Bilgiler

Burada ise on altı haneli kredi kartınızın son 4 hanesi sizden istenecektir. Bunları doğru bir şekilde doldurduktan sonra DEVAM butonuna tıklayarak sonraki aşamaya geçiyoruz.

Kredi Kartı Şifresi

Biraz önce son 4 hanesini yazdığımız kredi kartımızın şifresini (bankamatikte kullandığımız şifre) yazıyor ve yine DEVAM diyoruz.

Cep Telefonuna Onay Kodu

Tüm bu aşamaların tamamlanması ile birlikte; Akbank tarafından banka kayıtlarında görülen cep telefonuna bir kısa mesaj gönderilecektir. Bu kısa mesajda yer alan onay kodunu yazdıktan sonra ise tekrar DEVAM diyerek, sonraki aşamaya yani parolamızı belirleme bölümüne geçiyoruz.

Akbank Direkt Şifrenizi Belirleyin

Parolanızı iki defa arka arkaya yazdıktan sonra son onayı da yaparak artık Akbank Direkt internet bankacılığı şifremizi almış oluyoruz. Böylelikle platforma bu şifre ile bu noktadan sonra giriş yapabilirsiniz.

Akbank Direkt Şifremi Unuttum

Hayatımızda artık onlarca şifre olması nedeniyle bazen bu şifreleri unutabiliyoruz. Bir de bankaların güvenlik nedeniyle 3 veya 6 aylık periyotlarda internet bankacılığı şifrelerimizi değiştirme şartı sunması, bunu daha da zor hale getiriyor. Akbank Direkt şifremi unuttum diyenler için de kısaca ne yapılması gerektiğini yeri gelmişken belirtelim. Aslına bakılırsa, genel sürecin Akbank Direkt yeni şifre alma ile tamamen aynı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için yapmanız gereken müşteri hizmetlerini aramak ya da bunun yerine Akbank Direkt internet sitesinden veya mobil uygulamasından “Şifremi Unuttum” bölümüne giriş yapıp, ilgili güvenlik süreçlerini tamamlamaktır. Bu aşamada cep telefonunuzun yanınızda olması oldukça önemlidir. Çünkü onay işlemleri aşamasında size bir takım onay SMS leri gönderilecektir. Ayrıca kimliğinizin de yanınızda olması daha doğru olacaktır. Bunun sebebi ise; güvenlik nedeniyle bir takım kimlik bilgilerine ilişkin soruların sorulabilmesi ihtimalidir. Unuttuğunuz Akbank Direkt şifrenizi ortalama 5 dk içerisinde ilgili işlemleri tamamlayarak yenileyebilirsiniz.

Akbank Direkt Üzerinden Neler Yapabilirim

 • Akbank Direkt üzerinden yapabileceğiniz işlemler aşağıda genel anlamda listelenmiştir.
 • Kredi Başvurusu (krediyi direkt hesaba alma)
 • Kredi Kartı Başvurusu
 • Hesap Açma kapama (vadeli – vadesiz)
 • Kredi – Kredi Kartı Borcu Ödeme
 • Fatura Ödeme
 • Kurum Ödemeleri
 • Alışveriş taksitlendirme
 • Yatırım İşlemleri
 • Döviz İşlemleri
 • Kredi Kartı İşlemleri
 • Kredi İşlemleri, vs. gibi daha bir çok işlemi kolayca şubeye gitmeden yapabilirsiniz.

Akbanktan Anında Online Kredi Başvurusu konulu bölümümüzü buradan inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba Faik Bey;
   Akbank müşterisiyseniz ve Akbank Direkt internet bankacılığı şifresini almak istiyorsanız, sitemizdeki detaylı tarif ile alabilirsiniz. Takıldığınız bir yer var ise lütfen çekinmeden sorunuz. Ayrıca soracağınız sorularda lütfen kart bilgiler, vs. gibi hususları paylaşmayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu