fbpx
Konut KredisiKuveyt Türk Katılım Bankası

Kuveyt Türk Faizsiz Ev Konut Finansmanı Sistemi Nasıl İşliyor

Katılım Bankacılığı diğer özel bankaların faaliyetlerinden biraz daha farklıdır ve taahhüt ettiği şeyler gereği hiçbir zaman sabit getiri vaadinde bulunamaz. Şöyle ki özel sektörde faaliyet gösteren diğer bankalar tüketicilerin hesaplarında tuttuğu likidite ile devlete borçlanma imkanı sunabilir ve bu sayede faiz havuzunda değerlendirilen para tekrar tüketicilere faiz kazancı olarak sunulur. Ancak katılım bankalarının böyle bir şey yapması mümkün değildir zira İslami prensipler gereği faiz haramdır ve yalnızca devletin borçlanması sayesinde tüketiciye sabit getiri sunmakta haram sayılacaktır.

Kuveyt Türk Konut Finansmanı Sistemi Nasıl İşliyor
Kuveyt Türk Konut Kredisi

Dolayısıyla katılım bankalarının reel sektörü yani gerçekte var olan bir firmayı ya da kişiyi finanse etmesi ve yapılan bu ticaretten kar ya da zarar etmesi dolayısıyla da birikimine değer katmak isteyen tüketicileri kar ya da zarara ortak etmesi gerekir. Bu, katılım bankacılığının en temel prensibidir ve sağlanacak finansmanlar da bu çerçevede sunulmak durumunda kalır.

Kuveyt Türk Katılım Bankası konut finansmanı, bireysel tüketiciler için genel olarak diğer bankaların konut kredilerinden farklı bir sürece maruz kalınmasına neden olmaz, ancak bankanın yaptığı iş ve yükleneceği sorumluluk çok daha fazla olacaktır.

Birinci Adım: Satın Alınacak Konuta Karar Verilmesi

Kuveyt Türk Katılım Bankası’na konut finansmanı başvurusu iletecek tüketicilerin eline kesinlikle nakit sermaye geçmeyecektir ve ödeme doğrudan bankadan ev sahibinin banka hesabına yapılacaktır. Dolayısıyla konuta karar verilmeden konut kredisi için görüşme yapmak ya da başvuru iletmek mümkün değildir.

Kredi kullanmaya karar verildiğinde satın alınacak konuta da karar verilmelidir ve banka personeliyle yapılacak görüşme bu konutun bilgilerine istinaden yapılmalıdır.

İkinci Adım: Gerekli Belgelerin Hazırlanması

Hangi konutu satın alacağına karar veren tüketici nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi, gelir belgesi ve söz konusu konutun tapu fotokopisi ya da kat mülkiyet hakkı belgesi ile en yakın Kuveyt Türk Katılım Bankası şubesine gitmelidir.

Memurlar: maaş bordrosu,

İşçiler: gelir belgesi,

Emekliler: emekli aylık dökümü,

Şirket sahipleri ya da ortakları: vergi levhası, en son yıla ait bilanço, imza sirküleri,

Çiftçiler: çiftçilik belgesi ve arazi tapu fotokopisi,

Kira geliri ile geçimini sağlayanlar: tapu belgeleri ve kira kontratları için beyanda bulunmalıdır.

Üçüncü Adım: Ekspertiz Değerinin Hesaplanması ve Raporun Hazırlanması

Belgeler beyan edildiğinde Kuveyt Türk Katılım Bankası söz konusu konutun gerçek değerinin hesaplanması ve bu değer üzerinden % 80’lik finansman sağlanabilmesi için bir ekspertiz görevlendirecek ve ilgili konuta yönlendirecektir.

Ekspertiz bölgedeki diğer evlerle birlikte konutun fiziki özellikleri uyarınca gerçek değeri hesaplayacak ve 1 gün içerisinde konutun gerçek değerinin bulunduğu raporu Kuveyt Türk Genel Merkezi’ne iletecektir.

Dördüncü Adım Konut Finansmanı Sözleşmesinin Hazırlanması ve İpotek

Konutun gerçek değerini gösteren ekspertiz raporu Kuveyt Türk tarafından incelendikten sonra konuta sağlanacak finansman netlik kazanacaktır ve konut kredisi sözleşmesi de hazırlanacaktır. Bu sözleşmenin imzalanmasından önce konuta ipotek koyulabilmesi için tapuya teslim edilmesi gereken evraklar tüketiciye verilecek ve tapu dairesiyle notere iletmesi istenecektir.

Beşinci Adım Murabaha Araması

Yukarıda katılım bankacılığının reel sektörde alım satım yaparak çalıştığına değinilmişti bu kapsamda konut kredisi finansmanının da İslami prensiplere uygun olması için konut finansmanını kullanacak tüketici söz konusu konutun alımı için yapacağı işlerde Kuveyt Türk tarafından yetkili kılınmalıdır. Bu nedenle tüketici bizzat banka yetkilisi tarafından aranır ve tapu, ipotek, konutun satın alınması vb. işlemlerde bankanın ödeyeceği para için yetkili kılınır, bankadan vekalet alır. Bu aramaya murabaha araması denir. 

Murabaha araması yapılmadan tüketici konut finansmanı için gerçekleştirilecek işlemlerde yetkili sayılmaz zira konutu Kuveyt Türk satın alacak ve tüketiciye tekrar satacaktır. Bu nedenle farklı bir perspektiften bakıldığında aslında kredi sözleşmesinin imzalanmasına kadar devam eden tüm süreç Kuveyt Türk’ün satın alacağı bir konut için ilerletilmektedir.

Altıncı Adım: Konut Kredisi Sözleşmesinin İmzalanması ve Ödemenin Yapılması

Bu adımda söz konusu konut için konut finansmanı sözleşmesinin imzalanması gerekir. Tüketicinin bunu imzalamasına istinaden tüm süreç aktiflik kazanır ve konutun satın alınabilmesi için yapılması gereken ödeme tüketiciye teslim edilmeden doğrudan banka tarafından konutu satan kişi ya da şirkete iletilir.

Daha sonra belirlenen vade ile bankaya ödeme yapılır ve vade sona erdiğinde bankanın konut üzerindeki ipoteği kaldırılarak konutun tamamının satışı gerçekleştirilir.

Sitemiz üzerinden güncel olarak Kredi Kampanyalarını takip ettiğimiz ve paylaştığımız bölümü buradan inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu