fbpx
İhtiyaç Kredisi

5 Adımda Faturalı Hatla Nasıl 5 Bin TL Kredi Çekilir

Son dönemlerde kredi faiz oranlarının yükselmesi, bankaların fon toplamak konusunda sıkıntı yaşamaya başlaması ve yurt dışından getirilen dövizin swaplanarak tüketicilere kredi olarak sunulması acil nakit ihtiyacı yaşayan kişiler için ciddi bir dezavantaj olmuştur. Bu kapsamda yaşanan krizi fırsata çevirmek isteyen tefeciler, tabii ki her zaman olduğu gibi yüksek  faiz yükü altına sokmak istedikleri vatandaşları eksik bilgilerinden yararlanarak dolandırmaktadır.

Tefecilik faaliyetini yapan kişi kadar  tefeciden borç alan kişi de cezai sorumluluğa sahiptir. Bu, Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenmiştir ve ayyuka çıkması halinde ciddi yaptırımlar söz konusudur.

Bu kapsamda yapılması gereken tefecilere ya da doğrudan faturalı hatta kredi çıkaracağını söyleyen kişi ya da kurumlara başvurmaktansa bir şekilde başın çaresine bakılmasıdır. İşte bu yazıda da tam olarak legal yöntemlerle faturalı hatta nasıl kredi çekilebileceği ve kimseye başvurmadan neler yapılabileceği detaylıca işlenecektir. 5 adımda faturalı hatla nasıl kredi çekilir değinilmesi yararlı olabilir.

1. Adım: Alternatiflerin Değerlendirilmesi

Nakit ihtiyacınız ne kadar acil? Eğer bir süre daha öteleyebileceğiniz ihtiyaçlarınız söz konusuysa vadeli satış sonrasında telefona yüksek miktarlarda bedel ödemektense alternatif yöntemlere başvurulması daha mantıklı olacaktır.

Oldukça klişe bir yöntem fakat ek iş yapmak gerçekten de kısa süreli nakit ihtiyacının altından en maliyetsiz ve basit şekilde çıkılmasına yardımcı olmaktadır. En azından bir süreliğine iki ya da üç işte çalışılması toparlanana kadar size fayda sağlayacaktır.

Ek iş olarak yapabileceğiniz meslekler taksicilik, garsonluk, şoförlük, çevirmenlik, rehberlik, danışmanlık, komisyonculuk, aracılık vb.’dir. Ek iş olarak neler yapılabileceği kişinin bilgi ve deneyimlerine bağlı olarak değişeceği için düşünülmesi gereken hangi konularda iyi olunduğudur. Hangi konuda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız bu konuyla ilgili olabilecek bir mesleği kısa süreli de olsa icra etmeniz faydalı olacaktır.

Başvurabileceğiniz diğer alternatif para bulma yöntemleri altın ya da değerli maden üzerinden borç almak, kredi kartı nakit avans özelliğinden yararlanmak, banka kredisi için kefil bulmak, kullanmadığınız ikinci el eşyaları satmak vb.’dir.

2. Adım: Tefeci Faizi Altında Ezilmemek için Araştırma Yapılması

Tefeciler sizin zaten yapabileceğiniz iş için sizden çok yüksek oranlarda faiz talep etmektedir. Bu faiz yükünün altına kesinlikle girmeyin, yapabileceğiniz basit bir araştırmayla kendi faturalı hattınıza kendiniz de kredi tahsis edebilirsiniz.

Peki bu nasıl olur?

Faturalı hattınızın ait olduğu operatöre cep telefonu için başvuru yapmanız ve satışı mümkün olabilecek, talebi yüksek cep telefonlarından herhangi birisini satın alarak işe başlamalısınız. Operatörünüz bu cep telefonunu size teslim ettikten sonra  vadelere bölünmüş şekilde faturanızdan cep telefonunun bedelini tahsil edecektir. Sonuç olarak elinizde yüksek maddi değere sahip, vadeli ödeme imkanınız olan bir mal elde etmiş olursunuz. Şimdi yapmanız gerekense bu cep telefonunu nerede satabileceğinizi araştırmaktır.

Letgo, Sahibinden, Gittigidiyor vb. cep telefonunuzu kısa süre içerisinde satabileceğiniz mecralardan sadece bir kaçıdır. Bunun gibi onlarca alternatif vardır ve herhangi birisi üzerinden alıcıya ulaşabilmeniz halinde satış işlemlerine başlamanız mümkün olur.

3. Adım: Alıcıyla İletişime Geçilmesi ve Ödemenin Tahsili

İlgili mecralardan herhangi birisine ilan verdikten sonra alıcılar kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçmeye başlayacaktır. İletişim sırasında kibar olmanız gerekir. Nakit ihtiyacınız olduğu için vadeli cep telefonu satın aldığınızı ve telefon bedelini borçlarınızı kapatmak için kullanacağınızı belirtmekten çekinmeyin.

Alıcı, cep telefonunun kutusunun dahi açılmamış olması halinde, garanti süresine de bağlı olarak kısa süre içerisinde cep telefonunu satın almak isteyecektir. Cep telefonunu satarken mutlaka peşin para talep edin ve mümkünse alım-satım işlemini elden yapmaya çalışın.

Dosya, fatura, garanti vb. prosedürlerin de halledilmesi sonrasında aldığınız peşin parayla nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz, üstelik tüm bu süreç 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde hiç kimseye komisyon ödemeden kendi başınıza tamamladığınız bir süreç.

4. Adım: Telefon Taksitlerinin Ödenmeye Başlaması

Telefon satışından elde ettiğiniz peşin parayla nakit ihtiyacınızı karşıladıktan sonra telefon taksit ödemelerine başlamanız gerekmektedir. Taksit ödemeleri  cep telefonunun size teslim edilmesinin üzerinden 1 ay geçtikten sonra başlar ve taksit ödemesini yapmamanız halinde haciz, icra davası vb. gibi prosedürlerle karşılaşırsınız. Dolayısıyla taksit ödemelerini aksatmamaya ve zamanında ödemeler yapmaya özen göstermelisiniz.

faturali hatla kredi
faturali hatla kredi
faturalı hatla kredi
faturali hatla kredi

5. Adım: Tekrar Bu Duruma Düşmemek için % 20 Kuralı

Hayat bir süreçtir ve ulaşılması gereken nokta da yine tüm hayat gibi sürecin sadece çok küçük bir parçasıdır. Bu süreçte bazen düşmek, bazen de kalkmak herkesin edinmesi gereken bir tecrübedir. Fakat tam da bu noktada rasyonel bir insanın düşünmesi gereken bu tecrübeden çıkarılacak dersin ne olduğudur. Örneğin acil nakit ihtiyacı karşısında tüm bu sürece katlanan bir kişinin mutlaka tasarruf alışkanlığı edinmesi gerektiğini düşünmesi gerekir.

Yüzde 20 kuralı hali hazırda milyonlarca kişi tarafından uygulanan ve oldukça ciddi birikimler yapılmasına katkıda bulunan harika bir yöntem. Yapmanız gereken tek şey elinize geçen paranın miktarı ne olursa olsun % 20’sini harcamamak ve birikim hesabınıza aktarıp unutmak. Elinize 1 TL geçtiyse 20 kuruşunu, 1000 TL geçtiyse 200 TL’sini harcamayın ve sahip olduğunuz finansal hacmin azıyla yaşamaya kendinizi alıştırın. Bu alışkanlık hayatınızın bir parçası olduğunda gerçekten de bir daha bu gibi duruma düşmeniz pek olası değil.

Sitemizde yer alan Kredi Başvurusu Sonrası Parayı Hesaba Yatıran Bankalar konulu yazımızı da bu bölümden https://onlinekrediler.net/emekli-maasi-uzerinden-nasil-kredi-cekilir/ okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu