fbpx
Devlet Yardımları

Çiftçi Mazot Desteği Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklama uyarınca çiftçilerin mazot destek ödemelerinin Mart ayı sonuna kadar yapılacağı duyurulmuştu. Bu kapsamda iki haftalık süreç içerisinde tüm ödemelerin yapılması planlanırken sorgulamanın nasıl yapılabileceği konusunda da bazı kafa karışıklıkları ortaya çıktı. Dolayısıyla Ziraat Bankası mazot parası sorgulama işleminin nasıl yapılacağına kısaca değinmek yararlı olabilir.

Mazot Parası Sorgulaması

Mazot parası sorgulaması yapmak isteyen çiftçilerin konuyla ilgili bilmesi gereken en önemli detay geçtiğimiz yıl değişen mevzuat uyarınca tüm tarımsal destek ödemelerinin aynı anda yapılacak olmasıdır. Yani mart ayı içerisinde yapılacak ödeme sadece mazot parası için değil toprak ve gübre analizi, yem bitkisi destekleri vb. için de olacak. Çiftçinin ne kadar ödeme alacağı bulunduğu ilçeye istinaden verilen desteklerin ne olduğuna bağlı olarak değişecek.

Ödemeler Ziraat Bankası’na yatırılacak. Ziraat Bankası’nda hesabı olan çiftçilerin doğrudan hesaplarına yatırılan paralar, hesabı olmayan çiftçiler için isme havale yöntemiyle ulaştırılacak.

Ziraat Bankası’nda hesabı olan çiftçiler çağrı merkezi, internet bankacılığı uygulaması ya da mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla mazot destek ödemelerinin yatırılıp yatırılmadığını kontrol edebilir.

Ziraat Bankası’nda hesabı olmayan tüketiciler ise isme havale yöntemiyle en yakın Ziraat Bankası şubesine gönderilen desteği alabilmek için şubeye gitmek zorunda. Sorgulamayı başka türlü yapma imkanı olmayan bu gruptaki tüketicilerin bilmesi gereken diğer bir detay paraların TCKN son hanesine göre yatırılacağıdır: Önce TC kimlik numarası 0 veya 2 ile bitenlere, daha sonra 4 ve 6 ile bitenlere en son ise 8 ile bitenlere ödeme yapılacak. Ödemeler 2 haftalık süreç içerisinde herkese ulaştırılmış olacak.

Mazot Desteği Nasıl Alınır?

Mazot destek ödemelerinden yararlanabilmek için yapılması gereken tek şey Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) üye olmaktır. ÇKS’ye kayıtlı ve 50 dekardan büyük arazi sahibi olan kişiler mazot destek ödemelerinden yararlanabilir. Mazot destek ödemelerinden yararlanmadan önce toprak analizi yaptırılması da gerekiyor. Bu analiz bazı illerde desteklerle karşılanırken bazı illerde çeşitli ödemelerin yapılması gerekebiliyor.

mazot desteği sorgulama
ciftci mazot destegi sorgulama islemi nasil yapilir

Ne Kadar Destek Verilecek?

Mazot destek ödemeleri kapsamında çiftçilere dekar başına 11 TL mazot ödemesi yapılacak. Söz konusu ödeme kapsamında çiftçilerin omuzlarındaki vergi yükünün hafifletilmesi amaçlanıyor.

Sitemizde yer alan Ziraat Bankası Faizsiz Çiftçi Kredisi Şartları konulu yazılarımızı da buradan https://onlinekrediler.net/ziraat-bankasi-2017-faizsiz-ciftci-kredisi-sartlari/ okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu