fbpx
BorsaYatırım

Yatırım Fonu Alıp Satmak Nedir Getirisi Ne Kadardır

Yatırım yapmanın birçok farklı yolu vardır ve ekonominin giderek daha da dinamik bir hal aldığı günümüzde bazı yatırımcılar kredi borçlarına dahi talep gösterebilmektedir. Hal böyle olunca ve işin içerisine ciddi şekilde matematik de girince yüksek miktarlı tasarrufların değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılacaktır ve fonlar da tam olarak bu amaca hizmet etmek için vardır.

Yatırım Fonu Nedir?

Hiçbir teknik ifade kullanmadan fonları açıklamak gerekirse yatırımcıların parasını belirli bir amaca yönelik olarak bir araya getirmek ve bunu daha önceden belirtilen amaç doğrultusunda kullanarak katma değer yaratmak olarak açıklamak mümkündür.

Öncelikle yatırım fonu oluşturmak konusunda yetkili kılınması gereken bir kuruma ihtiyaç vardır. Bu kurum, belirli bir amaca yönelik olarak fon oluşturduğunu ve bu fondan yararlanmak isteyenlerin katılma paylarını ödemesi gerektiğini duyurur. Fon almak isteyen yatırımcılar da bu fona dahil olup getirisinden faydalanabilmek için kendi belirlediği bir miktarda (minimum tutarı aşmamak kaydıyla) ödeme yapar. Bu ödeme aslında amaca yönelik kullanılabilmesi için kuruma verilen bir borç olarak da düşünülebilir, ancak riske ortak olunduğu da hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Yatırım Fonu Mantıklı Mı?

Yatırım fonu parasını nasıl kullanacağını bilen kişiler için oldukça mantıklı ve kazançlı bir araçtır. Hangi sektörlerin gelecek vaat ettiğini bilen ve ekonomi konjonktürüne hakim kişiler hali hazırda çeşitli fonlar için milyonlarca dolar kaynak yaratmaktadır ve yaratmaya da devam edecektir.

Mevduat faizine karşın reel sektörden gücünü alan yatırım fonları katma değer yaratabilmesi açısından da yararlı olmaktadır. Örneğin fonun amacına yönelik yapılan harcama sonrası istihdam yaratılabilir ve bu sayede ekonominin gelişmesine de katkıda bulunulmuş olur.

Yatırım fonunun duygusal sentezini bir tarafa bırakacak olursak şu gibi avantajlar sağladığı da söylenebilir:

  1. Yatırım fonları konusunda uzman ve gerekli sertifikaları temin etmiş kişiler tarafından yönetilir ve bu sayede diğer yatırım araçlarına nazaran çok daha az takip gerekir.
  2. Yatırım fonlarını ekonomideki değişiklikler karşısında hızlıca yeniden yapılandırmak mümkündür, bu sayede risk minimize edilebilir.
  3. Yatırım fonuna katılan kişi istediği zaman bu payından vazgeçebilir ve bunun için ek bir bedel ödemesi gerekmez.
  4. Katılma payı farklı bir kişiye satılabilir, bu sayede kişisel önlemler almak da mümkün olur.
  5. Çok küçük birikimlerle çok büyük yatırımların bir parçası olunabilir ve bu sayede hızlı büyüyen yatırımlarla katılma payı katbekat daha değerli hale gelebilir.
  6. Yatırım fonları sayesinde uluslararası yatırımlara da ortak olunabilir. Bilindiği gibi bireysel yatırımcılar için uluslararası fonlara erişmek ve bunlara ortak olmak çok zordur, ancak kurulan fonlar sayesinde bu iş çok kısa bir sürede tamamen legal şekilde halledilebilir.
yatırım fonu getirisi
fon alip satmak nedir getirisi ne kadardir

Yatırım Fonunun Getirisi Ne Kadar Olur?

Yatırım fonlarıyla ilgili yukarıda yer alan bilgileri anlayarak okuyan bir birey getirinin fona göre değişebileceğini çoktan anlamıştır. Fonun büyüklüğü ve yatırım yapılan sektörün gösterdiği performans küçük birikimlerin katbekat kar elde etmesini sağlayabilir. Buna karşın aynı şekilde risk olduğu da unutulmamalıdır ve tasarrufun yitirilmesi de mümkündür. Bu nedenle yapılan yatırımın getirisinin ne kadar olacağını ifade etmek hem matematiksel olarak hem de yatırım fonlarının doğası gereği mümkün değildir.

Konuyla ilgili olarak; BİST 100 Endeksi Nedir ve Neden Sürekli Yükseliyor konulu yazımıza bu bölümden ulaşabilir ve ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu