fbpx
Borsa

Kalekim Halka Arz Ne Zaman? Oransal mı Eşit mi?

Kale Grubu şirketleri içinde yer alan Kalekim, açıklanan bir karar sonucunda halka arz ediliyor. Ak Yatırım öncülüğünde gerçekleşen halka arz için 6 Mayıs’ta ilk toplanma gerçekleşiyor. Ertesi gün de devam edecek toplanmada pay başına 13,75-14,75 TL fiyatla açılış yapılacak. Yapılan program kapsamında, halka arzda eşit oranda sermaye artışı ve ortak satışı yapılması planlanıyor. Kalekim Halka Arz Ne Zaman? Oransal mı Eşit mi? sorularının cevabını ve çok daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

kalekim halka arz oldu mu ?

Kalekim Halka Arz Ne Zaman?

Bireysel yatırımcılar için eşit dağıtımın uygulanacağı ve Ak Yatırım öncülüğünde yapılan halka arza, 6 – 7 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Toplam 29 üyeden oluşan konsorsiyum aracılık ettiği toplanmada, Türkiye’nin yanı sıra 80’i aşkın ülkede tüketici ve profesyonellerle buluşma gerçekleşecek. Açıklamaya göre talep fiyat aralığı ise 13,75 TL – 14,75 TL arasında olacak şekilde belirlendi.

Halka arz kapsamında, SPK onayı ile Kalekim’in var olan 100 milyon TL olan sermayesinin 115 milyon TL’ye çıkartılması amaçlanıyor. Bunun sonucunda 15 milyon TL’lik kısmı olmak üzere şirket sermayesinin toplamda 30 milyon TL’lik kısmının halka açılması planlanıyor. Sonuç olarak toplamda 30 milyon TL nominal değerli B Grubu hisse halk arzına sunulabilecek.

Kalekim Halka Arz Oransal mı, Eşit mi?

Kalekim halka arz hakkında en çok merak edilen konulardan biri de oransal ve eşit yöntemlerdir. Yapılan açıklamalara göre dağıtım yöntemleri şu şekilde belirlendi:
• Bireysel yatırımcılar, eşit dağıtım yöntemini,
• Kurumsal yatırımcılar ise oransal satış yöntemini kullanacaklar.

Kalekim Halka Arz Nasıl Yapılacak?

Kalekim halka arz uygulaması, firmanın mevcut ortaklarının sahip olduğu ortak satış ve sermaye arttırımı yöntemi üzerinden yapılacak. Bu yöntemle halka arz edilen açıklık oranı ise %26,09 olacaktır.

Halka arz edilen payların %15’ine tekabül eden ve pay sahibine ait 4.500.000 TL nominal değerli paylar da halka arz edilebilecektir. Bu işlemin yapılması ise ek satış hakkının kullanılması ile mümkün olacaktır. Sonuç itibariyle Kalekim halka arz edilen pay toplamı 34.500.000 TL’ye, halka açıklık oranı ise %30’a ulaşabilecektir.

Halka arzda tüm yatırımcılar fiyat aralığından talep girebileceklerdir. Taleplerin giriş koşulu ise 1 kuruş fiyat adımlarında olmak üzere 5 farklı fiyat seviyesinden olabilmektedir. Halka arz edilecek 30.000.000 TL nominal değerli paylar ise şu şekilde açıklanabilir:

• %68,0 Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar için,
• %2,0 Şirket Çalışanları için,
• %20,0 Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılar için,
• %10,0 Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılar için.

Kalekim Halka Arz Fiyatı Nasıl Belirlendi?

Kalekim’in açıklamasına göre Kalekim halka arz fiyat belirlemeleri, 13,75 TL-14,75 TL aralığı temel alınarak yapılmıştır. 6-7 Mayıs 2021 tarihleri arasında toplanan talepler ile süreç tamamlanacak ve arz işlemleri başlatılacaktır. Fazla talep gelmesi halinde 4.500.000 TL nominal değere sahip A grubu hissenin de ek satışının gerçekleşebileceği açıklanmıştır.

Yatırımlarınızı yapmadan önce teknik ve temel analiz  yöntemlerinden yararlanmak başarı oranını artıracak etkenlerdendir.  Teknik analiz konusunda detaylı bilgi almak için  teknik analiz nedir ne işe yarar adlı başlığımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 

 


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı