fbpx
Borsa

Bayramda Borsa Açık Mı 2021? 

Bayramda borsa açık mı 2021, sorusu pek çok kişinin merak ettiği bir soru olmaya başladı. Yaklaşan Ramazan Bayramı boyunca borsanın açık olup olmayacağı, kimi insanları bununla ilgili araştırmalar yapmaya itti. Pandemiden dolayı tam kapanmanın yaşanacağı Ramazan Bayramı’nda borsaların çalışma durumu nedir? sorusunun cevabı merak edilen sorular arasında yerini alıyor. Bildiğiniz gibi pandemide artan vakaların biraz olsun düşmesi umuduyla ülkemizde tam kapanma yaşanıyor. Bu bağlamda yalnızca genelgede belirtilen sektörlerin – üretim, imalat, lojistik, temizlik vb.- çalışmalarının devam etmesine izin verildi. Peki tam kapanmanın yaşanacağı Ramazan Bayramı’nda borsa açık mı? Sorusunun cevabından önce Borsa nedir sorusunun cevabına bakalım.

borsa 2021 bayram

Borsa Nedir?

Borsa’nın kelime anlamı: Ticari mal ve değerli eşyaların alım satım işleminin yapıldığı mecra. Borsa, arz ve talep dengesi kapsamında satıştaki malların fiyatlandırıldığı bir mekanizmadır. Biraz karmaşık gibi gelebilir ama temelde basit bir mantığa sahiptir. Kurallarla ilerler ve ticareti için alıcı ile satıcı arasında bir köprü kurar.
Borsa 3 temek işleve sahiptir. Bunlar: 

  1. Hisse Senedi Alımı: Nasıl bir kullanıcı olduğu fark etmeksizin, isteyen herkes hisse alabilir.
  2. Hisse Senedi Satışı: Tıpkı alım işlemi gibi belirli bir karın sahibi olmak satış için yeterlidir. 
  3. Hisse Senedi İhracı: Şirketler para kazanmak istediği zaman, sahip olduğu mülkiyetin bir kısmını borsada satmaya çalışır. Buna halka arz işlemi denir. Halka arz yöntemi ile şirketin hisseleri işleme açık hale getirilir. Böylece hem şirket hem de yatırımcılar para kazanabilir. 

Borsada kazanmak istiyorsanız kural çok basittir: fiyat düşükken satın alınıp, fiyat yüksekken satış yapılır. Ancak bu şekilde kar edilir. Peki borsada fiyatlar neden düşer ve yükselir? Bu sorunun cevabı “arz ve talep” ile açıklanabilir. Fazla üretim ama talebin fazla olmaması, fiyatı düşürür. Tam tersi için de aynı şey geçerlidir. Üretim az, talep fazlaysa bu durumda doğal olarak fiyat yükselecektir. Arz talep ilişkisi bu şekilde anlaşılabilir. 

Borsa Nasıl Çalışır? 

 Borsa nasıl çalışır sorusu borsayla ilgili en çok merak edilen konulardan biridir. Borsa bir nevi açık artırma sistemiyle çalışır. Fiyatlar tıpkı açık artırmada olduğu gibi belirlenir. Alıcılar mümkün olan en düşük fiyattan alım yapmak isterler.  Almak istedikleri hisse için, verebilecekleri en iyi fiyatı söylerler ve buna “en iyi alış teklifi” ismi verilir.

Satıcılar ise mümkün olan en yüksek fiyattan hisselerini satmak isterler. Satıcılar, satmak istedikleri hisse için bir fiyat belirler ve buna da “en iyi satış teklifi” denir. En iyi alış teklifi ve en iyi satış teklifi arasındaki farka ise spreadadı verilir.  Alıcı ve satıcı ortak noktada buluşmaya çalışır. Tüm bu işlemlere aracılık eden firmalara da bir pay verilir. 

Ramazan Bayramı’nda Borsa Açık Mı 2021? 

Borsa, resmî tatillerde çalışmalarına ara vermektedir. Ramazan Bayramı ülkemizde resmî tatiller arasında yer aldığından, borsa Ramazan Bayramı süresince açık olmayacaktır. Daha öncesinden gerçekleşen işlemler ise bayram dönüşüne kalacaktır. hangi tarihlerde yapılan işlemler, hangi tarihlerde işlem görecek sorusunun cevabı şöyledir:

12 Mayıs 2021 Çarşamba (Arife Günü) yarım gün seans yapılacaktır. 

13 Mayıs Perşembe, 14 Mayıs Cuma, 15 Mayıs Cumartesi günleri seans yapılmayacaktır. 

10 Mayıs 2021 Pazartesi tarihlerinde gerçekleştirilen işlemlerin takası 17 Mayıs 2021 Pazartesi tarihinde gerçekleşecektir. 

11 Mayıs 2021 Salı ve 12 Mayıs 2021 Çarşamba gerçekleştirilen işlemlerin takası ise, 18 Mayıs 2021 Salı günü gerçekleşecektir. 

Borsa ile ilgiliyseniz borsadan aylık en fazla ne kadar para kazanılabilir adlı yazımız ilginizi çekebilir.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu