fbpx
Borsa

Mercan Kimya Halka Arz

Türkiye’deki ilk parafin üreten firmalardan Mercan Kimya, geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama sonucu halka arza edildi. 20-21 Mayıs tarihinde Mercan Kimya halka arz işlemleri tamamlandı. Uzun bir sürenin ardından eşit dağılım ile gerçekleştirilen işlemler sonucunda, tüm lotların satılamadığı bilgisine ulaşıldı. Firmanın süreç hakkında açıkladığı detaylar, halka arz işleminin amacı ve sonuçları ise en çok merak edilen konulardan biri oldu. İşte Mercan Kimya halka arz nedir, neden yapıldı ve hisseleri hakkında merak edilen her şey…

Mercan Kimya Halka Arz Nedir?

Mercan Kimya tarafından yapılan açıklamanın detaylarına göre; sermaye paylarının halka arz edileceği açıklandı. Çıkarılan sermayenin 45.000.000 TL’den 65.000.000 TL’ye ulaşması için artırılacak 20.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı gerçekleştirildi.

Firma, halka arza katılacaklar için #MERCN kodu ile borsaya çıkardı. Şirket ortakları payların borsada işlem görmeye başlaması ile 1 yıl içinde sahip oldukları payları, satmayacaklarına dair taahhüt verdiler. Son olarak halka arz uygulaması; oransal yöntemle değil, eşit dağıtım yöntemine göre yapıldı. Halka arz için fiyat aralığı ise 8,81-10,46 olarak belirlendi.

Mercan Kimya Halka Arz Neden Yapıldı?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK), Mercan Kimya’nın başvurusunu onaylaması üzerine 20-21 Mayıs tarihleri arasında halka arz gerçekleştirildi. Firma, halka arz sürecinde ortaya çıkan gelirlerin tamamını sermaye artırımı olarak değerlendirmeye aldı. Bu şekilde oluşacak fonla tesis ve depo yatırımı, işletme sermayesini ihtiyaçlarının karşılanması ve finansal borçların ödenmesi planlanmıştır.

SPK tarafından onaylanan başvuruya göre şirket, halka arz gelirini şu şekilde kullanacaktır:

  • %40’ı işletme sermayesinin güçlendirilmesi ve yeni yatırımların finansmanında,
  • %30’u yeni depo ve uygun tesis yatırımlarında,
  • %30’u finansal borçların azaltılmasında.

Mercan Kimya Hisse Ne Zaman İşlem Görür?

SPK tarafından halka arz taleplerine onay verilen şirketlerden biri olan Mercan Kimya, 20-21 Mayıs tarihlerinde süreçlerini tamamladı. Bununla birlikte, hisse işlemlerinin ne zaman başlayacağına dair kesin bir açıklama yapılmadı. Mercan Kimya hisselerinin işlem görmesi için önümüzdeki hafta içinin uygun olduğu düşünülmektedir.

mercan kimya halka arz ne zaman yapılacak ? yapıldı mı?

Mercan Kimya Hisse Fiyatı Ne Kadar?

Mercan Kimya hisselerini 20-21 Mayıs tarihleri arasında halka arza açtı. Bunun sonucunda yatırımcılar, hisse fiyatlarını merak etmeye başladı. Şirket, yapılan açıklamalar sonucunda halka arz sonucu belirledikleri hisse fiyatlarını açıkladı.

Halka arz sürecinde Mercan Kimya, borsada satış yoluyla ve eşit dağıtım olacak şekilde halka arz işlemi gerçekleştirdi. Hisse fiyatının ise 8,81-10,46 fiyat aralığından gerçekleştirileceği belirtildi.

Mercan Kimya Halka Arz Hangi Bankalarda?

Mercan Kimya halka arzı açıkladığında, en çok merak edilen bir diğer soruda hangi bankalardan işlem yapılacağı oldu. Firma hisselerin borsa işlemi yapan tüm kurum ve bankalar aracılığıyla alınabileceğini açıkladı. Mercan Kimya hisselerine ulaşmak için yatırımcıların normal hisse alırmış gibi giriş yapmaları yeterli olmaktadır.

Borsada yatırım yapmaya yeni başladıysanız ve teknik  analiz hakkında bilgi edinmek isterseniz teknik analiz nedir ne işe yarar yazımız ilginizi çekebilir.

 


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu