fbpx
BankacılıkYapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankasından E Ticaret İçin Nasıl Sanal POS Alınır

E-ticaret sektörü giderek gelişmekte ve buna bağlı olarak çeşitli ödeme çözümleri de ortaya çıkmaktadır. Konuyla ilgili atılan en ciddi adımlardan birisi de sanal pos ve yazılımlarla entegre şekilde çalışabilen ürün anahtarlarıdır.

E-ticaret için sanal pos veren bankalardan birisi de Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’dir. Yüksek güvenlik önlemleriyle korunan ve çok kolay bir şekilde e-ticaret yazılımı ile entegre edilebilen Yapı Kredi sanal pos ile girişimcilere sağlanan çeşitli avantajlar da vardır. Bu avantajlara değinmeden önce Yapı Kredi sanal pos özelliğini daha yakından tanımak yararlı olacaktır.

yapı kredi bankası sanal pos
yapi kredi bankasindan sanal pos alma

Yapı Kredi Sanal Pos Nedir?

Yapı Kredi sanal pos, internet aracılığıyla mail order olarak satış gerçekleştirmeyi mümkün kılan bir ödeme aracıdır. Tıpkı fiziksel pos cihazı gibi başvuru yapmayı ve çeşitli mükellefiyet belgelerini gerektiren bu ödeme aracı sayesinde internet üzerinden ya da telefonla satış gerçekleştirip ödemeyi tahsil etmek mümkün olur.

Yapı Kredi Sanal Pos Nasıl Alınır?

Sanal pos edinmek isteyen girişimci mutlaka şirketleşmiş ve vergi mükellefi olmalıdır. Sanal pos cihazı edinmek için gereken belgeler şunlardır:

  1. Nüfus cüzdanı
  2. Vergi levhası
  3. İmza sirküleri
  4. Ticaret sicil gazetesi fotokopisi

Bu belgelerle birlikte herhangi bir Yapı Kredi şubesine gidilerek sanal pos başvuru formu doldurulmalıdır. Başvurunun yapılması sonrasında süreç 7 – 15 gün içerisinde sonuçlanacaktır.

Başvuru sonrasında satış yapılacak e-ticaret sitesi Yapı Kredi bankası yetkilileri tarafından detaylıca analiz edilecektir ve bu nedenle mutlaka kullanıma açık hale getirilmiş olması gerekir. Sitenin ürün sepeti uygulaması en kritik detaylardandır ve başvurunun olumlu sonuçlanması için sorunsuz çalıştığından emin olunmalıdır.

Yapı Kredi yetkilisinin siteyi gezip, onay vermesine istinaden anında test hesabı tanımlaması yapılır ve girişimci bir mail yardımıyla test hesabının hazır olduğuyla ilgili bilgilendirilir.

Bu bilgilendirme mailinin içerisinde POSNET giriş bilgileri de yer alır. Bu bilgilerle hesaba giriş yapıldıktan sonra kurulumun tamamlanabilmesi için gereken anahtarlar, POSNET ID, işyeri no (Mid) ve terminal no (Tid) öğrenilebilir.

yapı kredi bankası sanal pos
yapi kredi bankasindan e ticaret icin nasil sanal pos alinir

Yazılımdan yazılıma farklılık gösterebilse de yukarıdaki bilgiler çoğu zaman sanal pos kurulumu için yeterli olmaktadır ve test ödemesinin yapılması için de bankanın sağladığı bazı kolaylıklar bulunur.

Sanal pos ile ilgili tüm teknik ve genel sorular için oluşturulmuş bir telefon hattı da bulunur. Yapı Kredi sanal pos destek ekibi ile görüşmek isteyen girişimciler 444 0 448 veya 0850 222 0 448 numaralarını arayabilir.

Standart sanal pos için başvuru yapan girişimcilerin unutmaması gereken en önemli detaylardan birisi de web sitesinin ve şirketin SSL sertifikası almış ya da alabilecek durumda olmasıdır. Bilindiği gibi SSL sertifikası sayesinde kimlik hırsızlıklarına karşı bir nevi güvence alınmış oluyor. Yapı Kredi, SSL sertifikası alabilir durumda olmayı şart koşmaktadır.

Sitemiz üzerinden bankaların POS Cihazı şartları ile bölümümüzü buradan inceleyebilir ve ilgili daha detaylı bilgi ve dökümanlara ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu