fbpx
Blogİş FikirleriTicaret

Sermayeye Gerek Olmadan Yapabileceğiniz 10 İş Fikri

Bir işin çok başarılı olması ya da mutlaka tutması için yüksek sermaye sahibi olmaya gerek yoktur. Mikro iktisadın konuları arasında bulunan üretim teorisi kapsamında emek de bir sermaye olarak kabul edilir ve bu doğrultuda bir işin yapılabilmesi için ciddi paralara ihtiyaç olduğu sanılmamalıdır.

Burada, girişimcinin sermayesiz iş fikirleri konusunda ortak özellik araması beklenir, çünkü ancak bu sayede kişisel bir iş planı hazırlanabilecek ve yeni bir iş fikri bulunabilecektir. Aşağıdaki listeden de fark edilebileceği gibi genel itibariyle düşük sermayeli iş fikirleri ile para kazanmak isteyen kişilerin üreticiden temin ettiği malı tüketiciye ulaştırması ya da zaten sahip olduğu bir yetenek ya da malı paraya dönüştürmesi gerekecektir. Kısacası herhangi bir konuda aracı olmak, düşük sermayeli bir iştir ve ülkemizde bu işi yaparak geçimini sağlayan kişi sayısı oldukça fazladır.

1 – Aracı Olmak

Aracılık son dönemlerde gündeme gelenin aksine, yalnızca meyve ve sebze satılan hallerde gerçekleşmemektedir. Örneğin bir arsa satışına aracılık edilerek, alıcıyla satıcıyı bir araya getirerek gerçekleştirilen işten para kazanmak mümkündür.

Hangi konu ya da iş için aracı olunacağı konusunda kısıtlama yapmamak için örnek verilmemesi daha doğru olacaktır. Genel itibariyle alıcıyla satıcının nasıl ve hangi iş için bir araya getirilebileceği üzerine düşünülmesi gerekir.

2 – Poğaça Satmak

Hali hazırda onlarca pastane yaptığı poğaçaları satamamakta ve gün sonunda bir kısmını israf etmektedir. Bu durum pastaneci için çok can sıkıcı bir durumdur ve yaptığı poğaça satışı karşılığında komisyon almak isteyen bir kişiyle mutlaka çalışılmak istenecektir. Gerekli sözleşmelerin imzalanması ve ekipmanların edinilmesi halinde pastanede yapılan poğaçalar sokakta satılabilir ve elde edilen satıştan komisyon alınabilir. Görüldüğü gibi yapılması gereken maliyet neredeyse sıfırdır.

3 – Dropshipping

Ülkemizde de hızla yayılan bu satış yöntemi genel itibariyle toptancılarla anlaşmak ve ürünlerini internet üzerinden satın almak isteyen kişilere ulaştırmak üzerine kuruludur. Kaliteli bir e-ticaret yazılımı ve kişiselleştirilmiş sosyal medya reklamları yapılması gereken düşük maliyetlerdir. İyi bir strateji ile sistem tamamen otomatik hale getirilebilir ve ürün stokuna sahip olmadan dahi ciddi miktarlarda para kazanabilirsiniz.

4 – Araba Yıkamacılığı Yapmak

Az sermaye ile başlanılabilecek araba yıkamacılığı iyi bir konumda faaliyet gösteriliyor olması  halinde ciddi paraların kazanılabileceği bir iştir.

5 – Kahve Satmak

Kahve yalnızca 3’ü 1 arada ürünlerden ibaret değildir ve ülkemizde de yavaş yavaş kahve kültürü oluşmaktadır. Özellikle sabah işe gidiş saatlerinde otobüs durakları çevresinde kendi ürettiğiniz özel ve lezzetli bir kahvenin maliyeti çok düşük olacak, buna karşın satışlarınız daimi müşteriler kazanmanızla birlikte sürekli artacaktır. Eğer kaliteli kahvenin nasıl elde edileceğini biliyor ve bunun satışını gerçekleştirebileceğinize inanıyorsanız mutlaka denemeniz gereken bir iştir.

6 – Emlakçılık

Çoğu gelişmiş ülkede emlakçıyla görüşmeden ya da emlakçı aracılığı olmadan ev alışverişi yapılması ya da kiralanması mümkün değildir. Kısa süre içerisinde ülkemizde de emlakçılar olmaksızın ev alışverişi yapılması ya da kiralanmasının önüne geçilecek kanuni düzenlemeler yapılması beklenmektedir ve mevcut dönemde çıkarılan yönetmeliklerle bunun sinyali de verilmektedir. Eğer çevreniz genişse ve kendi ağınızı oluşturabileceğinize inanıyorsanız çok düşük bir sermaye ile emlakçı olabilir ve alım satım, kiralama gibi işlemlerden komisyon geliri elde edebilirsiniz.

7 – Çiğ Köftecilik

Son dönemlerde çiğ köfteci sayısı hızla arttı ve artmaya da devam ediyor. Ancak bu durum bir kültürün oluşmasını da sağladı ve tüketiciler belirli aralıklarla çiğ köfte sipariş etmeye başladı. Dolayısıyla pazarda halen doldurulması gereken bir pay var ve iyi bir araştırmayla mantıklı bir konumda çiğ köfteci açılması düşünülebilir.

8 – Fastfood

Kendinize has lezzet ve küçük bir dükkanla ayakta servis yapmanız mümkündür. Müşterilerin yemek yemek için içeride oturması gerekmiyor ve siparişin hızlı bir şekilde ürüne dönüştüğü dükkanlar yeni trend. Bunun araştırması ve incelemesini yemek sipariş uygulamalarında en çok satış yaptığını tespit ettiğiniz dükkanları ziyaret ederek anlayabilirsiniz.

sermayesiz iş fikirleri
sermayeye gerek olmadan yapabileceginiz 10 is fikri

9 – İkinci El Kitap Alıp Satmak

Özellikle üniversite bölgelerinde açacağınız ikinci el dükkanıyla diplomasını alan öğrencilerden bölüm derslerinde okutulan kitapları alabilir ve üniversiteye yeni kayıt yapan öğrencilere satabilirsiniz. Dönemsel bazda çok ciddi satış hacimlerine ulaşmanız ve isteğinize bağlı olarak uzun tatiller yapmanız mümkündür.

10 – Sertifikalı İş Edindirme Kursları

İŞKUR tarafından son dönemlerde sık sık meslek edindirme kursları düzenlenmekte ve bu kapsamda başarıyla mezun olanlar sertifikalandırılmaktadır. Bu sertifikalar kendi işinizi kurmak için çeşitli devlet desteklerinden yararlanmanız için yeterli olabilmekte ve bu sayede neredeyse hiç paranız olmadan iş kurmanız mümkün hale gelmektedir. Sertifikalı iş edindirme kurslarına katılıp kendi işinizi kurmanız tam anlamıyla yatırımınızın emek olduğu bir durumdur.

20 bin TL ile yapılabilecek 10 iş fikri ile ilgili yazımızı yaklaşık 3 dakikada okuyabilirsiniz. Bunun yanı sıra Ticaret bölümümüzde konuyla alakalı daha bir çok bilgi ve dökümana burayı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.


Etiketler

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı