fbpx
BlogKonut KredisiSıfır Faizli Krediler

Sıfır Faizli Ev Kredisi Veren Bankalar Var mı

Bankalar ticari kuruluşlardır ve kar amacı güderler. Dolayısıyla normal şartlarda faizsiz konut kredisi vermezler, ancak bazı projeler ya da kampanyalar kapsamında tüketiciler faizsiz kredi kullanma imkanına sahip olabilir. Bu kampanya ve projeler bankalar tarafından sağlanmadığı için bankaların faizsiz konut kredisi verdiği söylenemez, ancak aşağıda nasıl sıfır faizle konut satın alınabileceğine değinilecektir.

faizsiz ev kredisi
sifir faizli ev kredisi veren bankalar var mi

Oluşturulan faizsiz konut kredileri genellikle faiz yükünün inşaat şirketleri tarafından karşılanması ve bankanın da söz konusu konutun satın alınabilmesi için gereken ana parayı tüketiciye sağlamasıyla gerçekleşir. Bu karışık gibi görünebilir, ancak inşaat şirketinin alacağının bir kısmını bankaya vermesinden farklı bir durumu ifade etmemektedir.

Faizsiz Konut Kredisi

Geçtiğimiz yıl bir araya gelerek konut kredisi faizlerinin düşürülmesi gerektiği yönünde bir açıklama yapan gayrimenkul dernekleri, sektördeki banka egemenliğine son verebilmek için kendi kararlarını alıklarını duyurmuş ve bu kapsamda tüketicilere faizsiz konut kredisi sağlanabileceğini açıklamıştı.

Emlak Konut GYO ve GYODER iş birliğiyle hazırlanan kampanya kapsamında bazı inşaat projeleri için yine bazı banka şubeleriyle anlaşmaya gidildi ve bu projelere dahil olan konutları satın almak isteyen tüketicilere % 10 peşinat ödemesi yapmaları halinde 60 aya kadar faizsiz konut kredisi verilebileceği duyuruldu.

Aynı toplantıda faizsiz konut kredileriyle ilgili atılıma ek olarak çok düşük faizli ve 20 yıla varan vadelerle kullanılabilecek konut kredilerine de değinildi. Bu kapsamda çeşitli girişimlerde bulunduklarını ifade eden dernekler, gelecek dönemlerde % 0,45 ve % 0,75 faiz oranlarıyla 20 yıla varan vadelerle finansman tahsis edilebileceğini açıkladı.

Peki Sıfır Faizle Nasıl Konut Satın Alınacak?

Aslında sistem oldukça basit ve sürdürülebilir bir prosedürler bütünü. Şöyle ki satın alınacak konuta karar verildikten sonra evin toplam değerinin % 10’u kadar peşinat ödemesi yapılmalı ve konut için bankadan finansman tahsis edilmelidir. Banka, finansman ödemesini doğrudan inşaat şirketine yapacak tüketici evin tüm haklarını satın almış sayılacak. Prosedürleri adım adım açıklamak gerekirse:

  1. Emlak Konut ve GYODER tarafından düzenlenen konut projeleri arasından satın alınacak konuta karar verilir.
  2. Söz konusu konutun finansmanı konusunda yetkili kılınmış banka şubesiyle iletişime geçilir ve sözleşme hazırlanması istenir.
  3. Banka, sözleşmeyi hazırlar ve inşaat şirketiyle bir araya gelerek konutun satış işlemini gerçekleştirmek üzere % 10 peşinat talep eder.
  4. % 10’luk peşinatın açılacak banka hesabına yatırılmasına ve blokelenmesine istinaden finansman tahsis edilir ve konut satın alınmış olur.
  5. Tüketici, 60 aya kadar taksitlendirilebilen sıfır faizli kredisinin ödemelerini bankaya yapmaya başlar.
peşinatsız ev almak
faizsiz ev nasil alinir hic pesinat olmadan

Tüketicilerin, sıfır faizli konut kredileri kullanabilmesi için Emlak Konut GYO ve GYODER ile protokol imzalayan bankalar Ziraat Katılım Bankası, Ziraat Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Vakıfbank, Akbank  ve Halkbank olarak açıklanmıştır.

Ek olarak tüketicilerin bu yönde bir talebi olması halinde ödenecek peşinat miktarı arttırılabilmekte ve geriye kalan tutar uzun vade ile faizsiz olarak ödenebilmekte. Bu yöntem, taksit miktarını düşürmek isteyen tüketiciler tarafından tercih edilmektedir.

Ayrıca konut satın alınması konusunda yeni ve alternatif bir diğer faizsiz ev alma yöntemi de Gayrimenkul Sertifikası Alımı olup, bu konuda etraflıca bilgi paylaşımında bulunduğumuz bölümümüze de buradan ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu