fbpx
Bankalar

Devlete Ait Tüm Bankaların Listesi

Ülkemizde bankacılık faaliyetleri her geçen gün artarken, yurt dışı menşeili birçok bankanın da ülkemizde faaliyetlerine başladıklarını görmekteyiz. Bununla birlikte bankacılık faaliyetleri yürüten bankalar genel itibariyle; özel sermayeli bankalar, devlet bankaları ile özel sermayeli katılım bankaları ve devlet katılım bankaları olarak sınıflandırılabilir. Tüketicilerin tercihi ilk etapta devlet bankaları olduğu için; Türkiye ‘de devlete ait tüm bankaların listesi ve bunlarla ilgili kısa bilgiler vermenin faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Şimdi sırasıyla devam edelim.

Devlete Ait Tüm Bankaların Listesi

Öncelikle devlete ait bankaların bir listesini yapacak olursak;

  • T.C. Ziraat Bankası,
  • Halkbank,
  • Vakıfbank olduğunu görüyoruz.

Bununla birlikte devlet son dönemde ekonomik ve bankacılık politikası gereğince katılım bankacılığında da faaliyetlerine son sürat devam ediyor. Dolayısıyla devlete ait katılım bankalarına da bakacak olursak;

  • Ziraat Katılım Bankası,
  • Vakıf Katılım Bankası,
  • Emlak Katılım Bankası olduğunu görüyoruz.

Şimdi dilerseniz kısaca bu bankalar hakkında da kısaca bilgiler sunalım.

T.C. Ziraat Bankası

Ülkemizin en eski bankalarından birisi olan T.C. Ziraat Bankası ‘nın kuruluş amacı; zirai faaliyetlerin desteklenmesi, çiftçilere gerekli finansmanların sağlanmasıdır. Ancak son dönemde hemen hemen her alandan tüketiciye kredi ve finansman destekleri sunmakta, bankacılık hizmeti vermektedir.

Müşteri Hizmetleri Numarası : 0 850 258 00 00

Web Sitesi : https://ziraat.com.tr 

Halk Bankası

Yine eski devlet bankalarından birisi olan Halkbankası ‘nın kuruluş amacı ise; esnaf ve kobilerin desteklenmesidir. İşlerini büyütme konusunda gerekli kredi ve nakit desteğinin sağlanmasıdır. Zamanında bizzat Mustafa Kemal Atatürk ‘ün talimatları ile kurulmuştur.

Müşteri Hizmetleri Numarası : 0 850 222 04 00

Web Sitesi : https://halkbank.com.tr

Vakıfbank T.A.O.

Sermaye yapısı olarak güçlü olan Vakıfbank; vakıfların desteklenmesi amacıyla kurulmuş, günümüzde ise yine her türlü tüketicinin ihtiyaçlarına cevap veren bir kamu bankası konumundadır. Özellikle konut kredisinde Sarı Panjur kampanyaları ile tüketicilerde tercih sebebi haline gelmiştir.

Müşteri Hizmetleri Numarası : 0 850 222 0724

Web Sitesi : https://vakifbank.com.tr

Ziraat Katılım Bankası

Yakın zaman önce kurulan Ziraat Katılım Bankası, devlete ait olan ilk katılım bankasıdır. Klasik bankacılık anlayışı yerine katılım bankacılığı benimsenmiş ve bu minvalde hizmet vermektedir. Yine tüketiciler arasında taşıt ve konut finansmanında çok fazla talep görmektedir.

Müşteri Hizmetleri Numarası : 0 850 220 50 00

Web Sitesi : https://ziraatkatilim.com.tr

Vakıf Katılım Bankası

Bank Asya Katılım Bankası ‘nın ilgili kararlar neticesinde faaliyetlerinin durdurulması ve devlet tarafından yönetilmeye başlaması ile birlikte; sonrasında isim değişikliği yapılmış ve Vakıf Katılım Bankası ortaya çıkmıştır. Vakıf Katılım Bankası da diğer katılım bankaları gibi taşıt ve konut finansmanları ile dikkat çekmektedir.

Müşteri Hizmetleri Numarası : 0 850 202 1 202

Web Sitesi : https://www.vakifkatilim.com.tr

Devlete Ait Tüm Bankalarin Listesi

Emlak Katılım Bankası

Kuruluşu yine eski olan ancak hikayesinde birçok faaliyet durdurma, tekrar başlama, birleşme, vs. aksiyonlar yer alan Emlak Bankası, son olarak yine katılım bankacılığı faalyietleri kapsamına alınarak Emlak Katılım Bankası adı altında tüketicilere hizmet vermeye başlamıştır. Bireysel ihtiyaç finansmanı, konut finansmanı ve taşıt finansmanı hizmeti ile diğer katılım bankacılığı faaliyetlerini sürdürmektedir.

Müşteri Hizmetleri Numarası : 444 26 26

Web Sitesi : https://emlakbank.com.tr

Sizler için daha önceden ele aldığımız Şubeye Gitmeden Anında Kredi Veren Bankalar konulu içeriğimize de göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu