fbpx
Yatırım

Taksitle Senetle Altın Almak Mümkün mü Nerelerden Alınabilir

Taksitli alışveriş konusunda birçok yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi ile beraber, kredi kartı ile taksitli altın alışverişi de tamamen yasaklanmıştı. Fakat bu sektörde yaşanan kriz ve kuyumcuların iş konusunda olumsuz sonuçları alması, yeni bir düzenlemenin aktif olmasını ve kredi kartına 4 taksitle altın satışının yapılmasını sağlamıştır. Taksitle altın almak ödeme kolaylığı olması açısından olumlu olmakla beraber, yatırım amaçlı altın alımlarında ise faiz yükü eklenmesinden dolayı, olumsuz sonuçları doğurmaktadır.

Taksitli Altın Bilezik

Taksitle altın almak isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri altın türü ise, altın bileziklerdir. Bunun nedeni ise altın bileziklerin hem düğün takısı olması, hem de yatırım yapmak isteyen kişilerin bilezik almaya olumlu bakmalarıdır. Taksitli altın bilezik, yatırım olarak alınıyorsa eğer, alış ve satış esnasında çok fazla zarar etmemek amacı ile işlemeli bileziklerden uzak durulmalı ve genel olarak normal bilezikler tercih edilmelidir.

Taksitle ve Senetle Altın Nerelerden Alınır?

Genelde tüm kuyumcular belirli bir fiyat farkı uygulayarak, taksitle yani kredi kartıyla altın satışı yapıyorlar. Ancak burada en önemli nokta ise, kuyumcu tarafından kullanılan POS cihazına ait bankanın kredi kartı ürününü kullanmaktadır. Taksitle altın alacağınız kuyumcuyu çok iyi seçmeniz ise, daha az faiz ödemesi yapmanızı sağlayacaktır. Çünkü bazı kuyumcular, taksitli satış olduğu için yüksek fiyat biçmekte ve doğal olarak, daha fazla ödeme yapılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle taksitle altın almak isteyen kişilerin farklı birkaç kuyumcudan fiyat teklifi aldıktan sonra alımda bulunmaları, zarar etmeme konusunda mantıklı bir seçim olacaktır.

Taksitle Altın Almak Doğru mudur?

Taksitle altın almak yatırım hedefine göre oluyorsa eğer, altın fiyatının üzerine yüksek faiz uygulanması sebebiyle, tercih eidlen bir yöntem değildir. Bilindiği üzere altın uzun vadeli bir yatırım aracıdır ve altın alış fiyatları ile satış fiyatları, ayrı olarak hesaplanıyor. Altını kuyumcular yüksek fiyat üzerinden satarken, bozdurmanız durumunda daha düşük fiyatları aktif ediyor. Zaten arada bulunan bu alım satım farkının üzerine eklenen taksitli alışveriş faizi düşük vadede aldığınız altını satmanız halinde kesinlikle sizlerin zarar etmesini sağlayacaktır. Ancak uzun vadeli yatırım yapılması ya da bir yakınınızın düğününde takı amacı ile zorunlu altın alımlarında taksitli alışveriş ödeme kolaylığı sağlaması açısından oldukça yararlı olacaktır. Bu yüzden altını taksitle alırken, yatırım yapılmak için mi, yoksa düğün için mi alınıyor olmasına dikkat edilmelidir.

taksitle altın almak
taksitle altin nereden alınır

Kimi kuyumcular normal satış fiyatına göre taksit yaparken, bazıları da vade farkı koyarlar. Vade farkını da göz önünde bulundurmalı ve buna göre alım yapmalısınız. Altın zaten bugünlerde çok değer kazanan bir yatırım aracı değildir ve sizlerin zarar etmesini sağlayacaktır. Sizlere en yakın kuyumcuya giderek, taksitli altın alımı yapabilirsiniz.

Yapılan son düzenleme ile birlikte hayata geçirilen Altın Sertifikası ile Altın Kiralayarak Para Kazanma konusunda bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

 


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu