fbpx
Ticaret

Türkiyenin En Zengin 20 Şirketi ve Faaliyet Alanları

Türkiye ekonomisi gelişmekte olan ülkeler arasında olan bir ülkedir. Son 10 yılda ise ekonomi de rakamlar artış göstermeye başlamış ve dünya ekonomileri arasında sırası üst kısımlara yükselmiştir. Türkiye de ise en zengin 20 şirket 2019 yılı itibariyle ise sıralı halde şöyledir.

1-) Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi (Tüpraş)

1983 yılında İzmit merkezli olarak kurulan Tüpraş petrol sektöründe önde gelen bir firmadır, Hisse değerleri milyonlarca liraları bulan Tüpraş ülkedeki tüm petrol yataklarının ve çıkarılan doğal enerji kaynaklarının tek çatı altında toplanmasını ve piyasaya dağıtılmasını sağlar. Türkiye’deki rafinerileri ise Kocaeli, Kırıkkale, İzmir ve Batman’dadır.

2-) Enerji Piyasaları İşletmesi Anonim Şirketi (Epiaş)

Epiaş da tıpkı Tüpraş gibi 2013 yılında ülkedeki elektrik piyasasını yek çatı altında toplamakta ve bölgesel dağıtımlarını yetkili firmalara yapmaktadır. Bu kurumların misyonları işlerini şeffaf ve güvenilir şekilde yapmaktır. Bu yetkili firmalar ise Tedaş, Teiaş, Aydem gibi elektrik dağıtım firmalarıdır.

3-) Omw Petrol Ofisi A.Ş. (Poaş)

Petrol ofisi ülke genelinde yaygın akaryakıt dağıtım ağıyla bilinen bir firmadır. 2000 in üzerinde akaryakıt satış noktası vardır. Akaryakıtların yanında madeni yağ üretimi ve satışı vardır. Petrol ofisi bu hizmetlerinin yanı sıra müşteri memnuniyetini de ön planda tutan yeniliklere ve değişime açık firmalardandır. Net satış rakamlarına göre de Türkiye’nin en büyük 3. Şirketi olarak listeye girmiştir.

4-) Botaş Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (Botaş)

Botaş 1974 yılında merkezi Ankara da kurulmuş olan ve sermayesinin tamamı Türkiye Varlık Fonu Anonim Şirketinde kayıtlı olan bir doğalgaz ve petrol taşıma şirketidir. Tüpraş ile iştiraklerde bulunan şirket Türkiye’nin ilk 20 ekonomisi arasında şu anki kazancı ile 4. Sıradadır.

5-) Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı (Thy)

Türk Hava Yolları sadece Türkiye de değil dünyanın birçok ülkesinde de geniş ulaşım ağı sayesinde varlık gösterebilmiş ve tercih edilen bir hava yolu şirketidir. Turkısh Airlines markası adı altında ise Anadolu jet, Sun Express, Turkish Technic, Türk Hava Yolları Teknik Anonim Şirketi, North Cyprus Airlines, TGS Yer Hizmetleri Anonim Şirketi, Türk Hava Yolları Opet Havacılık Yakıtları Anonim Şirketi, Güne Ekspres Havacılık ve Do&Co gibi önemli firmalar vardır. Tüm firmaların ortak kazancına göre THY listenin 5. Sırasındadır.

6-) Opet Petrolcülük Anonim Şirketi (Opet)

Akaryakıt sektörünün öncülerinden Opet, Petrol Ofisinin 2 sıra gerisine düşerek 6. Ekonomi olmuştur.

7-) Bim Birleşik Mağazalar Anonim Şirketi (Bim)

Sıklıkla rastladığımız ve alışveriş yapmayanların dahi bildiği küçük marketler zinciri Bim, arkasındaki siyasi dayanakların da yardımıyla giderek büyümüş ve ülkedeki en zengin 20 ekonomi içine girmeyi başarmıştır.

8 ) Ford Otomotiv Sanayi Anonim Şirketi (Ford)

Ford Otosan 1959 yılında Gölcük merkezli olarak kurulmuş, Koç holdingin de desteğiyle yoluna Ford Otomotiv olarak devam etmiştir.

türkiyenin en zengin şirketleri
turkiyenin en zengin 20 sirketi ve faaliyet alanlari

9-) Türkiye Elektrik Ticaret Ve Taahhüt Anonim Şirketi (Tetaş)

TETAŞ elektrik dağıtım firması olarak hizmet vermekte ve bölgesel kuruluşların bağlı olduğu merkez görevini görmektedir.

10-) Shell & Turcas Petrol Anonim Şirketi (Shell)

Akaryakıt sektöründe dağıtım ve satış hizmete veren firma 1000 in üzerinde istasyona sahiptir. Petrol ofisi ve Opet’ten sonra 3. En büyük firma olmakta, ülkede ise 10. En büyük kazanca sahip firması olmaktadır.

11-) Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi (Türk Telekom)

Türkiye’nin iletişim devi olan firma Ptt ile ayrı kurumlar olarak çalışmaya başladıktan sonra hızla büyümüş ve profesyonelleşmiştir.

12-) Arçelik Anonim Şirketi (Arçelik)

Beyaz eşya firmalarının arasından sıyrılan ve dünyaya açılan markamız Arçelik hem yenilikçi hem de akılcı çözümleriyle kendi ürünleri yanı sıra yan firmaları için de ürünler tasarlamaktadır. Bilinen ve tanınan en büyük yan kuruluşu ise yine aynı sekterde hizmet veren Altus’tur.

Listede geri kalan 8 şirket

13-) Tofaş Türk Otomobil Fabrikası Anonim Şirketi (Tofaş)

14-) Turkcell İletişim Hizmetleri Anonim Şirketi (Turkcell)

15-) Doğuş Otomotiv Servis Ve Tic A.Ş (Doğuş)

16-) Ereğli Demir Ve Çelik Fabrikaları Anonim Şirketi (Erdemir)

17-) Migros Ticaret Anonim Şirketi (Migros)

18-) Enka İnşaat Ve Sanayi Anonim Şirketi (Enka)

19-) Anadolu Efes Biracılık Ve Malt Sanayi Anonim Şirketi (Efes)

20-) Ic İçtaş İnşaat Tic. Ve Sanayi Anonim Şirketi


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu