fbpx
ArabalarSigorta

Sigorta Şirketinden Pert Araç Alıp Satmak Karlı mıdır

Sıfır km araçların fiyatlarının artması, buna karşın ikinci el fiyatlarının da neredeyse sıfır km ile yarışır düzeyde olması nedeniyle tüketicilerin kaza yapmış, perte çıkmış ya da çekme belgeli araçlara yöneldiği bilinen bir gerçektir. Bu kapsamda perte çıkmış araçlara artan talep bir fırsatı da beraberinde getirmiş ve faaliyet konusu hemen bir sektöre dönmüştür. Hali hazırda pert araç alımı yapılabilecek bir çok kurum var, ancak sigorta şirketlerinden pert araç alıp satmak karlı mıdır, nelere dikkat edilmeli ve türevi konulara kısaca değinilmesi yararlı olacaktır:

Hasarlı Araç Alıp satma

Araç arayışı içerisinde olan kişiler araba ilan dizinlerini kontrol ettiğinde aynı özelliklere sahip, aynı km neredeyse birbirinin tamamen aynısı iki araç arasındaki fiyat farkının neden kaynaklandığını hemen anlayabilir. Burada daha ucuza satılan araç kaza geçirmiş ve tamir ettirildikten sonra yeniden satışa sunulmuştur. Tüketiciler eğer araç binilecek durumdaysa ilgili arabaya talep gösterebilir fakat pazarda ciddi rekabetin söz konusu olduğu unutulmamalıdır.

Hasarlı Araba Nasıl Alınır?

Hasarlı araba almak isteyen kişiler sigorta şirketlerinin düzenlediği ihalelere katılım sağlamalı ve araç için teklif vermelidir. İhale kuralları sigorta şirketinden sigorta şirketine değişiklik gösterebilir fakat satış her zaman için en yüksek teklifi veren kişiye yapılacaktır.

Sigorta şirketleri ihalelerini internet üzerinden ya da daha önceden veri tabanına kayıt olunduysa kısa mesaj ya da çağrı merkezi aracılığıyla duyuracaktır.

Geçtiğimiz dönemlerde küçük araç tamircileri ve galericilerin hasarlı araba satın aldığına pek tanıklık edilmezdi, ancak son dönemlerde sigorta şirketlerinin düzenlediği ihalelere katılım sağlayan kişiler incelendiğinde çoğunun araç tamircisi, galerici ya da bir şekilde otomobil sektörüyle doğrudan ilgili kişiler olduğu görülecektir.

İhaleyi Kazanmak Zor Mu?

Yukarıda da değinildiği gibi otomobilden anlayan kişilerin ihaleye girmesi ve özellikle araç tamircilerinin ihalelerde yer almaya başlaması ihale fiyatlarının neredeyse tamir bedeliyle aynı olmasına sebebiyet vermektedir. Oto tamircileri aracı tamir fiyatına alsa dahi satış yaptıktan sonra tamir fiyatı kadar para kazanacağı için teklif vermek konusunda ciddi şekilde özgürdür.

Buna karşın otomobil tamir etmekten anlamayan ya da farklı bir kişiye bunu yaptırmayı düşünenler araç tamir bedelini de hesaba katması gerektiği için ihaleyi kazanmakta, daha doğrusu kendisi için mantıklı olabilecek fiyattan alım yapmakta zorlanacaktır.

Bu nedenle ihaleye girerken mutlaka tamir sürecini de hesaba katmak, oto tamircilerinin rekabeti zorlayan fiyat tekliflerini def etmeye yarayacak bir strateji geliştirmek önemlidir.

pert araç alıp satmak
sigorta sirketinden pert arac alip satmak

Pert Araba Alıp Satmak Karlı Mı?

Açıkçası 5-10 yıl öncesine kadar pert araç alım satım işi ciddi şekilde karlıydı, ancak şu günlerde sanayilerdeki işçilik ücretlerinin artması, tamircilerin de ihaleye girmeye başlaması, tüketicilerin hasarlı araçlara göz ucuyla dahi bakmaması alım-satım işinden kar etmeyi ciddi şekilde zorlaştırmıştır. Bu kapsamda % 20 kadar kar elde edebilmek için bu kadar efor sarf etmektense aynı karı hasarsız araç alım satımı yaparak sağlamak daha mantıklı olabilir.

Sitemizde daha önceden yayımladığımız Kasko ve Trafik Sigortası Kapsamları Arasındaki Farklar Neler konulu yazıyı da buradan https://onlinekrediler.net/kasko-ve-trafik-sigortasi-kapsamlari-arasindaki-farklar-neler/ ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu