fbpx
Arabalar

Peşinatsız Araba Kredi Kampanyaları Tek Başlıkta 2021

Taşıt kredileri aracılığıyla bankaların otomobil sektöründe giderek daha fazla söz sahibi olması ve ipleri ele geçirmeye çalışması sektörel bazda bir adım atılmasına ve otomobil üreticilerinin kendi finansman şirketleri aracılığıyla tüketicilere çeşitli kolaylıklar sağlamasına katkıda bulunmuştur. Bu kapsamda tüketiciler satın alacakları otomobiller için banka kredilerine bir alternatif bulmuş ve hatta peşinat ödemesi yapmadan dahi araç sahibi olmaya başlamıştır. Bu açıdan peşinatsız araba kredi kampanyaları 2021 yılında ne durumda ve bu kampanyalara nasıl katılım sağlanır kısaca değinilmesi yararlı olacaktır.

Kampanyalar

Kampanyalar doğrudan peşinatsız ödemeye ilişkin olmamaktadır zira konuyla ilgili BDDK düzenlemesi vardır. Dolayısıyla tüketicilerin peşinatsız araba kredisi veren kurumlar aracılığıyla dilediği aracı peşinat ödemeden satın alması gerekir. Bu şekilde model özelinde kampanya düzenlenmesini beklemeden ilgilendiği arabaların sahibi olunabilir.

Peşinatsız Araba Kredisi Veren Kurumlar

Peşinat ödemesi BDDK mevzuatı gereğince taşıt kredileri için zorunludur. Bu açıdan bir zorunluluk bulunsa da iki ayrı kredi kullanılarak peşinat ödemesi yapılmayabilir ya da senet  vb. yöntemlere başvurulabilir. Peşinat ödemesi yapmaktan kurtulmak için izlenebilecek stratejiler bununla da sınırlı değildir, yaratıcı olmak ve hukuki prosedürleri biraz araştırmak yeni yöntemler keşfetmek için yeterli olacaktır.

Peşinatsız araba kredisi veren kurumları otomobil üreticileri ve galeriler olarak ikiye ayırmak gerekir. Bankalar doğrudan peşinatsız kredi kullandırmadığı için ayrı bir başlık altında incelenecektir.

Otomobil Üreticileri

Otomobil üreticileri neredeyse her ay farklı model araçları için çeşitli kredi kampanyaları oluşturmakta ve bu kampanyalar kapsamında tüketicilerin sıfır faizli ya da çok düşük faiz oranlarıyla taşıt kredisi kullanmasını mümkün kılmaktadır. Bu kampanyalara katılım sağlayan tüketiciler sıfır faizle çektiği bu krediye ek olarak banka kredisine başvurabilir ve banka kredisini aracın peşinat ödemesini yapmak için kullanabilir.

Borç ödemelerinin büyük bir kısmı sıfır faizli olarak yapılacağı için çok düşük maliyetle yüksek miktarda krediyle araç satın alınmış olur.

Bu prosedürler aracılığıyla kredi kullanmak ve araç satın almak isteyen tüketicilerin ilk durağı kredi vermek konusunda yetkili araç satış bayileri olmalıdır. Araç kredisi için başvuru iletildikten sonra ne kadar peşinat ödemesi yapılması gerektiği hesaplanmalı ve bu peşinat miktarı uyarınca da banka kredisi için başvuru iletilmelidir. Her iki kredi de toplamda 1 hafta içerisinde onaylanıp tahsis edilecektir.

Araç Galerileri

Araç galerileri sektördeki fırsatı görmüş ve tüketicilere senetle araç satmaya başlamıştır. Düzenlenen senetler genel itibariyle araç bedelinin bir miktar üzerinde toplam ödemeye ilişkin olsa da tüketicilerin bankalar aracılığıyla kullanacağı krediye nazaran daha maliyetsiz bir şekilde araba satın almasını mümkün kılmaktadır.

Senetle araç satın almak isteyen tüketicilerin büyük, güvenilir ve uzun süredir bu işi yapan galerileri araştırması ve başvurusunu yapması gerekir. Senet alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay her ay için ayrı senet düzenlenmesi ve ödemelerin banka aracılığıyla yapılmasıdır. Ek olarak ödemeler yapıldıktan sonra senedin alınması kesinlikle ihmal edilmemelidir.

pesinatsiz araba kampanyalari
peşinat olmadan araba almak

Bankalar

Bankalar taşıt kredisi kullanmak konusunda ilk başvuru iletilen kurumlardır. Taşıt kredisi için başvuru ileten tüketiciler ödemesi gereken peşinat belirlendikten sonra bu miktarda ihtiyaç kredisi başvurusu iletebilir ve iki krediyle araç için hiçbir peşinat ödemesi yapmadan tamamen bankadan aldığı kredilerle araç satın almış olur. Başvurulabilecek en maliyetli fakat en basit çözümdür.

Wowwodan Senetle Faizsiz Araba Nasıl Alınır konulu yazımızı da bu bölümden ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu