fbpx
Şekerbank

Şekerbank Kredi Başvuru Sonucu Sorgulama (Hemen Öğrenme)

Özellikle kırsal kesimde tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişilere sağladığı avantajlar ve cazip ödeme seçenekleri nedeniyle tercih edilen Şekerbank, son dönemlerde konut kredisi ürünü için de sıkça başvuru almaktadır. Her gün binlerce kişinin kredi başvurusu ilettiği Şekerbank, bilgi edinme hakkı gereği tüketicilerin başvuru durumunu sorgulayabilmesini de mümkün kılmıştır. Bu kapsamda yaptığı kredi başvurusunun durumunu öğrenebilen tüketiciler, zaman kaybetmemek adına gerekli evrakları bir araya getirmekle uğraşabilir.

Kredi başvurusunun ne durumda olduğunu sorgulamak isteyen tüketicilerin başvuru sonrasında kendilerine teslim edilen form numarası ya da referans numarasıyla işlem yapması süreci daha da hızlandıracaktı, ancak her zaman için TCKN ile sorgulama yapma imkanı da bulunur.

Kredi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

Şekerbank’a iletilen kredi başvurusunun ne zaman sonuçlanacağı başvurunun nereden iletildiği ve hangi kredi için talepte bulunulduğuyla ilgilidir.

Örneğin anında tahsis özellikli bir kredi kampanyasına katılım sağlayan ve internet ya da mobil şube üzerinden kredi başvurusu yapan tüketiciler başvurusunun sonucunu 5 dakika içerisinde öğrenebilir.

SMS ile kredi başvurusu yapan tüketiciler bu başvuru ön onay statüsünde olacağı için çok kısa bir süre içerisinde başvurusunun sonucunu öğrenebilir.

Çağrı merkezi üzerinden kredi başvurusu yapan tüketiciler de tıpkı SMS ile yapılan kredi başvurusu gibi ön onay statüsüne sahip bir talepte bulunması kaynaklı çok kısa bir süre içerisinde kredi başvurusunun sonucunu öğrenebilir.

Şube hizmet kanalı üzerinden yapılan kredi başvuruları ise normal başvuru olması ve bir sonraki aşamada kredi tahsisinin gerçekleşmesi nedeniyle 1-3 gün içerisinde yanıtlanır. Çoğu zaman aynı gün içerisinde sonuç alınmaktadır, ancak kredi talebinin miktarına ve tüketicinin risk profiline bağlı olarak sürecin uzaması da mümkündür. Bankanın, zamanla ilgili hiçbir taahhüdü yoktur.

Başvuru Nasıl Sorgulanır

Şekerbank, iletilen kredi başvurusunun sorgulanması için çağrı merkezinin aranmasını talep etmektedir. Şekerbank şubeleri üzerinden de bilgi edinilebilir, ancak çağrı merkezi üzerinden alınacak bilgide farklı bir şeye erişilemeyeceği için çağrı merkezinin aranması daha yararlı olacaktır.

0850 222 78 78 numaralı çağrı merkezini arayan tüketiciler kredi bilgilendirme hattı üzerinden müşteri temsilcisine bağlanarak kredi başvurusunun ne durumda olduğunu öğrenebilir.

Şekerbank şubelerinden bilgi edinmek isteyen tüketicilerin ise nüfus cüzdanını mutlaka yanında bulundurması gerekecektir.

Başvuru Sonrası Ne Olacak?

İhtiyaç kredisi için başvuru ileten tüketiciler kredi değerlendirmesinin olumlu yanıtlanması durumunda daha önceden açtırdığı mevduat hesabına şubeye gitmeden kredisini tahsis edebilir.

Konut ve taşıt kredisi gibi mevzuat gereği ekspertiz incelemesi gereken ürünler için ise bir sonraki adıma geçilmiş olacak ve bu adımda ekspertiz incelemesi sonrası malın değeri belirlenip, ne kadarının kredilendirilebileceğiyle ilgili tüketiciyle temas kurulacak.

sekerbank kredi basvuru sonucu sorgulama ogrenme

İade Edilebilir Mi?

Ne miktarda ve vadede tahsis edildiği fark etmeksizin her kredinin iade edilmesi mümkündür. Fakat zarara uğramamak isteyen tüketicilerin cayma hakkı uyarınca kredi tahsisinden sonra 14 gün içerisinde krediyi hiç kullanmadan iade edecek olması gerekir. 14 gün içerisinde krediyi kullanmayan tüketiciler cayma hakkından yararlanarak faiz, komisyon ya da ceza ödemesi yapmadan kredisini aynen bankaya iade edebilir.

Sitemizde daha önceden ele aldığımız Kredi Şartları En Esnek ve Kolay Kredi Veren Bankalar konulu bölümümüzü buradan ziyaret edebilir, günümüz itibariyle kredi konusunda başvuruları daha esnek kurallarla inceleyen ve buna göre onay yapan bankaları öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu