fbpx
Konut Kredisi

Bir Kişi En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir Hesaplama

Tüketicilerin ne kadar kredi çekebileceği mevcut yaşam koşulları ve bankaların politikalarıyla oldukça yakından ilgilidir. Hayat pahalılığı ve kişilerin ortalama kazançları baz alındığında BDDK, kişilerin aylık gelirlerinin % 50’sinden daha fazla taksit ödemesi yapamayacağını belirtmiştir. Bu durumda bir kişinin en fazla ne kadar konut kredisi çekebileceği de aylık gelirine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

En Fazla Çekilebilecek Kredi Tutarı

En fazla ne kadar maaş alınabileceğinin hesaplanamaması gibi çekilebilecek en fazla kredi tutarı da hesaplanamayacaktır. Çünkü kişilerin gelirleri arasında ciddi farklılıklar vardır ve bu nedenle kişisel bazda çekilebilecek en fazla kredinin merak edilmesi daha mantıklı olacaktır.

Örneğin Ali’nin aylık 2000 TL geliri olsun ve bu geliriyle konut kredisi çekmek istesin. Bu durumda her ay ödeyebileceği maksimum taksit tutarı 1000 TL olacaktır ve 120 ay vadeyle kullanılabilecek konut kredisi için toplamda başvurulabilecek konut kredisi miktarı da 120 bin TL ile sınırlı kalacaktır.

Fakat konut kredisi özelinde hane geliri dikkate alınmaktadır. Yani aynı ev içerisinde yaşayan herkesin geliri mevzuat uyarınca konut kredisi taksitlerinin ödenmesi için ortak kullanılabilmektedir. Bu durumda Ali’nin evli olduğu ve eşinin de 2000 TL gelire sahip olduğu varsayıldığında Ali ve eşinin ortaklaşa yapabileceği konut kredisi taksit ödemesi 2000 TL olacaktır. Bu durumda 120 ay vadeyle 240 bin TL konut kredisi kullanılabilir.

Fakat geçtiğimiz yıl Emlak Konut GYO ve GYODER liderliğiyle düzenlenen bir sempozyumda bankaların konut kredileriyle sektörü ekarte etmeye başladığı konuşulmuş ve inşaat şirketlerinin şirket içi finansman kullandırabilmesi için hazırlanan eylem planından bahsedilmişti. Bu doğrultuda tüketiciler için ilk etapta 15 yıl vadeyle konut kredisi kullanılması imkanı sağlanmış, gelecek 5 yıl içerisinde 20 yıl vade ve çok düşük faiz oranlarıyla konut alınabileceği belirtilmişti.

Eğer Ali ve eşi kredi için bankaları değilde inşaat şirketlerinin şirket içi finansmanlarını tercih ederse toplamda 360 bin TL kadar konut kredisi kullanma imkanına sahip olacaktır.

Fakat bu tutar üst limittir yani yapılabilecek maksimum ödemedir. Bu miktarlarla kredi kullanabilmek için çok yüksek kredi notuna sahip olmak, gelirin düzenli olması ve risk içermemesi, sigorta primlerinin düzenli olarak yatırılması vb. şartlar gereklidir. Eğer bu şartlardan birinde veya bir kaçında aksaklık olursa maaşın % 50’si değil % 40, % 30 gibi oranları kredi taksit ödemeleri için ayrılabilecektir.

Kullanılabilecek Maksimum Kredi Miktar Nasıl Arttırılır?

Kullanabileceği kredi miktarını arttırmak ve maksimum limitle kredi kullanmak isteyen tüketicilerin ilk yapması gereken kredi notunu yükseltmeye çalışmaktır. Kredi notunu yükseltmek için en basit haliyle mevcut borçlar kapatılabilir ve sık kredi başvurusu yapmaktan vazgeçilebilir. İlerleyen dönemlerde taksit ödemelerinin geciktirilmemesi halinde kredi notu otomatik olarak yükselecektir.

Kredi notuna ek olarak gelirin arttırılması da maksimum kredi miktarını arttıracaktır. Ek gelir elde edebilmek amacıyla ikinci işe girilebilir, eş çalışmıyorsa bir işe başlayabilir ya da zam istenebilir. Bu durum da en kısa sürede kullanılabilecek maksimum kredi limitini arttıracaktır.

en fazla ne kadar konut kredisi çekebilirim
bir kisi en fazla ne kadar konut kredisi cekebilir hesaplama

Neden Aylık Gelirin Yarısını Taksitlere Ayırabiliyorum?

Gelirin ne kadarının kredi taksitlerine ayrılabileceği ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Türkiye’de bu oran % 50 olarak belirlenmiştir. Söz konusu oran dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkeye verdiği kredi notlarıyla da yakından ilişkilidir. Bir ülkenin kredi notu ne kadar düşük olursa gelirin taksit ödemelerine ayrılabilecek oranı da o denli düşük olacaktır. Bunun sebebi ilgili ülkede gelirin kısa süre içerisinde ödemelere aktarılması ve tasarruf yapılamamasıdır. Ülkemiz için konuşulacak olursa tasarruf en büyük ekonomik problemlerimizden birisidir.

Sitemizdeki yazılar arasında bulunan Konut Kredisi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu konulu bölümümüze de buradan ortalama 2,5 dk da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu