Seracılık İçin Devlet Tarafından Verilen Hibe Destekleri

Ülkemizin neredeyse her yerinde, örtü altı yetiştiriciliği olarak da bilinen seracılık yapılmaktadır. Bu seracılık faaliyetlerinin %50 ’lik bir diliminde her ne kadar domates üretimi olsa da, kavun, biber, karpuz gibi diğer ürünler de yetiştirilmektedir. Düşük dekarlık alanlarda yüksek gelir elde etmek isteyen çiftçilerimiz, için seracılık, oldukça avantajlı bir işletme faaliyetidir. Ayrıca bankalar seracılık faaliyeti gösteren çiftçilere 120 ay vadeli düşük faizli kredileri vermekte ve aynı zamanda seracılık için hibe desteği de bulunmaktadır.

Seracılık İçin Devlet Tarafından Verilen Hibe Destekleri

Seracılık Hibe Destekleri

Seracılık Hibelerinde Hangi Konularda Destek Veriliyor

Daha çok ılıman iklim tipine sahip olan bölgelerimizde yapılan seracılık için bankalar bir çok kredi olanakları vermektedir. Buna ek olarak devletimiz de Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı desteği kapsamında örtü altı yetiştiriciliği faaliyetleri yapan çiftçilerimize yatırım aşamasında ve üretim aşamalarında seracılık için hibe desteği vermektedir. Bizlerde devletin sunmuş olduğu bu avantajlı hibe desteğini, yazımızda detaylı olarak aktardık.

Seracılık Hibelerinde Ne Kadar Destek Veriliyor

Devletin yukarıda bahsettiğimiz şartlar dahilinde verilen hibe desteği, aşağıdaki gibidir.

  • Yatırım aşamasından ki üreticilere %50 hibe oranları ile enerji kaynakları alımları
  • Üretim aşamasında yer alan çiftçilerimiz için ise, faaliyette oldukları dekara göre; mazot 4 TL, gübre 5 TL, toprak analizlerinde 2,5 TL, iyi tarım üretimine 100 TL ve danışman desteği için 600 TL verilmektedir.
  • Her türlü doğa olaylarından dolayı sigorta yaptırmak isteyen çiftçilerimize maliyetlerinin %50 oranında hibe desteği sağlanmaktadır.

Seracılık İçin Bankaların Kredi Destekleri Nelerdir?

Hayvancılık ve tarımsal üretime banka desteği denildiği zaman şüphesiz akla ilk gelen banka Ziraat Bankası’dır.” Bitkisel Üretim Kredileri ” sloganıyla vermekte olduğu parasal destek ile, sadece sera değil de her türlü yaş meyve ve sebze üretimi içerisinde senede 1 ödemeli yada yılda 2 geri ödemeli imkanlar ile kredi başvurusu yapabilmektesiniz. Bakanlar kuruluğu tarafından istenilen şartlar dahilinde faaliyet gösteriyor iseniz çok düşük faizler ile, Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu bu krediyi avantajlı şekilde alabilirsiniz. Hibe desteği de, kredi desteği de birçok çiftçi tarafından tercih edilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) Nasıl Kayıt Olunur Evraklar Koşullar

Sitemizi üzerinden, bankaların sunmuş olduğu özel Tarım kredileri ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Etiketler:

data-matched-content-ui-type="image_sidebyside" data-matched-content-rows-num="4" data-matched-content-columns-num="1" data-ad-format="autorelaxed">
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git