fbpx
PTTTicaret

PTT Kapıda Ödeme Sistemi Kurmak İçin Ayrıntılı Rehber

İnternetten alışveriş yapan tüketicilerin en büyük korkusu kredi kartı bilgilerinin çalınması ya da ödemesi yapılan ürünün teslim edilmemesidir. Ülkemizde ortaya atılan çeşitli mitler ve yaşanan mağduriyetler değiştirilmesi oldukça zor bir algıyı ortaya çıkarmış ve bu kapsamda satış yapmak isteyen e-ticaret girişimcileri kapıda ödeme sistemi kullanmaya başlamıştır. Kapıda ödeme sistemi çoğu zaman çeşitli sorunları çözmeyi başarmıştır, ancak aracı firmaların tahsil ettiği komisyon ücretlerinin üreticiyi zor durumda bırakabildiğini de hatırlatmak gerekir.

Kapıda Ödeme Sistemi Nedir?

Satışı gerçekleştirilecek ürünün kargo firması tarafından alıcıya ulaştırıldığı ve teslimatın gerçekleştiği sırada ürün bedelinin de kargo firması tarafından tahsil edilerek satıcıya ulaştırıldığı yönteme kapıda ödeme sistemi denilmektedir.

PTT kargo kapıda ödeme sistemi sayesinde nakit ya da kredi kartı özellikli tahsilatlar gerçekleştirebilmek mümkündür. Bu hizmetten yararlanmak isteyen girişimcilerin self servis hizmetlerinden ya da web entegrasyonlu çözümlerden yararlanması mümkündür.

Nakit Ödemeli Gönderi

Nakit ödemeli gönderi yöntemiyle ürün alıcıya teslim edildikten sonra ödeme nakit olarak tahsil edilir. Tahsil edilen para PTT kargo tarafından en geç 3 iş günü içerisinde satıcı hesabına aktarılır. Herhangi bir iade vb. işlem söz konusu olduğunda kargonun PTT aracılığıyla geri alınması mümkün olacak, ancak paranın satıcı tarafından iade edilmesi gerekecektir.

PTT Kapıda Ödeme Yönetmeliği

PTT’nin kapıda ödeme sistemi Ödeme Şartlı Özel Hizmet olarak isimlendirilmiştir ve bu isimle yönetmeliği düzenlenmiştir. Girişimciler bu hizmetten yararlanabilmek için PTT’nin izin verdiği ve kayıtlı gönderi türleri arasında  bulunan bir ürünü kargoya vermelidir.

Satıcılar, satışı gerçekleştirdiği ürünün faturasını mutlaka kargo ile birlikte tüketiciye ulaştırmalıdır.

Eğer satıcı vergi muafiyet belgesine sahipse Vergi Dairesi’nden bu belgeyi almalı ve PTT bölge müdürlüğüne teslim etmelidir. Bu sayede PTT, gönderisi gerçekleştirilecek her ticari ürün için Esnaf Muaflığı Sebebiyle Fatura Tanzim Edilememiştir yazacak ve tüketiciyi neden fatura olmadığıyla ilgili bilgilendirebilecektir.

Yurt içerisinde gönderim gerçekleştirecek satıcıların havale ile ödeme tahsil edecek olmaları halinde gerçekleştirebilecekleri en yüksek limitli satış 30 bin TL’yi aşamayacaktır. Eğer gönderinin bedeli çek hesabına aktarılacaksa havalenin üst limiti 60 bin TL olacaktır.

Konuta teslim edilecek ürünlerin üst limiti 3 bin TL’dir. Gönderi köye gidecekse üst limit 1000 TL’dir. 1000 TL’yi aşan gönderi bedelli ürünler için köydeki alıcıların PTT iş merkezlerine gitmesi ve ürünü kendilerinin alması gerekecektir.

ptt kapıda ödeme sistemi
ptt kapida odeme sistemi kurmak icin ayrıntili rehber

PTT Kapıda Ödeme Anlaşması Nasıl Yapılır?

PTT’nin kapıda ödeme hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişilerin vergi mükellefi tüzel bir kişilik olması gerekir. Bu şartın sağlanması halinde en yakın PTT bölge müdürlüğüne gidilerek ödeme şartlı özel hizmet imkanından yararlanılabilir. Prosedürler oldukça basit ve kısa sürmektedir. Bölge müdürlüğünde edinilecek evrakların doldurulması ve gönderilecek ürüne bağlı olarak değişen belgelerin teslim edilmesi halinde kısa süre içerisinde satış yapmaya başlanılabilir.

Sitemiz üzerinden PTT Kargo Çalışma Saatleri konulu yazımızı bu bölümden ortalama 2 dakika içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu