fbpx
İş Fikirleri

Parası Olmadığı İçin İş Fikrini Gerçekleştiremeyenler Ne Yapmalı

Girişimci, risk alan ve engelleri aşan kişiye denilmektedir. Bu kapsamda iş kurmak isteyen kişilere de girişmci denilmesi oldukça anlaşılabilir bir durumdur. Girişimcinin bu süreçte karşılaşacağı engellerden birisi de finansal sorunlardır, finansal sorunların üstesinden gelinebilmesi için çeşitli kurum ve kuruluşlardan destek alınabilir ki bu yazıda da tam olarak buna değinilecektir. Aşağıda parası olmadığı için iş fikrini gerçekleştiremeyenler ne yapmalı, finansal destek veren kurumlar ve türevi konular hakkında bilgi edinilebilir.

İş Kurana Destek Veren Kurumlar

İş kurmak isteyen fakat parası olmayan kişilerin istifade edebileceği kurumların başında KOSGEB gelmektedir. KOSGEB’e ek olarak bulunulacak faaliyetin konusuna göre değişecek şekilde çeşitli meslek kurum ve kuruluşlarından da destek alınabilir.

KOSGEB Destekleri

KOSGEB veri tabanına kayıtlı işletmelerin istifade edebileceği çeşitli destek programları bulunmaktadır. Yıllık bazda belirlenen bütçe sonrasında işletmelere ve girişimcilere çeşitli konularda faaliyet göstermeleri ya da şartları sağlamaları halinde sıfır faizli kredi ya da hibe gibi imkanlarla finansal destek verilebilmektedir.

KOBİ Proje Destek Programı

KOBİ Proje destek programı kapsamında işletmelerin yenilikçi fikirlerini hayata geçirebilmesi ve uluslararası piyasalarda rekabet edebilirliğini arttırabilmesi adına 150 bin TL’ye kadar hibe verilmektedir. Fikrin yenilikçi olması ve yönetim faaliyetine odaklı bir şey ortaya koyması gerekmektedir.

Genel Destek Programı

Genel destek programı kapsamında KOSGEB’in diğer proje desteklerinin içerisinde sayılamayacak şekilde desteğe ihtiyaç duyan girişimcilere finansal destek verilmektedir.

İş Birliği Güç Birliği Destek Programı

Aynı faaliyet konusuna sahip işletmelerin daha düşük maliyetlerle daha kaliteli ürünler üretebilmek ve tüketiciye daha rahat erişebilmek adına yapması gereken büyük çaplı altyapı, ar-ge vb. yatırımlarda ihtiyaç duyduğu finansmanı KOSGEB aracılığıyla tedarik etmesini mümkün kılan bu destek programı kapsamında verilen desteğin üst limiti 250 bin TL’si geri ödemesiz, 500 bin TL’si sıfır faizli olmak üzere 750 bin TL’dir.

Yeni Girişimci Destek Programı

Bu destek programı kapsamında iş kurmak için iyi bir fikri olan fakat parası olmayan girişimcilere finansal destek sağlanmakta, ilk adımı atmalarına yardımcı olunmaktadır. Kişiler işletmelerini kurarken karşılaşacakları maliyetleri karşılamak adına 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz destek alabilir. İşletmesini kuran girişimcilere faaliyete başlaması ya da faaliyete devam edebilmesi için 100 bin TL’ye kadar da sıfır faizli kredi desteği verilmektedir.

KOSGEB aracılığıyla alınabilecek diğer destek programları şöyledir:

  • KOBİ Gelişim destek programı,
  • Ar-Ge, inovasyon ve endüstriyel uygulama destek programı,
  • Girişimcilik destek programı,
  • Laboratuvar desteği,
  • Endüstriyel Uygulama Programı
  • Yurt içi fuar desteği,
  • Yurt dışı fuar desteği.

Esnaf ve Kefalet Odası vb. Krediler

Esnaf Kredi ve Kefalet Odası başta olmak üzere çeşitli kurumlar kendi üyelerinin çekeceği kredilere aracılık etmekte ve bu aracılık işlemi sonrasında riskin neredeyse sıfır olması nedeniyle düşük faizli banka kredisi kullanılması mümkün hale getirilmektedir. Bu tarz ürünlerle kredi çekmek isteyen tüketicilerin ortalama aylık % 0,45 faiz oranıyla yüklü miktarda kredi çekmesi ve ilgili krediyi de faaliyete başlamak ya da faaliyetini sürdürmek için kullanması mümkündür.

Tarım ve Hayvancılık Destekleri

Eğer girişimde bulunulacak faaliyet tarım ve hayvancılıkla ilgili bir konuysa yararlanılabilecek desteklerin arasında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kurumu, Ziraat Bankası vb. kurumlar da dahil olmaktadır.

Bu kurumlar tarım ve hayvancılığa başlamak ya da işini büyütmek isteyen üreticilere milyonlarca TL’ye varan miktarlarla kredi tahsis edebilmektedir. Tahsis edilen kredilerin çok büyük bir kısmı sıfır faizli ya da hibe türünde verilen kredilerdir. Bu kapsamda yapılması gereken tek şey ilgili kurumlarla iletişime geçerek duruma uygun bir kredi paketi olup olmadığını öğrenmektir.

Uygun bir kredi paketi bulunduğunda başvuru prosedürlerinin yerine getirilmesine istinaden kredi tahsisi gerçekleştirilebilir.

Çok İyi Bir İş Fikrini Ertelemeden Önce

Eğer iş fikriniz çok iyiyse fakat çeşitli sebeplerle ertelemeniz zorunlu hale geldiyse yapmanız gereken en önemli şey fikri mülkiyet hakkı edinmektir. Bunun için en yakın patent bürosuna giderek iş fikrinizin patentini almanız gerekir. Bunu yapmamanız halinde siz iş fikrinizi hayata geçirene dek geçen zamanda başkasının iş fikrinizi kopyalaması ve herhangi bir hukuki sorunla karşılaşmaması mümkün olabilir. Kısa süren prosedürler sonrasında patent alınması durumundaysa fikir çalınsa dahi hukuken hak aramak mümkündür.

Para Kazanmak için 5 Tavsiye

Para kazanmaya çabalamadan çeşitli desteklerle iş dünyasına nasıl atılabileceğine yukarıda değinildi. Bu 5 tavsiye ise genel itibariyle para kazanılmasıyla ilgili farklı bir perspektif kazandırmak adına aşağıda yer alıyor.

1 – El Yapımı Ürünleri Satmak

El yapımı ürünlerinizi satabileceğiniz n11, Gittigidiyor vb. platformlar var fakat iş bununla da sınırlı değil. Sosyal medya ya da kitlelerin aktif olarak yer aldığı farklı platformlar üzerinden el yapımı ürünlerinizi sıfır pazarlama maliyetiyle satışa sunup para kazanmaya başlayabilirsiniz. El yapımı işler somut emek söz konusu olduğu için maliyetinin katbekat üzerinde satışa sunulabilmektedir, alıcıya ulaşabilmeniz halinde rahatlıkla başlangıç sermayenizi toplayabilirsiniz.

2 – Kiralayın

Sahip olduğunuz şeyleri birilerine kiralamak iyi bir para kazanma seçeneği olabilir. Ayakkabınızı dahi kiralayabileceğinizi düşünerek kendinizi sadece araç ya da konutla sınırlandırmamak bu aşamada size yardımcı olabilir.

3 – Kendi Emeğinizi Kendiniz Satın

Herhangi birisinin altında çalışmamak kısa süre içerisinde yüklü miktarda para kazanmak için iyi olacaktır. Yapabileceğiniz şeyleri satın alması muhtemel kişilere ulaştırdığınızda yani müşterinizle doğrudan iletişim halinde olduğunuzda kısa süre içerisinde birisinin altında çalışarak kazanabileceğinizden çok daha fazla para kazanabileceksiniz.

4 – Takas Etmeyi Düşünün

Bir şey satın alırken, en azından işe başlarken paranız olmadığı için doğrudan ödeme yapmak yerine sahip olduğunuz bir şeyi almak istediğiniz şeyle değiştirmeyi teklif edin. Bu sayede para ödemeden ihtiyacınız olan şeyi satın almayı başarabileceksiniz.

sermayesiz yapılabilecek iş fikirleri
is fikrim var param yok

5 – Bazen Ucuz Etin Yahnisi de Yenebilir

En azından işe başlarken paranız olmadığı için olabildiğince ucuza kaçmak ve mümkünse ödemeyi vadelendirmeye çabalamak işe yarayabilir. En kalitelisini satın almak yerine işinizi görebileceğini düşündüğünüz ürünlere yönelmek en azından birkaç satış yapana kadar sizi idare edebileceği için iyi bir tercih olabilir.

Sitemiz üzerinden İş Fikirleri bölümünü buradan https://onlinekrediler.net/is-fikirleri/ ziyaret ederek alternatif fikirler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu