fbpx
BankalarBlogFinans Sözlüğü

Off Shore Bankalar Nedir ve Nasıl Hesap Açılır

Gündeme gelen Panama Belgeleri’nden sonra popülaritesi gittikçe artan off-shore bankacılık genel itibariyle vergiden kaçınmak ve uluslararası bankacılık kuralları ya da faaliyet gösterilen ülkedeki kanun değişikliklerinden etkilenmemek için yararlanılan bir hizmettir.

off shore bankacılık
off shore bankalar nedir ve nasil hesap acilir

Kıyı bankacılığı olarak bilinen bu hizmet genel olarak Virgin Adaları, Bermuda Adaları, Cayman Adaları, Panama vb. ülkelerde yürütülmektedir. Buralarda off-shore banka hesabı açan kişi ve şirketler hem yüksek faiz elde etmekte hem de yurt dışında elde ettiği gelirler için herhangi bir vergi ödemek zorunda kalmamaktadır.

Off-Shore (Kıyı) Bankacılığı Nedir?

Off-shore, ülke dışındaki faaliyetler itibariyle elde edilen fonların yine ülke dışındaki farklı bir ülkeye aktarılması ve bununla birlikte vergi ödemesinden kaçınılmasını sağlayan bir bankacılık türüdür. Off-shore hizmeti sunan bankalar sermaye sahiplerine yüksek faiz getirisi de taahhüt eder ve bu yönüyle çok daha cezbedici hale gelir.

Kıyı Bankacılığı Nasıl Çalışır?

Kıyı bankacılığı faaliyetine devam eden bankaların yaptığı iş yasalara aykırı değildir ve bu nedenle tıpkı diğer bankaların yaptığı gibi mevduat, kredi kartı, banka kartı vb. hizmetler sunabilir. Buna ek olarak ilgili ürünler yurt dışında kullanılıyor olsa dahi ödeme sistemlerinde sorunsuzca kullanılabilir ve herhangi bir problemle karşılaşılması halinde çözüm için konum değiştirilmesi talep edilmez.

Kıyı Bankacılığı Neden Kullanılır?

Kıyı bankacılığı faaliyetini idame ettiren bankaların çoğu genellikle suçlu iade anlaşması olmayan ülkelerde bulunur. Buna ek olarak mevduat hesaplarına çok yüksek faiz verir ve buna karşın çok düşük vergi alır.

Dolayısıyla faaliyet gösterdiği ülkedeki siyasi ya da ekonomik sorunlardan kaçınmak isteyen şirket veya yatırımcılar birikimlerini off-shore bankalarda değerlendirmeyi seçer.

Off-shore Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Off-shore banka hesabının hangi ülkede açılacağına bağlı olarak ülkeye gidilmesine dahi gerek olmayabilir, örneğin Panama banka hesabı açılması için ülkeye gelinmesini şart koşarken Morityus’da off-shore banka hesabı açmak isteyenlerin tek yapması gereken pasaportun onaylı kopyası, üç aylık ikametgah belgesi, herhangi bir bankadan alınacak referans mektubu ve CV ile tamamen internet üzerinden başvuru yapmaktır.

Kişi ya da kurum öncelikle hangi ülkede banka hesabı açacağına karar vermeli, daha sonra bu ülkede faaliyet gösteren bankalarla e-posta üzerinden iletişim kurmalıdır. Bazı bankalar evrakların ve evrak fotokopilerinin e-posta üzerinden gönderilmesini kabul edebilirken bazı bankalar yalnızca DHL, FedEx ya da Chronopost gibi özel kargo şirketlerinin yaptığı gönderileri kabul etmektedir.

Bu evrakların ulaştırılmasına istinaden hesap çok kısa bir süre içerisinde açılır ve kullanılabilir duruma gelir.

Off-Shore Banka Ücretleri

Off-shore hizmet veren bankaların yıllık hesap işletim ücretleri de bulunur. Bu ücretler bankadan bankaya ve ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilse de genel ortalamaları yılda 200 EUR civarındadır.  Bu kapsamda ilk ödeme hesap açılışı sırasında yapılır ve hesabın işletilebilmesi için düzenli olarak tekrarlanması gerekir.

Off-Shore Banka Hesabındaki Para Nasıl Çekilir ya da Harcanır?

Off-shore banka hesabındaki paranın harcanabilmesi ya da nakit çekimi yapılabilmesi için ek bir çaba sarf etmesine gerek yoktur. Off-shore bankalar da tıpkı diğer bankalar gibi yurt dışında harcama yapılabilmesini sağlayan banka ve kredi kartlarına sahiptir. Bu kartlara sahip olanlar günlük harcamalarını doğrudan bu ürünler aracılığıyla yapabilir ya da internet bankacılığı aracılığıyla ülkedeki hesabına para transferi yapabilir.

Off-Shore Banka Hesabı için Vatandaşlık Gerekir Mi?

Off-shore banka hesabı açabilmek için ilgili ülkenin vatandaşı olmaya gerek yoktur. Bir adet onaylı pasaport fotokopisi, ikametgah belgesi, banka referans mektubu, cv dosyası ve hesap açılış sözleşmesinin imzalanması ile kısa süre içerisinde hesap açılışı gerçekleştirilebilir.

Sitemizde daha önceden yayımladığımız ve yurt dışına para transferi yöntemleri ile ilgili alternatif bilgiler içeren konulu yazımızı bu bölümden inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu