Tüketici Güven Endeksi Ne Demek Neye Göre Hesaplanır

Bu yazımızda adını sürekli olarak gerek haberlerde ve gerekse ekonomi uzmanlarının dilinde duyduğumuz bir terim olan Tüketici Güven Endeksi ile ilgili bilgi vermeye çalışacak, Tüketici Güven Endeksi ne demek neye göre hesaplanır gibi konulara da değinmeye çalışacağız.

Tüketici Güven Endeksi Ne Demek Neye Göre Hesaplanır

Tüketici Güven Endeksi

Tüketici Güven Endeksi Nedir

Tüketici Güven Endeksi; İngilizce’den dilimize geçmiş ve asıl ismiyle Consumer Confidence Index (CCI) olarak bilinmektedir. Bir tüketici bireyin kişisel mali şartlarını ve genel ekonomide mevcut durum analizleri ile bir sonraki dönemdeki beklentilerinin, yakın tarihte yapılabilecek tasarruf ve harcama hedeflerinin ölçümüne yönelik ortaya çıkan bir veridir. Ekonomiye destek veren bireyler; tüketicilerin kısa vadeli amaçlarında ne istediğini, ne yapacağını daha önceki tarihlerde bilmek isterler. Tabii ki doğal olarak elde edilen bu bilgiler, yani Tüketici Güven Endeksi aracılığı ile, tüketicilerin ileriki tarihlerde yapacakları davranışları ile ilgili fikir edinebilecek olan şirket yöneticileri de; bu sayede işletmeleri ile ilgili kısa ve uzun vadeli planlamalar ve analizler yapacaklardır. Ticarette ileri görüşlü olan yöneticiler ve üst düzey personeller, her zaman başarılı olmaktadır.

Tüketici Güven Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Tüketici güven endeksinin hesaplanmasında Tüketici Eğilim Anketi tercih edilmektedir ve genellikle bu kullanılır. Tüketici Eğilim Anketi ise; Türkiye Cumhuriyeti Merkezi Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu ‘nun beraber yapmış olduğu çalışmalar ile ortaya çıkarken, aylık olarak gelişigüzel seçilen tüketicilere göre ortaya çıkan bir ankettir. Anketten sonuç olarak alınan bilgilerin devamında, cinsiyet ve yaş koşulları göz önünde bulundurulmaktadır Anketler genel olarak her ayın 15’inde yapılır. Ayın ssonlarına doğru gelindiğinde on Türkiye İstatistik Kurumu ‘nca Ulusal Veri Yayımlama Takvimi ‘ne göre Tüketici Güven Endeksi halka duyurulur.

Anketlerde tüketicilerle ilgili genel şartların ve durumların değerlendirilebilmesi için; 12 aylık süreç içerisinde maddi olanakların tespiti ve gelecekteki beklentileri, ilk 3 ayda borçlanma ihtimali için ek sorular sorulmaktadır. Tüketicilerin genel anlamda ekonomik şartlarının sorgulanabilmesi için fiyatlar, ücretler, konut, otomobil ve dayanıklı tüketim malları gibi ürünleri alma gücü, yine bunun için uygun zemin olup olmadığı gibi sorular sorulmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  50 bin TL ye 0 km ve İkinci El Araç Önerileri 2019

Tüketici Güven Endeksi ‘nin hesaplanmasının devamında 0 – 200 arasında bir değer elde edilir. 100 değeri orta noktadır, bu değerin altı olumsuz olarak ve üstü ise pozitif yani olumlu olarka kabul edilir. 100 ‘ün altına inildikçe bu tüketici güveninin azaldığı sonucunu verir. 100 ‘ün üstüne çıkıldıkça da tüketicinin güvenin oldukça yüksek olduğu sonucuna ulaşılır.25

Etiketler:

data-matched-content-ui-type="image_sidebyside" data-matched-content-rows-num="4" data-matched-content-columns-num="1" data-ad-format="autorelaxed">
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git